بنياد مسيحي ايرانيان
new

درخواست نسرین ستوده و محمد سیف‌زاده برای توقف اعدام

 

نسرین ستوده و محمد سیف‌زاده از رییس قوه قضاییه خواستند اطمینان دهد که هیچ معترضی در معرض خطر اعدام قرار نمی‌گیرد. نماینده مجلس خواهان بستن حساب بانکی افراد بی‌حجاب شد. سخنرانی انسیه خزعلی در دانشگاه امیرکبیر لغو شد.
نسرین ستوده و محمد سیف‌زاده دو وکیل و فعال حقوق بشر در ایران طی نامه سرگشاده‌ای از رییس قوه قضاییه خواسته‌اند تا اطمینان دهد که هیچ‌یک از معترضان اعدام نخواهند شد.
در این نامه با اشاره به وقایع دو ماهه اخیر ایران و بازداشت معترضان علیرغم استفاده از حق قانونی خود؛ “حق اجتماعات و راهپیمایی که در اعلامیه جهانی حقوق بشر  و اصل ۲۷ قانون اساسی به رسمیت شناخته شده”، به بازداشت آنها و احتمال صدور حکم اعدام برایشان اشاره شده و آمده است: «از آنجا که اکثر این افراد در دادگاه‌های انقلاب محکوم شده‌اند که فاقد وجاهت قانونی هستند و از آنجا که این افراد از حق داشتن وکیل مستقل محروم بوده‌اند و همچنین به دلیل فقدان دادرسی عادلانه در قوه قضاییه و بی‌طرف نبودن قضات رسیدگی کننده،  احکام صادره به هیچوجه قانونی و قابل دفاع نیستند.»
دو امضاکننده این نامه رییس قوه قضاییه را خطاب قرار داده و “ضمن تاکید بر آزادی بی قید و شرط کلیه بازداشت شدگان” از او “اکیدا” خواسته‌اند تا “این اطمینان روشن و واضح  به مردم داده شود که هیچیک از هموطنان مان اعم از کرد و بلوچ و لر و ترک و فارس زبان  در معرض صدور یا اجرای حکم اعدام قرار نمی‌گیرند”.
تا کنون قوه قضاییه برای شش نفر از متهمان حکم اعدام صادر کرده که تنها نام یک نفرشان رسانه‌ای شده است: سهند نورمحمدزاده.
طبق آخرین گزارشات نهادهای حقوق بشری۲۸ بازداشت‌شده در معرض صدور حکم اعدام قرار دارند.
بیشتر بخوانید: خیزش ۱۴۰۱؛ حکومت “به دنبال گردن برای طناب دار”
بستن حساب بانکی بی‌حجاب‌ها
حسین جلالی، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با سایت مُنیبان درباره حجاب برداشتن زنان در خیابان و در شبکه‌های مجازی گفته است: «همه این موارد یکی دو هفته دیگر جمع می‌شوند منظور این است که روسری‌ها به سر زنان برمی‌گردد.»
این نماینده رفسنجان درباره خبر تعطیلی گشت ارشاد از سوی دادستانی کل گفته است: «حتماً نباید گشت ارشاد باشد؛ ۲۰ سال است که گشت ارشاد نداریم بلکه پلیس امنیت اخلاقی داشتیم. در مجموع حجاب وجود دارد اما روش و شیوه دعوت به آن تغییر کرده است.»
او در توضیح این تغییر روش گفته ابتدا به افراد پیامک تذکر فرستاده می‌شود بعد مرحله اخطار و هشدار است و “در مرحله سوم ممکن است حساب بانکی فرد بی‌حجاب مسدود شود”.
این در حالی است که بر پایه تصاویر و اخبار منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، بر شمار زنانی که در شهرهای مختلف بدون حجاب در سطح شهر رفت و آمد می‌کنند، افزوده می‌شود و و شنیده‌ها حاکی از آن است که مشکلی برایشان به وجود نمی‌آید. در چندین ویدیو دیده می‌شود که حتی زنان بی‌حجاب از مقابل نیروهای سرکوب مسلح عبور می‌کنند اما کسی کاری به آنها ندارد.
در عین  حال هر چند روز یک بار اخباری چون پلمپ یک مغازه یا اخراج مدیر یک بانک به دلیل دادن خدمات به زنان بی‌حجاب منتشر می‌شود. در جدیدترین موارد شهربازی پاساژ الماس در تهرانپارس تهران و یک فروشگاه زنجیره‌ای در همدان به همین دلیل پلمب شدند.
تحصن سعید حافظی در شهر بن
سعید حافظی مدیر رادیو “گوشه کنار” و اولین خبرنگاری که درباره پشت پرده سقوط برج متروپل در آبادان خبررسانی کرد، هم اکنون در شهر بن آلمان مقابل دفتر اداره امور خارجه این کشور در تحصن به سر می‌برد.
او در ویدیویی که منتشر کرده می‌گوید وزارت اطلاعات اعضای خانواده‌اش در ایران را بازداشت و تهدید به مرگ کرده‌اند و او وزارت خارجه آلمان را در این موضوع “مقصر” می‌داند و به همین دلیل مقابل اداره امور خارجه تحصن کرده است.
شب گذشته ۵ دسامبر تعدادی از ایرانیان در همبستگی با سعید حافظی به محل تحصن او رفتند و برایش نوشیدنی گرم و خوراکی بردند.
حمایت موی‌تای‌کار ایرانی از جنبش اعتراضی
فصیحه رادمنش موی‌تای کار ایرانی روز دوشنبه در مسابقات بین‌المللی موی‌تای (IFMA) به مقام سوم دست پیدا کرد. او بدون حجاب رسمی مورد نظر حکومت ایران و در حالی که روی صورتش نوشته بود “زن، زندگی، آزادی” به روی سکو رفت و مدالش را به “مردم برابری‌خواه و آزادی‌طلب ایران” تقدیم کرد.
پلمپ به دلیل اعتصاب
در دومین روز فراخوان اعتصاب سراسری، خبر از پلمپ چندین محل کسب و کار به دلیل مشارکت در اعتصابات رسیده است. از جمله “پردیس کتاب” در سیتی‌سنتر اصفهان.

در خبری که در این باره در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، این کتاب‌فروشی “محلی برای همنشینی و گفت‌وگوی جمع‌های روشنفکری، جلسات امضای کتاب، سخنرانی‌هایی با موضوعات مختلف فرهنگی، اجتماعی و… و رویدادهای متعدد هنری” معرفی شده است.
روز گذشته نیز جواهرفروشی، رستوران و گالری علی دایی به همین دلیل پلمب شدند.
مرکز حقوق بشر در ایران گزارش داده که روز دوشنبه ۱۴ آذر سه واحد صنفی در تهران پلمب شدند.
لغو سخنرانی انسیه خزعلی در دانشگاه امیرکبیر
انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده ابراهیم رییسی قرار بود روز دوشنبه ۱۴ آذر در دانشگاه امیرکبیر سخنرانی کند اما این برنامه به این دلیل که “دانشگاه نمی‌تواند امنیت ایشان را در این برنامه تضمین کند” لغو شده است.
زینب مهدوی مسئول زنان انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر  ضمن اعلام این خبر به خبرگزاری فارس گفته است: «در واقع دانشگاه دارد پالس شروع مجدد رادیکالیسم و اقدامات خشونت‌آمیز را در دانشگاه می‌دهد. این در حالی است که طی ماه‌های گذشته حتی نتوانسته‌اند تصمیم آموزشی درستی اتخاذ کرده و کلاس‌ها را به شکل درستی برگزار کنند.»

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »