بنياد مسيحي ايرانيان
new

دستگیری یک فرمانده حشد الشعبی در ارتباط با قتل فعالان سیاسی

یکی از فرماندهان بلندپایه گروه حشد الشعبی که مورد حمایت ایران است توسط پلیس عراق دستگیر شد. بنا بر گزارش‌ها، او به برنامه‌ریزی برای قتل یک فعال دموکراسی‌خواه سرشناس در عراق متهم شده است.
پلیس عراق روز چهارشنبه (۲۶ مه) یکی از فرماندهان حشد الشعبی، گروه شبه نظامی مورد حمایت ایران را بازداشت کرد. یک منبع اطلاعاتی به خبرگزاری فرانسه گفته است که قاسم مصلح به برنامه‌ریزی برای قتل یک چهره فعال سیاسی و دموکراسی‌خواه در عراق متهم شده است.
قاسم مصلح اولین فرمانده رده بالای گروه حشد الشعبی است که در ارتباط با قتل فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران در عراق دستگیر می‌شود؛ قتل‌هایی که از سال ۲۰۱۹ آغاز شدند.
یک سخنگوی حشدالشعبی و نیز چند منبع دیگر چهارشنبه شب (پنجم خرداد) اعلام کردند که مصلح آزاد شده است اما دولت عراق هنوز این خبر را تایید نکرده است.
یک منبع امنیتی به خبرگزاری فرانسه گفته است که پلیس امنیت عراق قاسم مصلح را که فرمانده عملیاتی گروه حشد الشعبی در استان انبار است، در بغداد دستگیر کرده است. به گفته این مامور امنیتی، مصلح دستور کشتن ایهاب الوزنی و فهیم الطایی را صادر کرده است.
ایهاب الوزنی، فعال سیاسی کرد و مخالف دخالت و نفوذ ایران در عراق روز ۹ مه مقابل منزلش در شهر کربلا توسط یک موتورسوار به قتل رسید.
فهیم الطایی نیز به روشی مشابه در دسامبر ۲۰۱۹ کشته شد. او یکی از چهره‌های اصلی اعتراضات ضد دولتی در کربلا بود.
بلافاصله پس از دستگیری مصلح، نیروهای امنیتی منطقه سبز بغداد را بستند. این منطقه محل سفارت‌خانه‌ها و وزارت‌خانه‌های عراق در قلب بغداد است.
گروه حشد الشعبی نیز بلافاصله بیانیه‌ای صادر کرد و گفت که مصلح در ساعت‌های آینده آزاد خواهد شد. همچنین شاهدان عینی گزارش داده‌اند که افراد مسلح این گروه با خودروهای نظامی بر روی پل ۱۴ ژوئیه که بر رودخانه دجله در منطقه سبز بغداد قرار دارد مستقر شده‌اند.
از زمان آغاز اعتراضات ضد دولتی در عراق در سال ۲۰۱۹، بیش از ۷۰ فعال سیاسی در این کشور هدف ترور و آدم‌ربایی قرار گرفته‌اند. مقامات عراق تا کنون از فاش کردن هویت برنامه‌ریزان این ترورها یا شکایت از آنها خودداری کرده‌اند.
فعالان سیاسی عراق به طور مداوم گروه‌های مورد حمایت ایران را متهم به دست داشتن در این ترورها و آدم‌ربایی‌ها می‌کنند و می‌گویند هویت آنها برای نهادهای امنیتی شناخته شده است اما از ترس ایران اقدام به دستگیری آنها نمی‌کنند، علیرغم اینکه دولت دائما قول این کار را داده است.
روز سه‌شنبه هزاران نفر در بغداد به خیابان‌ها رفته و خواهان پیگیری قضایی حملات تروریستی علیه روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی در این کشور شدند. در جریان این اعتراضات دو تظاهرکننده به ضرب گلوله کشته و بیش از ۱۵۰ نفر زخمی شدند.
مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق دستور انجام تحقیقات برای روشن شدن “آنچه واقعا رخ داده” را صادر کرده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »