بنياد مسيحي ايرانيان
new

جهانگیری بدون اشاره به حادثه سروان: مسائل اهل سنت را حل کنیم

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور اعتراف کرد در حق اهل سنت کوتاهی شده و دولت نتوانسته از نخبگان سنی کشور در مدیریت استفاده کند. او بدون اشاره به تیراندازی در سراوان گفت دولت مکلف است مسایل اهل سنت را حل کند.
اسحاق جهانگیری، معاون رئیس جمهوری ایران روز شنبه ۱۰ اسفند (۲۶ فوریه) در دیدار از استان گلستان اعتراف کرد که دولت ظرف هفت سال و نیم گذشته برای اهل سنت کاری نکرده و “قبول دارد که در حق اهل سنت کوتاهی شده” است.
معاون رئیس جمهور ضمن تکرار وعده‌های دولت یازدهم گفت مسایل اهل سنت را باید حل کرد. او افزود: «باید کاری کنیم جوانان، زنان، اقوام و پیروان مذاهب مختلف به آینده ایران امیدوار شوند.»
اسحاق جهانگیری در شرایطی این سخنان را بیان کرده است که اعتراض مردم بلوچ و سنی در سیستان و بلوچستان ادامه دارد.
جهانگیری در دیدار با نمایندگان اهل سنت استان گلستان بدون اشاره به مسائل بلوچ‌ها و تیراندازی به سوخت‌بران سراوان، از نامه مولوی عبدالحمید به خامنه‌ای یاد کرد و گفت خامنه‌ای در پاسخ به نامه عبدالحمید گفته است “مردم ایران بدون توجه به مذهب و قومیت در حقوق و مسئولیت هیچ تفاوتی ندارند”.
این سخنان جهانگیری زمانی مطرح می‌شود که در استان سیستان و بلوچستان حدود یک هفته است اینترنت قطع شده و اعتراضات مردمی در این استان ادامه دارد.
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان خواستار مجازات قانونی عاملان حادثه تیراندازی به سوخت‌بران سراوان و جبران خسارت‌های وارده به جان‌باختگان شده است.
سفر یک هیات مجلس به سراوان
به منظور بررسی حادثه تیراندازی در سراوان قرار است جمعی از نمایندگان مجلس نیز روز دوشنبه ۱۱ اسفند (اول مارس) به استان سیستان و بلوچستان اعزام شوند.
مصطفی نخعی نماینده نهبندان، محمد سرگزی نماینده زابل، اسماعیل حسین زهی نماینده خاش، روح‌الله ایزدخواه نماینده تهران و ملک فاضلی نماینده سراوان از جمله نمایندگانی هستند که در هیات اعزامی به سروان حضور خواهند داشت.
وظیفه این هیأت تحقیق و بررسی حوادث تیراندازی سراوان و گزارش نتیجه این تحقیق به کمیسیون امنیت ملی مجلس خواهد بود.
“به خاطر یگ گالن گازوئیل به رگبار بستند”
مولانا عبدالرحمان سربازی، امام جمعه اهل سنت زاهدان در آستانه ورود هیات مجلس خواستار “تحقیق آزادانه” در مورد حادثه تیراندازی سراوان و “پرداخت دیۀ جان‌باختگان این حادثه” شد.
این روحانی سنی تاکید کرد نتیجه بررسی‌های انجام گرفته باید به طور شفاف به مردم اعلام شود.
امام‌جمعه اهل‌سنت چابهار گفت: «آیا یک فرد مسلمان در این کشور باید به‌خاطر یک گالن گازوییل به رگبار بسته شود؟ این قتل‌ها هیچ توجیهی ندارند و ما این حرکت فجیع را محکوم می‌کنیم.»
این روحانی اهل سنت از آیت‌الله علی خامنه‌ای درخواست کرد از “مردم انقلابی استان” دلجویی کند.
اما با گذشت حدود یک هفته از حادثه سراوان، آیت‌الله خامنه‌ای رهبر و حسن روحانی، رئیس جمهور درباره حادثه تیراندازی به سوخت‌بران سراوان سکوت اختیار کرده‌اند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »