بنياد مسيحي ايرانيان
new

حمله شکارچیان نقابدار به آشوراده، تنها جزیره دریای خزر

در روزهای اخیر گزارش‌هایی از حمله شکارچیان مسلح نقابدار به جزیره آشوراده منتشر شد. گفته شده چهار نفر از آنها دستگیر شده‌اند.
جزیره آشوراده در روزهای اخیر بار دیگر به تیتر خبری تبدیل شد. این بار خبر درباره حمله گروهی مسلح و نقابدار به این جزیره است که ظاهرا قصد شکار پرندگان کمیاب را داشته‌اند.
این گروه شکارچیان غیرقانونی با محیط‌بانان درگیر شده و حتی به سمت آنها تیراندازی کرده‌اند. گفته شد که به محیط‌‌بانان آسیبی وارد نشده و چهار تن از مهاجمان دستگیر شده‌اند.
در عکس‌هایی که از این گروه منتشر شده دهها مرد سیاه‌ پوش مسلح دیده می‌شوند. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مازندران در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا تعداد این افراد را نزدیک به ۱۵۰ نفر اعلام کرد و گفت، تعدادی از آنها دستگیر شده و “ادوات غیرمجازشان” نیز ضبط شده است.
ماهیگیری از آب گل‌آلود میانکاله
جزیره آشوراده بخشی از تالاب میانکاله است. مدیریت این تالاب محل مناقشه میان استان‌های مازندران و گلستان است. به استناد بند «د» ماده ۱۹۳ قانون برنامه پنجم توسعه، مدیریت تالاب میانکاله بر عهده اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران است اما اخیرا برخی مسئولان استان گلستان اظهار کرده بودند که در صورت ورود نیروهای حفاظت محیط زیست مازندران به میانکاله با آنها برخورد خواهد شد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در این باره گفته است: «شاید همین اظهارنظرها متخلفان را در برخورد با محیط‌بانان مصمم‌تر کرده باشد.»
دست‌ درازی‌های پیشین شکارچیان
شبه جزیره میانکاله و جزیره آشوراده زیستگاه انواع گوناگونی از پرندگان و آبزیان کمیاب و در حال انقراض است. این منطقه همچنین مقصد مهاجرت هرساله فلامینگوهاست که تعداد زیادی از آنها در اینجا تلف شده و دیگر باز نمی‌گردند.
اسفند سال گذشته “مرگ ۱۱ هزار پرنده مهاجر در تالاب میانکاله با سم بوتولیسم” خبرساز شد. سازمان دامپزشکی دلیل تولید این سم در تالاب را فعل و انفعالات باکتریایی در گونه‌های گیاهی نظیر جلبک‌ها در شرایط کاهش شدید میزان اکسیژن عنوان کرد.
این فرضیه اما از سوی فعالان محیط زیست رد شد. اسماعیل کهرم، کارشناس محیط زیست با اشاره به سابقه ریختن سم در تالاب توسط شکارچیان غیرمجاز گفته بود: «مسئولان برای آنکه پای پلیس، آگاهی و دادگاه پیش کشیده نشود با بهانه سم بوتولیسم موضوع را حل و لاپوشانی می‌کنند.»
همایون خوشروان، مجری طرح بین‌المللی بررسی اثر نوسانات دریای خزر بر محیط زیست مناطق ساحلی نیز همان زمان به سایت “آفتاب” گفته بود، با توجه به تفاوت اساسی زیستگاه فلامینگوها و چنگرها پذیرش مسمومیت بر اثر سم بوتولیسم برای هر دو گونه باورپذیر نیست.
خوشروان گفته بود: «در زیستگاه فلامینگوها اصلا جلبک وجود ندارد که بخواهد بمیرد، کراتین شود یا پوسته آن تخریب شود و سم بوتولیسم ایجاد کند.»
طرح گردشگری و نابودی فک خزری
یکی دیگر از تهدیدها علیه تالاب میانکاله و جزیره آشوراده، طرحی بود که در زمان ریاست جمهوری حسن روحانی و زیر نظر اسحاق جهانگیری با عنوان طرح گردشگری آشوراده کلید خورد.
این طرح با مخالفت‌ها و اعتراضات زیادی روبرو شد. از جمله اعتراضاتی که به این طرح شد، نابودی فک خزری در اثر اجرای آن بود.
فک خزری گونه‌ای کمیاب و در حال انقراض از فک دریایی است که تنها در تالاب میانکاله زیست می‌کند.
امیر صیاد شیرازی، رئیس مرکز درمانی و تحقیقاتی حفاظت از فک دریای خزر سال ۱۳۹۸ در گفت ‌و گو با دویچه وله درباره طرح گردشگری آشوراده و دلایل مخالفت فعالان زیست محیطی گفت: «تنها مناطقی که در کشورمان برای فک‌ها مانده جزیره آشوراده، میانکاله و یک جای کوچکی به نام بوجاق، منطقه حفاظت شده در استان گیلان است. اگر قرار باشد طرح گردشگری آشوراده اجرایی شود دیگر فک‌ها به سواحل ایران نخواهند آمد. به خاطر اینکه این جانوران گوشه‌گیر هستند و سعی می‌کنند دور از انسان باشند. اکثر گزارشاتی که ما درباره حضور فک داشته‌ایم مربوط می‌شود به بخش شرقی سواحل خزر یعنی میانکاله و آشوراده. اگر قرار است که آنجا را هم از دست بدهیم باید با فک خزر خداحافظی کرد.»
این طرح آن زمان با دستور مقامات قضایی متوقف شد اما در دولت ابراهیم رییسی بی سر و صدا دوباره تصویب و در آستانه اجرایی شدن است.
معاون عمرانی استانداری گلستان در آذرماه امسال به خبرگزاری ایرنا گفت: «‌اجرای طرح گردشگری در جزیره آشوراده از سال ۹۵ در دستور کار مدیران گلستان قرار گرفت و براساس طرح اولیه قرار بود این موضوع در عرصه‌ای به مساحت ۳۸۰ هکتار اجرا شود. دغدغه های محیط زیستی سبب شد تا عرصه منظور شده برای این طرح ابتدا به ۳۸ و در ادامه به ۲۲ هکتار کاهش یابد.»
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »