بنياد مسيحي ايرانيان
new

حضور ایران در سازمان همکاری اسلامی پس از وقفه‌ای شش ساله

جمهوری اسلامی ایران از استقرار سه دیپلمات این کشور در جده و آغاز حضور مجدد خود در سازمان همکاری اسلامی خبر داده است. مشارکت در سازمان همکاری اسلامی پس از حمله به سفارت عربستان در تهران در سال ۱۳۹۴ قطع شده بود.
در اوایل دی ماه، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی از صدور روادید برای سه دیپلمات ایرانی برای فعالیت مجدد در سازمان همکاری اسلامی سخن گفته بود.
چند روز پس از اعزام این سه دیپلمات به جده، خبرگزاری دانشجویی ایران “ایسنا” از استقرار آن‌ها در این شهر سخن گفته و به نقل از وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی آن را نشانه مثبتی برای تنش‌زدایی در مناسبات دیپلماتیک دو کشور ایران و عربستان ارزیابی کرده است.
در پی حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران در سال ۱۳۹۴، وزیران امور خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در نشستی فوق‌العاده، این اقدام را مغایر با کنوانسیون‌های ژنو و وین دانسته و آن را محکوم کرده بودند.
پس از آن، عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه در دولت حسن روحانی، حمله به سفارت عربستان را محکوم کرده و از پیگیری قضایی این موضوع سخن گفته بود.
اکنون پس از شش سال وقفه، سه دیپلمات جمهوری اسلامی برای حضور در نشست سازمان همکاری اسلامی در جده مستقر شده‌اند.
باید یادآور شد که حسین ابراهیم طه، دبیرکل جدید سازمان همکاری اسلامی چندی پیش با ارسال پیام‌هایی برای رئیس دولت سیزدهم و همچنین برای امیرعبداللهیان، نسبت به تقویت همکاری با جمهوری اسلامی ابراز آمادگی کرده بود.
سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز روز دوشنبه ۲۷ دی (۱۷ ژانویه) ضمن تایید خبر استقرار سه دیپلمات جمهوری اسلامی به اظهارات ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم اشاره کرده و گفته است: «ایران آمادگی گشایش سفارت خود را در عربستان دارد.»
خطیب‌زاده به نقل از رئیسی اجرایی شدن چنین خواستی را منوط به اراده عربستان سعودی دانسته است. باید یادآور شد که مذاکرات بین جمهوری اسلامی و عربستان در راستای تنش‌زدایی در مناسبات دیپلماتیک دو کشور با میانجیگری عراق در بغداد جریان دارد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »