بنياد مسيحي ايرانيان
new

حمید نوری، متهم کشتار ۶۷: بحث اعدام‌ ها داستان ساختگی است

حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌های تابستان ۶۷ که ، در اولین جلسه دفاعیات خود در سالن ۳۷ دادگاه استکهلم سوئد، این اعدام‌ها را «داستان سرتاسر خیالی، توهمی و پوشالی، جعلی و غیرمستند» خواند.
او روز سه‌ شنبه، دوم آذر ماه در جلسه رسیدگی به اتهامات خود در این دادگاه، مدعی شد که از سال ۱۳۶۱ تا سال ۱۳۷۲ در زندان اوین بوده است.
روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، در تابستان سال ۶۷ فتوای اعدام بسیاری از اعضای سازمان مجاهدین خلق و گروه‌های سیاسی چپ را صادر کرد. به گفته خانواده‌های قربانیان، زندانیانی که در جلسات بسیار کوتاه دادگاه به اسلام و جمهوری اسلامی اعلام وفاداری نکردند، اعدام شدند. رقم دقیق اعدام‌ها کاملا مشخص نشده ولی برخی گروه‌های مدافع حقوق بشر رقم آن را حداقل سه هزار تا پنج هزار نفر اعلام کرده‌اند.
حمید نوری متهم است که در مقام دادیار پیشین زندان گوهردشت کرج در اعدام‌های دسته‌ جمعی زندانیان سیاسی مشارکت داشته است؛ اتهامی که خود آن را رد می‌ کند. او روز ۱۸ آبان ۹۸ با یک پرواز مستقیم از ایران وارد فرودگاه استکهلم شد و بلافاصله دستگیر شد.
در ابتدای جلسه روز سه‌ شنبه که در حال برگزاری است، قاضی دادگاه گفت که عکسبرداری از جلسه دادگاه ممنوع است و با متخلف برخورد خواهد شد.
او همچنین گفت ماکتی که توسط مجاهدین خلق ساخته شده است و در جلسات دادگاه آلبانی مورد استناد شاهدان و شاکیان قرار گرفته بود، به دادگاه سوئد منتقل شده است. وکلای حمید نوری خواستار انتقال این ماکت به دادگاه سوئد بودند.
تاکنون چهل جلسه از دادگاه رسیدگی به اتهامات حمید نوری برگزار شده است که هفت جلسه آن در آلبانی بوده است. جلسه امروز چهل و یکمین جلسه رسیدگی به اتهامات آقای نوری است.
یکی از وکلای حمید نوری روز سه‌ شنبه گفت که حمید نوری قبل از اینکه دادستان‌ها سوال و جواب کنند درخواست آزادی را ارائه خواهد کرد.
حمید نوری پیشتر اتهامات مطرح‌ شده در جلسات دادگاه را رد کرده بود. به‌ گفته وکیل حمید نوری، موضع او این است که «این اعدام‌ ها هرگز رخ نداده‌ و نمی‌ تواند اتهامات را بپذیرد».
وکیل حمید نوری مدعی است که موکلش در زمان اعدام‌ها در مرداد و شهریور سال ۱۳۶۷ به‌ خاطر تولد فرزندش در مرخصی بوده است.
برگزاری دادگاه حمید نوری که تا آوریل سال آینده در دادگاه استکهلم سوئد ادامه خواهد داشت، واکنش مقامات جمهوری اسلامی را نیز در پی داشته‌ است.
سعید خطیب‌ زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی، روز اول شهریور محاکمه آقای نوری را «یک طراحی» توسط سازمان مجاهدین خلق خواند و مدعی شد که دادگاه سوئد «به یک سری داستان و مستند سازی و شاهد سازی دروغی که همه از سوی یک گروهک صورت گرفته استناد کرده است».
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »