بنياد مسيحي ايرانيان
new

دانمارک لاشه ۴ میلیون راسو را از خاک بیرون می‌کشد و می‌سوزاند

دولت دانمارک قصد دارد، لاشه حدود ۴ میلیون راسو را از خاک بیرون بکشد و بسوزاند تا از احتمال سرایت نوع جهش‌یافته‌ای از ویروس کرونا جلوگیری شود. راسوها در ماه نوامبر با شتاب دفن شده بودند.
در ماه نوامبر گذشته ۲۸۴ شرکت خزسازی دانمارک میلیون‌ها راسو را کشتند و زیر خاک دفن کردند. اکنون دولت قصد دارد لاشه بسیاری از حیوانات را از زیر خاک بیرون بکشد و بسوزاند، تا خطر سرایت ویروس کرونا به جا نماند.
دولت دانمارک روز یکشنبه ۳۰ آذر (۲۰ دسامبر) ضمن اعلام این خبر تصریح کرد، هدف آن است که از آلودگی آبهای زیرزمینی و دریاچه‌های پیرامون محل دفن راسوها جلوگیری شود. این برنامه قرار است شش ماه دیگر و زمانی شروع شود که دیگر امکان سرایت آلودگی وجود نداشته باشد.
راسوهای ناقل ویروس
دولت دانمارک در ماه نوامبر تصمیم گرفت که بیش از ۱۵ میلیون راسو کشته شوند تا از سرایت نوعی تازه و جهش‌یافته از ویروس کرونا به انسان‌ها جلوگیری شود.
لاشه بسیاری از راسوها در گودال‌های بزرگی در پایگاه‌های نظامی در نزدیکی هولستبرو و کاروپ در غرب دانمارک دفن شدند. کارشناسان ابراز نگرانی کردند که احتمال دارد با عفونت لاشه حیوانات در زیر خاک، مقدار زیادی فسفر و مواد آلاینده تولید شود و از آنجا به آب‌های زیرزمینی نشت کند.
وزارت کشاورزی دانمارک تأکید می‌کند که آب‌های زیرزمینی و دریاچه‌های پیرامون را فعلا خطری تهدید نمی‌کند و برنامه بیرون کشیدن و سوزاندن راسوها می‌تواند شش ماه دیگر شروع شود.
کشتن و دفن شتابزده راسوها در ماه نوامبر و زمانی به جریان افتاد که کارشناسان اعلام کردند، در روند پرورش خز از پوست راسوها احتمال دارد نوعی جهش‌یافته از ویروس کرونا تولید شود که قابل سرایت به انسان باشد.
کشتار راسوها وزیر دانمارکی را از کار بی‌کار کرد
به گفته کارشناسان در فرآیند متلاشی شدن بافت بدن جانوران، میزان بسیار بالایی فسفر و نیتروژن در خاک آزاد می‌شود که می‌تواند آب آشامیدنی یا آب مصرفی در نظافت و استحمام را کاملا آلوده کند.
اوایل ماه نوامبر و پس از شناسایی مواردی از ویروس جهش‌یافته کرونا در مزارع پرورش سمور در شمال دانمارک، دولت دستور نابودی سریع راسوها را صادر کرد.
دولت دانمارک قصد دارد با تصویب قانونی تازه نگهداری راسو جهت پرورش خز را تا سال ۲۰۲۲ ممنوع سازد.
پرورش خز یکی از کسب و کارهای مهم دانمارک است و تصمیم دولت باعث نگرانی ده‌ها هزار نفر از افراد شاغل در این رشته شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »