بنياد مسيحي ايرانيان
new

درخواست‌های روسیه برای مقابله با نفوذ ناتو و آمریکا

روسیه با انتشار ‌پیش‌ نویسی امنیتی خواستار خروج ناتو از شرق اروپا و کشورهای همسایه این کشور و همچنین کاهش نفوذ نظامی آمریکا در این منطقه شد. در واکنش، آمریکا می‌ گوید که بدون شرکای اروپایی خود وارد هیچ مذاکره‌ای نخواهد شد.
در این ‌پیش‌ نویس که روز جمعه ۲۶ آذر (۱۷ دسامبر) منتشر شد، دولت روسیه همچنین خواستار گفت‌ وگوی فوری با ایالات متحده آمریکا است.
“پایان فعالیت نظامی ناتو در شرق اروپا از جمله اوکراین، قفقاز و آسیای مرکزی”، “عدم گسترش عضویت در ناتو، به ویژه عضویت اوکراین”، “عدم استقرار موشک میانبرد یا کوتاه‌ برد در نزدیکی قلمرو طرف مقابل” و همچنین “عدم استقرار تسلیحات هسته‌ای روسیه و آمریکا در خارج از مرزهای خود” از جمله مهمترین خواسته‌های دولت روسیه به شمار می‌ روند.
در همین خصوص، معاون وزیر خارجه روسیه گفت که «روسیه و غرب باید مجددا بازسازی روابط میان خود را شروع کنند».
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه آنچه را که «خط‌ مشی ایالات متحده و ناتو طی سال‌های اخیر برای تشدید فزاینده شرایط امنیتی» توصیف کرد، “کاملا غیرقابل قبول و بسیار خطرناک” دانست.
او تصریح کرد: «واشنگتن و متحدانش در ناتو باید فورا به اقدامات خصمانه علیه روسیه از جمله مانور کشتی‌ها و هواپیماهای نظامی و توسعه نظامی در خاک اوکراین پایان دهند».
در واکنش، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید گفت که آمریکا در حال رایزنی با متحدان و شرکای اروپایی خود درباره درخواست‌های روسیه است.
او همچنین تاکید کرد: «بدون متحدان و شرکای اروپایی ما هیچ مذاکره‌ای درباره امنیت اروپا وجود نخواهد داشت».
خانم ساکی افزود که دولت آمریکا، “اصول کلیدی که امنیت اروپا بر اساس آن بنا شده است، از جمله حق همه کشورها برای تصمیم‌ گیری درباره آینده و سیاست خارجی خود فارغ از مداخله خارجی را به خطر نمی‌ اندازد”.
دبیر کل ناتو هم می‌ گوید که در هرگونه گفت‌ وگو با مسکو «باید به نگرانی‌های ناتو در مورد اقدامات روسیه رسیدگی شود».
ینس استولتنبرگ همچنین یادآور شد که ۳۰ کشور عضو ناتو “به روشنی اعلام کرده‌اند که اگر روسیه گام‌های مشخصی برای کاهش تنش‌ها بردارد، آماده هستند تا قدم‌های بیشتری برای اعتمادسازی بردارند”.
این در حالی است که طی هفته‌های اخیر تنش‌ها بین غرب و روسیه و همچنین نگرانی درباره احتمال تهاجم نظامی این کشور به اوکراین افزایش یافته است.
شماری از رهبران کشورهای غربی به روسیه هشدار داده‌اند که در صورت تهاجم نظامی به اوکراین بهای سنگینی پرداخت خواهد کرد.
از جمله، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، حدود یک ماه پیش و همزمان با افزایش تحرکات نظامی روسیه در شرق اوکراین ضمن ابراز نگرانی از این موضوع گفته بود که گرچه رمزگشایی از انگیزه روسیه از برنامه افزایش شمار سربازان خود در این منطقه ممکن نیست، “اما ما می‌ دانیم که در گذشته چه اتفاقی افتاده است”.
اشاره بلینکن به حمله سال ۲۰۱۴ روسیه به اوکراین است.
با این حال، اوکراین و کشورهای غربی درباره قصد روسیه از تحرک‌های نظامی خود اتفاق نظر ندارند.
از جمله، رئیس‌ جمهور اوکراین دولت روسیه را متهم کرده که در حال برنامه‌ ریزی برای اجرای کودتا در کشورش است. ولودیمیر زلنسکی روز ۵ آذرماه (۲۶ نوامبر) به رسانه‌ها گفته بود: «من اطلاعاتی دریافت کردم که کودتا اول دسامبر در کشور ما رخ خواهد داد» و «ما در حال کار روی بدست‌ آوردن اطلاعات تکمیلی هستیم».
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »