بنياد مسيحي ايرانيان
new

داعش مسئولیت حملات انتحاری مرگبار در بغداد را به عهده گرفت

حملات انتحاری روز پنجشنبه به مرکز بغداد ۳۲ کشته برجای گذاشت

گروه حکومت اسلامی، داعش، بامداد روز جمعه سوم بهمن مسئولیت دو حمله انتحاری در مرکز بغداد، پایتخت عراق را به عهده گرفت.
داعش در پیامی در کانال تلگرامی خود، اعماق، اعلام کرده است که مسئول حملات روز پنجشنبه به بازارچه‌ای در میدان طیران در مرکز بغداد است. این حملات دست کم ۳۲ کشته ۱۱۰ زخمی برجای گذاشت.
به گزارش رویترز دو مرد به فاصله زمانی کمی، کمربندهای انفجاری خود را منفجر کردند و یکی از «مرگبارترین» حملات در سه سال گذشته را انجام دادند.
مقام امنیتی عراقی گفته‌اند، حمله روز پنجشنبه به بازاری در مرکز بغداد نشانه احیا و فعال شدن گروه داعش است.
دو حمله انتحاری مرگبار در مرکز پایتخت عراق ۳۰ کشته بر جای گذاشت
ژنرال تحسین خفاجی، سخنگوی فرماندەهی عملیات‌های مشترک عراق، گفته است این اقدامی تروریستی توسط یک «هسته خفته» گروه داعش بود.
ژنرال خفاجی اضافه کرده است، داعش در جریان عملیات‌های گذشته ضربات زیادی متحمل شد و اکنون می‌خواهد نشان دهد که زنده است.
حملات روز پنجشنبه واکنش‌های بین‌المللی در پی داشته است. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد این حملات را محکوم کرد و از مردم عراق خواست هرگونه تلاش برای ترویج خشونت و ترس با هدف از بین بردن صلح، ثبات و اتحاد را رد کنند.
وزارت امور خارجه آمریکا هم در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حملات تروریستی بغداد تاکید کرده است که تروریسم همچنان تهدید برای مردم عراق است.
اتحادیه اروپا و ایران نیز حملات انتحاری روز پنجشنبه به مرکز بغداد را محکوم کردند.
در محل حملات انتحاری روز پنج‌شنبه در ژانویه سال ۲۰۱۸ نیز حمله‌ای رخ داد که ۳۰ کشته بر جای گذاشت.
عراق در سال ۲۰۱۷ گروه افراطی داعش را شکست‌خورده اعلام کرد،‌ با این حال گزارش‌ها از وجود هسته‌های خفته این گروه در مناطق بیابانی عراق حکایت دارد.
گروه موسوم به «حکومت اسلامی» از سال ۲۰۱۴ میلادی با انجام حملاتی گسترده در عراق و سوریه بخش‌هایی از این دو کشور را به تصرف خود درآورد و در آنها «خلافت اسلامی» اعلام کرد.
آمریکا در سال ۲۰۱۵ میلادی ائتلافی جهانی برای مقابله با این گروه تشکیل داد و از جمله با پشتیبانی هوایی، به نیروهای دموکراتیک سوریه کمک کرد که داعش را از شمال شرق سوریه و جنوب دره فرات بیرون برانند.
با استفاده از رویترز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »