بنياد مسيحي ايرانيان
new

درخواست از سازمان‌ های بین‌ المللی برای مداخله در «قتل افسارگسیخته» معترضان زندانی

شماری از فعالان سیاسی و مدنی در ایران در بیانیه‌ ای در مورد وضعیت «خطرناک» عباس واحدیان شاهرودی، از امضا‌ کنندگان نامه درخواست استعفای علی خامنه‌ ای، هشدار داده و خواستار مداخله سازمان‌ های بین‌المللی در روند «افسارگسیخته» قتل شهروندان معترض در زندان‌ های ایران شدند.
امضا کنندگان این بیانیه به طور مشخص خواستار «دخالت، اعتراض و اقدام فوری نهادهای صنفی، سازمان‌ های حقوق بشر بین‌المللی به ویژه جامعه بین‌ المللی، عفو بین‌ الملل، دیدبان حقوق بشر و… نسبت به روند افسارگسیخته بازداشت، زندانی کردن و قتل شهروندان معترض، با دستور و یا چشم‌ پوشی عمدی مقامات بلندپایه جمهوری اسلامی» شده‌اند.
این درخواست پس از آن صادر می‌شود که در ماه‌ های اخیر دست‌ کم دو زندانی در زندان‌ های جمهوری اسلامی جان باخته‌ اند و مقام‌ های قضایی نه تنها مسئولیت مرگ آنها را به عهده نمی‌ گیرند، بلکه مدعی تلاش برای احیای این زندانیان هستند.
پیش از این نیز کشته‌ شدن زندانیان در زندان‌ های ایران، به ویژه زیر شکنجه یا به‌ دلیل بی‌اعتنایی به وضعیت درمانی زندانی سابقه داشته و از جمله می‌ توان به نام‌ های زهرا کاظمی، عکاس ایرانی-کانادایی، امیدرضا میرصیافی، وبلاگ‌ نویس، هدی صابر، فعال ملی‌ مذهبی و ستار بهشتی کارگر معترض در این فهرست طولانی اشاره کرد.
امضا کنندگان بیانیه اخیر شهادت داده‌اند که عباس واحدیان جز بلند کردن صدای خود علیه «غارتگران» جرمی مرتکب نشده و از فشار ماموران امنیتی بر همسر، مادر و دختر وی نیز ابراز نگرانی کرده‌اند.
بیش از ۳۰ روز از بازداشت عباس واحدیان شاهرودی، از امضا کنندگان نامه‌ سرگشاده‌ای که ۲۲ خرداد سال ۹۸ خواستار استعفای علی خامنه‌ ای از رهبری حکومت ایران و تغییر بنیادین قانون اساسی شد، می‌ گذرد.
فعالان مدنی و سیاسی امضا کننده بیانیه اخیر نوشته‌ اند وی با وجود «خونریزی لثه، مشکل ریوی و نفس‌ تنگی شدید ناشی از ابتلای قبلی به کرونا (در بازداشت سال ۹۸ زندان وکیل‌ آباد مشهد) همچنان در انفرادی و تحت بازجویی شبانه‌ روزی عوامل امنیتی جمهوری اسلامی برای اعتراف‌ گیری» قرار دارد.
در این بیانیه، «رهبر جمهوری اسلامی، رئیس قوه قضاییه و اطلاعات مشهد، مسئول مستقیم تهدید سلامت و جان» آقای واحدیان و کلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی از جمله بازداشت‌ شدگان بیانیه ۱۴ نفر معرفی شده‌اند.
امضا کنندگان از کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل و گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران خواسته‌ اند «تنها به درخواست از حکومت ایران اکتفا نکنند، بلکه جمهوری اسلامی را مسئول حفظ سلامتی و جان معترضان عقیدتی و سیاسی… معرفی کنند و خواستار آزادی فوری و بی‌ قید و شرط این زندانیان شوند و نسبت به عواقب نقض مکرر حقوق این زندانیان به مقامات حکومتی هشدار بدهند.»
فعالان سیاسی و مدنی امضا کننده این بیانیه می‌ گویند حق انتقاد، اعتراض و مبارزه علیه تعرض به حقوق مردم، «بخشی لاینفک از حقوق اساسی شهروندان است که حاکمیت جمهوری اسلامی با پیمانکاری دستگاه قضایی همواره و آشکار آن را سلب و نقض کرده است.»
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »