بنياد مسيحي ايرانيان
new

دوز سوم واکسن فایزر میزان پادتن را “۱۱ برابر” می‌کند

دو شرکت تولید‌کننده واکسن فایزر ـ بیو‌ن‌تک بر اساس نتایج مقدماتی تحقیقی تازه می‌گویند که تزریق دوز سوم میزان پادتن خون علیه کرونا را، چه علیه ویروس مادر و چه علیه ویروس‌های جهش‌یافته چندبرابر می‌کند.
دو شرکت آمریکایی فایزر و آلمانی بیون‌تک که واکسنی مشترک علیه ویروس کرونا ارائه کرده‌اند، طبق نتایج مقدماتی تحقیقاتی تازه از افزایش قابل توجه پاد‌تن‌ خون با تزریق دوز سوم این واکسن خبر داده‌اند.
بر این مبنا، میزان پادتن علیه ویروس کرونای مادر (“سارس کوو ـ دو” نشأت‌گرفته از ووهان چین) در خون داوطلبانی که اقدام به تزریق دوز سوم واکسن فایزر ـ بیو‌ن‌تک کرده‌اند در قیاس با دوز دوم ۵ تا ۸ برابر شد.
همچنین میزان پادتن یا آنتی‌بادی علیه جهش بتای ویروس نامبرده (نشأت‌‌گرفته از آفریقای جنوبی) ۱۵ تا ۲۱ برابر شد.
پادتن علیه جهش بسیار سرایت‌پذیر دلتا (نشأ‌ت‌گرفته از هند) در گروه سنی ۱۸ تا ۵۵ سال ۵ برابر و در داوطلبان ۶۵ تا ۸۵ ساله نیز ۱۱ برابر شده است.
لزوم تزریق دوز سوم بعد از آن که مشخص شد کارایی واکسن فایزر به مرور زمان کاهش می‌یابد مطرح شد.
بر اساس دانش فعلی، کارایی این واکسن علیه جهش دلتا که باعث نگرانی بسیاری در سطح جهان شده ۹۶درصد اعلام شده است. اما این میزان از مصونیت بعد از ۶ ماه کاهش می‌یابد و طبق اطلاعات کنونی‌، به ۸۴درصد می‌رسد.
سالمندان در اولویت نخست دوز سوم
با این حال، حفاظتی که واکسن فایزر ـ بیون‌تک علیه مرحله شدید بیماری کووید ـ ۱۹ ایجاد می‌کند شش ماه پس از تزریق دوز دوم همچنان بالاست.
این یعنی حتی کسانی که دو دوز واکسن را دریافت‌ کرده‌اند ( به طور کامل واکسینه شده‌اند) در صورت ابتلا به نوع جهش‌یافته دلتا هم در برابر مرحله شدید بیماری مصون هستند و امکان بستری شدنشان کم است.
به همین دلیل، کارشناسان هنوز به این پرسش که آیا تزریق دوز سوم ضروری است و اگر ضروری است برای چه کسانی و در چه زمانی، پاسخ مشخصی نداده‌اند.
دو شرکت فایزر و بیو‌ن‌‌تک می‌گویند، این احتمال وجود دارد که دریافت دوز سوم ۶ تا ۱۲ ماه بعد از تزریق دوز دوم لازم باشد. البته این گفته تنها در مورد واکسن این دو شرکت صادق است.
آن چه که مسلم است این است که در صورت صدور مجوز برای دوز سوم همان گروهی که از اول اولویت داشت یعنی سالمندان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای این بار هم از اولویت برخوردار است.
وزیر بهداشت ایالت نیدرزاکسن آلمان اعلام کرده، این گروه سنی بعد از پایان تابستان امسال در صورت صدور مجوز می‌توانند دوز سوم واکسن فایزر ـ بیون‌تک را دریافت کند.
تولیدکنندگان این واکسن تقاضای صدور مجوز را تسلیم سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) و آژانس دارویی اروپا (EMA) کرده‌اند. برای صدور این مجوز لازم است که مطالعات بالینی باز هم ارائه شود و داده‌ها مورد بررسی قرار گیرند.
اما چون مجوز اصلی قبلا صادر شده، انتظار می‌رود که تصمیم‌گیری برای مجوز دوز سوم چندان طول نکشد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »