بنياد مسيحي ايرانيان
new

درخواست کمک اضطراری ۶۰۶ میلیون دلاری سازمان ملل برای افغانستان

سازمان ملل برای تامین ۶۰۶ میلیون دلار کمک اضطراری به مردم افغانستان فراخوان داده است. این مبلغ باید در چهار ماه باقی‌ مانده سال جاری میلادی برای جبران عوارض ناشی از خشکسالی، فقر، آوارگی و تنش‌‌های جاری خرج شود.
دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل با تاکید بر لزوم حمایت فوری از مردم افغانستان، از کسری بودجه مورد نیاز خبر می‌دهد. این نهاد می‌گوید تنها ۳۹ درصد از بودجه یک میلیارد و ۳۰۰میلیون دلاری مورد تقاضا برای سال ۲۰۲۱ تامین شده است؛ یعنی ۴۹۸ میلیون دلار.
در فراخوان این دفتر آمده که بحران سیاسی کنونی در افغانستان به فقر و آوارگی بیشتر دامن خواهد زد و باید در چهار ماه باقی‌ مانده سال، منابع مالی ضروری هر چه زودتر تامین شوند. گرچه کشورهای کمک دهنده پرداخت ۴۱۳ میلیون دلار را تعهد کرده‌اند اما هنوز به ۱۹۳ میلیون دلار دیگر نیاز هست.
این مبالغ باید ۱۱ میلیون شهروند افغان را پوشش دهد. در درجه نخست صرف حمایت‌های معیشتی و غذایی از دو میلیون نفر شود که دچار سوء تغذیه هستند و در اولویت‌ کمک رسانی قرار دارند. بودجه مورد تقاضا همچنین برای نیازهای بهداشتی سه میلیون و ۴۰۰ هزار نفر خرج می‌شود، یک میلیون کودک و زن را زیر پوشش می‌گیرد و برای ایجاد ساختارهایی برای دسترسی دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به آب سالم به کار می‌رود.
بخش دیگری از این پول باید صرف حمایت از قربانیان و بازماندگان خشونت‌ها، سوءرفتارها و تجاوزات جنسی شود که تعدادشان در افغانستان بالغ بر یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر است.
دفتر کمک‌ های بشردوستانه سازمان ملل می‌گوید، تحولات اخیر افغانستان رنج ۴۰ ساله مردم را که پیوسته با بلایای طبیعی، فقر، خشکسالی، خشونت و آوارگی روبرو بوده‌اند، تشدید کرده است. نهادهای حقوق بشری و امدادی نیز می‌گویند وضعیت کنونی افغانستان یکی از بدترین وقایع دنیاست.
دبیرکل سازمان ملل پیشتر نسبت به بروز فاجعه انسانی در افغانستان به ویژه فراگیری سوءتغذیه بین کودکان زیر پنج سال هشدار داده بود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »