بنياد مسيحي ايرانيان
new

دعوت طالبان از آنگلا مرکل برای سفر به افغانستان

سخنگوی طالبان در مصاحبه با بخش ویدیویی روزنامه بیلد آلمان گفته از صمیم قلب خوشحال می شود از صدراعظم آلمان در افغانستان استقبال کند. آلمان گفت و گو با طالبان را مشروط به شروط خاصی کرده است.
ذبیح‌ الله مجاهد، سخنگوی طالبان در گفت و گو با رسانه آلمانی بیلد لایو گفته این گروه از صمیم قلب از دیدار آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در افغانستان خوشحال خواهد شد. او همچنین از دولت آلمان خواسته تا همچنان افغانستان را با کمک‌ های مالی حمایت کند.
مجاهد گفته است: «ما خواهان آن هستیم که آلمان تا آنجا که می‌تواند در زمینه مسائل بشردوستانه همچنان از ما حمایت و به ما کمک کند.»
سخنگوی طالبان تاکید کرده که در بخش‌های آموزش، بهداشت و سلامتی و در زیرساخت‌ها افغانستان به کمک نیاز دارد. او از دولت آلمان خواسته تا شرکت‌های بزرگ این کشور را به سرمایه‌ گذاری در افغانستان تشویق کند.
ـ دعوت به بازگشت پناهندگان همراه با مجازات
ذبیح‌ الله مجاهد همچنین از پناهندگان افغان در آلمان خواست تا به افغانستان بازگردند. او گفته است: «ما می‌خواهیم تمام افغان‌ها که در خارج از کشور و بیش از همه در آلمان پناهنده هستند به کشورشان بازگردند.»
سخنگوی طالبان درباره پذیرش پناهندگان بیشتر افغان از سوی آلمان گفت: «من می‌دانم که دولت آلمان مشکلات خودش را با پناهجویان دارد و پناهجویان هم با قوانین و مقررات کشورهای دیگر مشکل دارند.»
مجاهد ضمن دعوت از پناهندگان افغان برای بازگشت به این کشور تصریح کرده پناهندگانی که به دلیل ارتکاب جرم به افغانستان بازگشت داده می شوند در این کشور مطابق قوانین اسلامی مجازات خواهند شد.
او خطاب به این پناهندگان گفته است: «پرونده شما بررسی می‌شود و چنانچه مرتکب عملی خلاف قوانین اسلامی شده باشید که مستوجب مجازات است، دادگاه برای شما تشکیل خواهد شد.»
طالبان از زمان اشغال افغانستان در نیمه ماه اوت مرتبا تکرار کرده که حکومت آنها با آنچه در دهه ۱۹۹۰ بود تفاوت خواهد داشت. در زمان حاکمیت طالبان در افغانستان در سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ قوانین سختگیرانه شریعت اجرا می‌شد؛ از جمله زنان اجازه خروج از خانه را نداشتند و مجازات‌هایی مثل سنگسار و اعدام در ملا عام و قطع دست اعمال می‌شد.
به همین دلیل آلمان و دیگر کشورهای اروپایی ارسال کمک‌های مالی و بشردوستانه به افغانستان را مشروط به رعایت حقوق بشر در این کشور کرده‌اند. در عین حال آلمان به طور غیررسمی با طالبان در تماس است تا امکان خروج شهروندان این کشور و افغان‌هایی را که برای دولت آلمان کار کرده‌اند از افغانستان فراهم کند. اما دولت آلمان از به رسمیت شناختن طالبان خودداری کرده است.
انتقاد به دولت آلمان
رییس فراکسیون سیاست خارجه مجلس آلمان برخورد دولت این کشور و سایر کشورهای اروپایی با طالبان را به شدت مورد انتقاد قرار داده است. نوبرت روتگن به روزنامه دی ولت گفته در وضعیت کنونی به هیچ وجه نمی‌تواند با پیشنهاد و درخواست رسمی از طالبان تفاهم داشته باشد. او رفتار کشورهای اروپایی در قبال طالبان را تحقیرآمیز برای این کشورها دانسته است.
امید نوری‌ پور نماینده حزب سبزها در پارلمان آلمان نیز این انتظار هایکو ماس، وزیر خارجه را ساده لوحانه و غیرعملی دانسته که به طالبان پیشنهاد همکاری برای توسعه داده و امیدوار است که طالبان شرایط تعیین شده را اجرا کنند.
یک عضو حزب دموکرات‌های آزاد نیز تاکید کرده که در حال حاضر نه زمان بازگشایی سفارت آلمان در افغانستان است و نه زمان دادن امتیاز به طالبان.
آنگلا مرکل صدراعظم آلمان پیشترگفته بود لازم است با طالبان گفت و گو کرد.
همکاری با نهادهای بین‌المللی برای کمک‌های بشردوستانه
هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان هفته گذشته ادامه ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان را مشروط به شروط خاصی کرد.
وزیر توسعه آلمان اعلام کرده که از پل هوایی سازمان جهانی بهداشت برای افغانستان حمایت می‌کند. مولر به روزنامه راینیشن پست گفته می‌توان دارو و واکسن را از طریق سازمان‌های کمک‌رسانی مستقیما به افغانستان ارسال کرد. او در این باره با رییس سازمان جهانی بهداشت نیز گفت و گو کرده است.
وزیر توسعه آلمان تاکید کرده که این کشور با برنامه جهانی غذا و صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل؛ یونیسف برای جلوگیری از بروز فاجعه گرسنگی در افغانستان همکاری خواهد کرد.
بنا بر تخمین سازمان ملل حدود نیمی از جمعیت ۳۸ میلیونی افغانستان نیاز به کمک دارند. هماهنگ‌‌کننده برنامه امداد فوری سازمان ملل در همین رابطه با رهبران طالبان در کابل دیدار کرده است. به گزارش سازمان ملل، گریفیتس با عبدالغنی برادر، جانشین رهبر طالبان و رییس دولت آینده افغانستان دیدار کرده است. این گروه اطمینان داده که امنیت ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان را تامین می‌ کند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »