بنياد مسيحي ايرانيان
new

خبرنگار افغان قربانی نخستین اقدام خشونت‌بار علیه روزنامه‌نگاران در سال ۲۰۲۱ شد

عادل ایماق، مدیر مسئول رادیو صدای غور در افغانستان
افراد مسلح ناشناسی در شهر فیروزکوه افغانستان در اولین روز سال نوی میلادی بسم‌الله عادل ایماق، روزنامه‌نگار افغانستانی را با شلیک گلوله به قتل رساندند.
این نخستین رویداد خشونت‌بار علیه روزنامه‌نگاران جهان در سال ۲۰۲۱ محسوب می‌شود.
به گزارش رادیو آزادی، بسم‌الله عادل ایماق، مدیر مسئول و خبرنگار «رادیو صدای غور» عصر روز جمعه، ۱۲ دی‌ماه در غرب شهر فیروزکوه در حالی که سوار بر خودروی خود بود، هدف شلیک گلوله افراد ناشناس قرار گرفت و کشته شد.
گفته می‌شود که آقای عادل ایماق پیش از این هم دو بار از سوی افراد ناشناس مورد حمله قرار گرفته بود.
تاکنون هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این اقدام را بر عهده نگرفته است.
سازمان گزارشگران بدون مرز در واکنش به خبر کشته شدن این فعال رسانه‌ای از او به عنوان «نخستین روزنامه‌نگار کشته‌شده در جهان در سال ۲۰۲۱» نام برد و خواهان تحقیق جدی در این باره از سوی دولت افغانستان و اقدام فوری شورای امنیت سازمان ملل برای حفاظت از خبرنگاران در این کشور شد.
بنا بر اعلام نهاد حمایت «رسانه‌های آزاد افغانستان» در سال گذشته میلادی، ۱۱ خبرنگار و کارمند رسانه در این کشور کشته شده‌اند.
فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در گزارش سالانه خود که در روز ۱۹ آذر منتشر شد، اعلام کرد که در سال ۲۰۲۰، ۴۲ خبرنگار و کارمند رسانه‌ها حین کار کشته شده‌اند و حداقل ۲۳۵ نفر نیز به دلایل مربوط به حرفه خود در زندان هستند.
بر این اساس حدود یک چهارم فعالان رسانه‌ای کشته‌شده در سال گذشته میلادی اهل افغانستان بوده‌اند.
محمد الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی، بخش افغان رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی هم روز پنج‌شنبه، ۲۲ آبان پس از انفجار یک بمب جاگذاری‌شده در خودروی خود در لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند افغانستان کشته شد.
چند روز پیش از این حادثه، یما سیاوش، گوینده پیشین تلویزیون طلوع نیوز نیز در حمله‌‌ای مشابه پس از انفجار یک بمب در خودرویش در شهر کابل کشته شد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »