بنياد مسيحي ايرانيان
new

خامنه‌ای: اسلام سیاسی را حاکم کرده‌ایم، ولی با دگراندیش ستیز نداریم

رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی جدید خود تاکید کرد که حضور ایران در منطقه “حضوری نظامی” نیست و صرفا “اقدامی مستشاری” است. خامنه‌ای مدعی شد که حکومت ایران با اندیشه دگراندیشان مشکلی ندارد و “آن ها نباید صرفا دشمنی” کنند.
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی خود در روز پنج‌شنبه ۲۱ اسفند (۱۱ مارس) به مناسبت عید مبعث مسلمانان، دین را مدیر مجموعه زندگی انسان خواند و این را برخلاف آرا کسانی دانست که دین را در حوزه “مسائل شخصی” تصور می‌کنند و می‌گویند که سایر مسائل از حوزه دین خارج است. او گفت که اسلام سیاسی همین است که در نظام اسلامی ایران تحقق پیدا کرده و “این را نمی‌شود فروکاست به کارهای کوچک و اعمال عبادی محض”.
این سخنان خامنه‌ای ظاهرا در پی بحث‌ها و انتقادهایی مطرح می‌شود که به دنبال دیدار پاپ با آیت‌الله سیستانی در عراق بالا گرفته و یکی از محورهای آن مقایسه نوع نگاه خامنه‌ای و فقهای حکومتی با آیت‌الله سیستانی و روحانیون مخالف حکومت اسلامی و ارتباط مستقیم دین و سیاست است. در میان علمای شیعه هم، در باره جایگاه ولی فقیه در تعالیم این شاخه از اسلام و رابطه دین و سیاست بحث و اختلاف پیوسته رو به فزونی بوده است، به خصوص که کارنامه جمهوری اسلامی در همه زمینه‌ها نیز به پای دین و متولیان آن در حوزه‌های علمیه نوشته می‌شود. اظهارات امروز خامنه‌ای پاسخی به این انتقادها تلقی می‌شود.
خامنه‌ای در بخش دیگری از سخنان خود مدعی شد که حکومت ایران با اندیشه “دگراندیشان” و “روشنفکرنماها” مشکلی ندارد. او گفت: “این مسئله ما نیست ما با اندیشه شما کاری نداریم. دشمنی نباید بکنید.”
سخنان خامنه‌ای در زمانی مطرح شده است که بنا بر داده‌های نهادهای حقوق بشری ده‌ها تن از وکلا و نویسندگان و روشنفکران در جمهوری اسلامی در زندان به سر برده و یا در حال حاضر نیز در بازداشت به سر می‌برند. نسرین ستوده، وکیل زندانی روز پنجشنبه ۲۱ اسفند در نامه‌ای باز هم نسبت به شرایط سخت زندان قرچک برای زندانیان زن اعتراض کرده است. منتقدان می‌گویند که دگراندیشانی که سلاح و ابزاری جز اندیشه و قلم و سخن خود نداشته‌اند هم همواره در دوره‌های مختلف حکومت اسلامی زیر سرکوب بوده‌اند.
حضور مستشاری در منطقه و ترساندن دشمن
رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنانش نسبت به “جنگ نرم” هشدار داد و گفت که “نباید اجازه داد با ایجاد تردید در اذهان و ناامیدی اراده ها ضعیف شود”. خامنه‌ای تاکید کرد که امروز فضای مجازی فرصتی برای جوان‌ در این زمینه است. او از “افسران جنگ نرم” خواست که از فضای مجازی برای ایجاد امیدآفرینی استفاده کنند.
خامنه‌ای در سخنان روز پنجشنبه خود برنامه‌های تسلیحاتی حکومت ایران را بر پایه آموزه‌های اسلام خواند و گفت که ایجاد سلاح و اقتدار برای ترساندن دشمن است و تکیه اسلام بر مواجهه با دشمن فعال است.
رهبر جمهوری اسلامی حضور نظامی ایران در کشورهای منطقه را رد کرد و گفت که “آنجایی که نظامی‌های ما هم بوده‌اند مستشاری بوده” و “یک جایی هم که اصلاً‌ نظامی‌ها هم وجود ندارند و صرفاً‌سیاسی” بوده است. او همزمان خواستار خروج آمریکایی‌ها از عراق و سوریه شد.
سخنان رهبر جمهوری اسلامی در زمانی بیان می شود که مسئولان جمهوری اسلامی خود به شرکت فعال در سوریه اذعان داشته اند.
علاوه بر گردان‌های موسوم به فاطمیون و زینبیون که ایران عمدتا با به کارگیری مهاجران افغان تشکیل داده و به سوریه اعزام کرده است، حضور نیروهای سپاهی و بسیجی ایران هم در جنگ سوریه راز سر به مهری نبوده است. گرچه در سال‌های اخیر به دلیل حساسیت‌ها و انتقادهای بیشتر در سطح جامعه آمار مربوط به این حضور منتشر نمی‌شود، ولی گاه و بی‌گاه شهرهای ایران شاهد تشییع جنازه کشته‌شدگان ایرانی در سوریه هستند. آذر سال ۱۳۹۴، یعنی در سومین سال جنگ سوریه که هنوز گهگاه آمارهای اعلام می‌شد محمدعلی شهیدی، رئیس وقت “بنیاد شهید انقلاب اسلامی” اعلام کرد که «اکنون تعداد شهدای مدافع حرم در کشورمان از یک‌هزار شهید فراتر رفته، البته ما مدیون همه اینها هستیم».
منظور از “مدافعان حرم” کسانی هستند که جمهوری اسلامی برای حمایت از حکومت بشار اسد به جنگ داخلی در سوریه می‌فرستد.
علاوه بر این، جمهوری اسلامی ایران تابحال رسما مقدار کمک‌های خود به سوریه را اعلام نکرده است، اما مقام‌های مختلف حکومت هزینه‌های ایران در سوریه و عراق را بین بیست تا سی میلیارد دلار اعلام کرده‌اند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »