بنياد مسيحي ايرانيان
new

درختان گیلاس؛ رقص شکوفه در باد بهاری

جوانه‌های سفید، صورتی و سرخابی و عطر دل‌‌انگیز شکوفه‌های گیلاس، بشارت بهار هستند. چتری صورتی بر بالا و فرشی به همین رنگ در پای درختان. جلوه‌های دلفریب و خیال‌انگیز این درختان و موسم گل دادن آنها را بیینید.
زورق خیال روی رودی از گلبرگ. از این رویایی‌تر چیزی هست؟ اینجا رودخانه مگور در توکیوست و قایق بر بستر شناوری از شکوفه‌های گیلاس می‌لغزد. حداقل ۸۰۰ درخت گیلاس زینتی در کناره‌های این رودخانه قرار دارند؛ درخت‌هایی که به زبان ژاپنی “ساکورا” نامیده می‌شوند.
گنجشک‌ها، قناری‌ها، بلبل‌ها، سینه‌سرخ‌ها و همه پرندگان ظریفی که روی شاخه‌های گیلاس جست‌ و خیز می‌کنند، باغبان‌های کوچکی در خدمت گرده‌افشانی شکوفه‌ها هستند. این چشم‌سفید ژاپنی (مجیرو) بر سر شاخی در تایپه پایتخت تایوان نشسته تا با این ترکیب رنگین و خیال‌انگیز از صورتی سرخابی، سبز پسته‌ای و زرد کهربایی به صبا بوسه دهد.
جشن شکوفه‌های گیلاس در ژاپن سنت دیرینه‌ای دارد و به “هانامی” موسوم است. هانامی یعنی زیبایی ناپایدار و فرار. علت نامگداری این است که شکوفه‌ها تنها یک هفته دوام می‌آورند و بعد می‌ریزند. ژاپنی‌ها از هر فرصتی برای التذاذ از این ایام استفاده می‌برند. سگ‌ها هم طبعا می‌توانند لطف طراوت بهاری را دوچندان کنند.
شکوه شبانگاه در کناره‌های رود مگورا. درختان گیلاس در شب لطف دیگری می‌یابند. هوا که تاریک می‌شود، بازی نور و سایه با شکوفه‌ها منظره‌ای بدیع می‌آفریند. اینجا میعادگاه تفریحی بسیاری گردشگران خارجی و خانواده‌های ژاپنی است، با امکان آسودن و پذیرایی با غذا و نوشیدنی.
اینجا کیوتوست و مردمی که با بلم به مهمانی شکوفه‌های سفید گیلاس آمده‌اند. اینک به دلیل گرمایش زمین، درختان گیلاس در دنیا زودتر از موعد معمول شکوفا می‌شوند. تاریخ این درختان در کیوتو به سال ۸۱۲ میلادی بر می‌گردد و طبق گزارش مجله علمی “نیچر”، برای اولین مرتبه است که درخت‌ها این قدر زود و قبل از اردیبهشت شکوفه داده‌اند.
زمستان آلمان تازه در سال ۲۰۲۲ خودش را نشان داد و سرما و یخبندان بهار را غافلگیر کرد. اوایل آوریل بخش‌های وسیعی از آلمان زیر برف رفت. مثل اینجا در زیگن که شکوفه‌های گیلاس زیر لحاف ضخیمی از برف خم شدند.
این زیبایی‌های افسون‌کننده مدیون کار و تلاش انسانی هستند. بذرها باید به موقع و با شکیبایی کاشته و مراقبت شوند. این جا یک مزرعه پرورش درخت گیلاس در استان شاندونگ چین است و زنی کشاورز که برای نسل تازه‌ای از گلبرگ‌های صورتی می‌کوشد؛ با کلاهی به رنگ همان‌ها.
جشن شکوفه‌های گیلاس در بسیاری از کشورهای آسیایی رواج دارد و مختص ژاپن نیست. اینجا گورستان ملی سئول است و جایی برای ژست گرفتن شهروندانی که در دو سال گذشته، از جشنواره‌های مربوطه به دلیل همه‌گیری کرونا محروم بودند. درخت گیلاس جزئی از گل‌کاری‌ آرامستان‌ها در آسیای جنوب شرقی است.
کوه یوشینو در غرب ژاپن به دلیل هزاران هزار درخت گیلاس پرشکوفه شهرت دارد. این شکوفه‌ها در غالب شعرهای سنتی ژاپنی و ترانه‌های محلی حضور دارند و مایه تخیل و تلطیف ذهنی هستند. یونسکو در سال ۲۰۰۴، این منطقه را “میراث جهانی” معرفی کرد. یک میراث جهانی شکوفا و شاداب.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »