بنياد مسيحي ايرانيان
new

خشکسالی در ایران؛ هزاران روستا و بیش از ۲۰۰ شهر در تنش آبی

به گفته مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب ایران خشکسالی امسال باعث از بین رفتن منابع آبی شماری از روستاها می‌شود، ۷ هزار روستا را نیازمند آبرسانی سیار می‌کند و ۲۱۰ شهر دچار تنش آبی می‌شوند.

حمیدرضا جانباز، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب ایران روز چهارشنبه پنجم خرداد (۲۶ مه) در حاشیه امضای “تفاهم نامه همکاری مشترک در زمینه آبرسانی به مناطق محروم” به خبرنگاران گفت نه تنها قطعی آب در تابستان امسال ایران وجود دارد، بلکه «تعداد شهر‌های دارای تنش آبی به بیش از ۲۱۰ شهر» می‌رسد که از این تعداد ۱۰۰ شهر «در وضعیت قرمز تامین آب هستند.»

بنا بر همین خبر منابع آبی برخی روستاها از دست می‌رود و ۷ هزار روستا باید با تانکرهای سیار آبرسانی شوند. او با اشاره به کاهش قابل توجه ذخایر آبی سد‌ها نسبت به سال گذشته در زمان مشابه گفت: «فقط در سد‌هایی که تامین آب شرب می‌کنند با کمبود ۴۰ درصدی ذخیره آب نسبت به سال گذشته مواجه ایم که در این زمینه وزارت نیرو اولویت تخصیص آب در سد‌های مهم و تأثیرگذار را تأمین آب شرب قرار داده است.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم تفاهم نامه همکاری مشترک در زمینه آبرسانی به مناطق محروم ایران، بین شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و “بنیاد احسان ستاد اجرایی فرمان امام” برای مدت یک سال امضا و به منظور آبرسانی به ۱۳۰ روستای سیستان و بلوچستان امضا شده که از دو هفته آینده وارد مرحله اجرا می‌شود.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو روز ۲۸ اردیبهشت در مراسم مجازی بهره‌برداری از ۱۰ پروژه صنعت برق در استان‌های کرمان، فارس و کرمانشاه هشدار داده بود که تابستان امسال یکی از خشک‌ترین تابستان‌ها در پنج دهه اخیر خواهد بود

به گفته عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز هشدار داده است که بر اثر غارت منابع آبی و مدیریت اسفناک آن سالانه ۲۰ میلیارد متر مکعب از این منابع اضافه برداشت می‌شود و با ادامه این روند «جنگ آب بین استان‌ها شروع شده است و به روستاها می‌رسد.»

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »