بنياد مسيحي ايرانيان
new

جهانپور: واکسن ایرانی کرونا تولید مشترک با کوباست

سخنگوی سازمان غذا و دارو از پروژه تولید مشترک واکسن کرونا با کوبا خبر داد و گفت که تست انسانی این واکسن در ماه‌های پایانی امسال در ایران انجام خواهد شد.
کیانوش جهانپور روز پنج‌شنبه ۱۱ دی‌ماه گفت که این واکسن در فاز ۲ انسانی است و در بهمن و اسفند فاز سوم تست آن روی ۵۰ هزار نفر در ایران انجام خواهد شد.
آقای جهانپور به نام شرکت واکسن‌سازی کوبا اشاره‌ای نکرد و درباره این‌که این واکسن بر روی شهروندان کوبایی هم آزمایش خواهد شد یا خیر، اطلاعاتی ارائه نداد. وی صرفا عنوان کرد که این پروژه مشترک با یکی از «موسسات پرسابقه واکسن‌سازی در کوبا» دنبال می‌شود.
پیشتر علیرضا بیگلری، رئیس انستیتو پاستور ایران از طراحی مشترک واکسن کرونا با دو کشور خبر داده بود، اما نامی از آن‌ها نبرده بود.
در حال حاضر مشخص نیست که ایران با چه کشور دیگری برای ساخت واکسن کرونا همکاری می‌کند، اما چندی پیش مصطفی قانعی، دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایران، اظهار داشت که واکسن‌ شرکت شفافارمد «مشابه واکسن شرکت چینی سینوواک» است.
واکسن‌ شرکت شفافارمد موسوم به «کُوو ایران برکت» روز نهم دی به چند نفر تزریق شد.
مینو محرز که از او به عنوان محقق این واکسن نام برده می‌شود، گفته که «در صورت موفقیت این واکسن» و «اخذ تایید سازمان جهانی بهداشت»، در اواخر بهار تولید آن آغاز خواهد شد.
این در حالی است که رئیس کمیته علمی مقابله با کرونا اعلام کرده که شهروندان ایران در شهریور سال آینده با مشکل تامین واکسن مواجه نخواهند بود و تا دی ماه سال ۱۴۰۰ نیز مازاد واکسن خواهیم داشت.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »