بنياد مسيحي ايرانيان
new

دنیای مجازی، انسان مجازی

امروز در مقایسه با گذشته، اگرچه تبادل آزاد اطلاعات و دیدگاه‌ها هنوز در کشورهایی محدود است، عده بیشتری از مردم از طریق دنیای مجازی به تریبونی همگانی دست یافته‌اند که می‌توانند سخنان خود را آزادانه در آن ابراز دارند. از همین تریبون‌هاست که بی‌عدالتی‌ها نیز افشا و به چالش گرفته می‌شوند. شکل‌گیری و گسترش این جهان بسیار سریع پیش می‌رود.

در این راستا فرهنگی نو نیز دارد شکل می‌گیرد که بنیان در جهان دیجیتال دارد. جهان دیجیتال از یک‌سو ما را به مشارکت عمومی دعوت می‌کند و از سوی دیگر می‌کوشد رفتارهای خاصی را در ما تقویت کند. گاه مورد تشویق قرار می‌گیریم و گاه می‌آموزیم چگونه و به چه شکل نفرت خویش ابراز داریم. گاه نیز عمیق‌ترین غریزه‌های انسانی ما به بازی گرفته می‌شوند. ورای نمایش‌های پُرهیجانی از عشق و خشونت سعی می‌شود احساس‌های ما سمت و سو داده شوند.

کارت‌های دیجیتال از یک‌سو کنترل است و از سوی دیگر ورود به فضای آنلاین. از همین طریق انسان‌ها اگرچه وارد یک سیستم نظارت غیرمتمرکز می‌شوند، فضایی نیز گشوده می‌شود که می‌تواند از کلاس‌های درس تا بحث‌های ناب علمی و فرهنگی را شامل گردد، و بدین‌طریق آموزش و بحث از مکان‌های فیزیکی بسته آزاد می‌شوند.

شبکه اجتماعی توییتر که در سال ۲۰۰۶ میلادی راه‌اندازی شد، ۳۳۰ میلیون عضو دارد. هر کس می‌تواند عضو آن شود و هر بار تا ۱۴۰ حرف بنویسد. توییت کردن فعل نوینی است حاصل این عمل.

در دوازدهم ژانویه ۲۰۲۱ به دنبال بسته شدن حساب کاربری دونالد ترامپ در شبکه توییتر، تلگرام اعلام داشت که طی ۷۲ ساعت بیش از ۲۵ میلیون نفر بر کاربران این رسانه افزوده شده و مجموع شمار آن به ۵۰۰ میلیون نفر رسیده است. این رسانه در سال ۲۰۱۳ بنیان گذاشته شده است.

اینستاگرام در سال ۲۰۱۰ به راه افتاد. فیسبوک آن را در سال ۲۰۱۲ خرید. اینستاگرام که بیش از ۳۰۰ میلین کاربر دارد، شبکه‌ای است برای انتشار عکس و ویدئو.

واتس‌اپ یک پیامرسان سریع است، وابسته به فیسبوک که در سال ۲۰۰۹ راه‌اندازی شد و اکنون بیش از دو میلیارد عضو دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »