بنياد مسيحي ايرانيان
new

جمهوری آذربایجان هشدار سفر به ایران صادر کرد

 

جمهوری آذربایجان به شهروندان خود هشدار داده است که از سفر به ایران پرهیز کنند. در پی حمله مسلحانه به سفارت جمهوری آذربایجان در ایران که یک کشته و ۲ زخمی به جای گذشت، مناسبات تهران و باکو رو به تیرگی گذاشته است.
وزارت خارجه جمهوری آذربایجان با انتشار اطلاعیه‌ای با هشدار سفر به ایران، از شهروندان خود خواست تا از سفر به این کشور خودداری کنند.
در این اطلاعیه آمده است: «با توجه به وضعیت ناامن در جمهوری اسلامی ایران و حمله تروریستی به نمایندگی دیپلماتیک‌ ما [در تهران] به همه شهروندان‌مان توصیه می‌کنیم که تنها در موارد ضروری به ایران سفر کنند».
وزارت خارجه جمهوری آذربایجان از شهروندان خود که علیرغم وضعیت کنونی راهی ایران می‌شوند، خواسته است که نهایت احتیاط را رعایت کنند.
این اطلاعیه همچنین از شهروندان آذربایجان که در حال حاضر در ایران به سر می‌برند، خواسته است تا “موازین و مقررات ایمنی و امنیتی را رعایت کنند”.
وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در اطلاعیه خود متذکر شده که شهروندان این کشور می‌توانند برای خدمات کنسولی به سرکنسولگری این کشور در تبریز مراجعه کنند.
این وزارتخانه پیشتر نیز اعلام کرده بود، تمام فعالیت‌های سفارت آذربایجان در تهران معلق شده اما سرکنسولگری تبریز به کار ادامه خواهد داد.
شامگاه یکشنبه ۹ بهمن (۲۹ ژانویه) علی علیزاده، سفیر جمهوری آذربایجان در ایران به همراه کادر دپیلماتیک  و اعضای خانواده‌هایشان تهران را با هواپیمای اعزامی کشورشان ترک کردند.
بیشتر بخوانید: تردیدها درباره روایت رسمی تهران از حمله به سفارت باکو
پیکر قربانی حمله مسلحانه به سفارت نیز در همین هواپیما قرار داشت. دو ماموری که در حمله مسلحانه به سفارت مجروح شده بودند نیز با این هواپیما به کشورشان بازگشتند.
مقامات جمهوری اسلامی حمله مسلحانه روز جمعه (۲۷ ژانویه / ۷ بهمن) به سفارت جمهوری آذربایجان در خیابان پاسداران تهران را “شخصی” و ناشی از “مسائل خانوادگی” دانسته‌اند. فرمانده پلیس ادعا کرده بود که مهاجم با دو کودک به سفارت رفت، اما فیلم‌های مداربسته بطلان این مدعا را نشان دادند.
الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان در همان نخستین ساعت حمله، این اقدام را “حمله تروریستی” دانست و خواستار تحقیقات فوری شده بود. وزارت خارجه این کشور نیز مسئولیت امر را تماما متوجه جمهوری اسلامی دانسته بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »