بنياد مسيحي ايرانيان
new

جلسه کمیسیون مشترک درباره بازگشت آمریکا به برجام برگزار شد

نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام

جلسه مجازی کمیسیون مشترک برجام به میزبانی اتحادیه اروپا برگزار شد. آمریکا از برگزاری این جلسه استقبال کرده بود. روسیه استقبال آمریکا را نشانه تغییر رویکرد این کشور می‌داند. موضوع بر سر اجرای تعهدات برجامی است.
به دعوت اتحادیه اروپا، نمایندگان کشورهای آلمان، فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه همراه با نماینده جمهوری اسلامی ایران روز جمعه دوم آوریل (۱۳ فروردین) تشکیل جلسه دادند. عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، از سوی جمهوری اسلامی در این نشست مجازی حضور داشت.
موضوع جلسه مشترک برجام بازگشت ایران و آمریکا به تعهدات برجامی اعلام شده بود. یکی از سیاستمداران شرکت‌کننده در این جلسه به خبرنگار رویترز گفته است که ادامه گفت‌وگوها به روز سه‌شنبه ششم آوریل موکول شده است.
هدف از برگزاری این اجلاس یافتن راه‌حلی دیپلماتیک برای بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ اعلام شده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، در ماه مه سال ۲۰۱۸ خروج این کشور از توافق هسته‌ای را اعلام کرده بود.
خروج آمریکا از توافق هسته‌ای عملا منجر به تجدید و تشدید تحریم‌های این کشور علیه ایران شد. جمهوری اسلامی نیز از سال ۲۰۱۹، به گونه‌ای تدریجی و گام به گام از سطح تعهدات برجامی خود کاست.
خبرگزاری آلمان امروز جمعه دوم آوریل به نقل از دیپلمات‌های اروپایی خبر برگزاری جلسه کمیسیون برجام را منتشر کرده است.
آمریکا و بازگشت به برجام
دولت جو بایدن از آمادگی آمریکا برای بازگشت به توافق هسته‌ای سخن گفته است. دولت جدید آمریکا بازگشت این کشور به توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران را منوط به بازگشت کامل جمهوری اسلامی ایران به تعهدات برجامی کرده است.
جمهوری اسلامی نیز در واکنش به این سیاست اعلام کرده است که آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شده و اکنون آن کشور باید با بازگشت خود به توافق هسته‌ای، گام نخست را بردارد.
خبرگزاری آلمان با اشاره به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری در ایران، از محدود بودن زمان برای حل مناقشه بین دو کشور ایران و آمریکا سخن گفته است. در این گزارش آمده است که حسن روحانی پس از دو دوره زمامداری، قادر به کاندید شدن در انتخابات نیست.
نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام
وزارت امور خارجه آمریکا از برگزاری اجلاس ۱+۴ با ایران بر سر یافتن راه‌حلی برای بازگشت طرفین به توافق هسته‌ای استقبال کرده است.
ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، دیروز پنجشنبه برگزاری این جلسه را گامی مثبت ارزیابی کرده بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفته بود: «ما هفته‌ها است که با صراحت گفته‌ایم هر گاه ایران حاضر به اجرای تعهدات برجامی خود باشد، آمریکا آماده بازگشت به توافق هسته‌ای است.»
گفته می‌شود که موضوع محوری اجلاس کمیسیون مشترک برجام تعیین گام‌های اولیه و کوچک در راستای هموار ساختن راه برای حل جامع مناقشه اتمی با ایران بوده است.
موضع نمایندگی روسیه
میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، با انتشار دو توییت موضع رسمی دولت روسیه در قبال سیاست دولت جدید آمریکا در قبال مناقشه هسته‌ای با ایران را بیان کرده است.
اولیانوف استقبال آمریکا از برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام را نشانه تغییر رویکرد دولت آمریکا در قبال توافق هسته‌ای می‌داند.
اولیانوف همچنین برداشتن گام‌های کوچک با هدف دست‌یابی به توافقی جامع را اقدامی سنجیده ارزیابی کرده است. او در توییت خود از جمله چنین نوشته است: «شاید پیش از حرکت به سوی مرحله نهایی، بهتر باشد بر سر گام‌های اولیه و مهم توافق شود و از این طریق راه برای ایجاد فضایی مناسب‌تر برای تسریع روند دست‌یابی به مقصد نهایی که اجرای تعهدات برجام از سوی همه کشورهای ذیربط است، هموار شود.»
تا زمان انتشار این گزارش، اطلاعات بیشتری پیرامون نتایج گفت‌وگوهای امروز کمیسیون مشترک برجام رسانه‌ای نشده است. این جلسه قرار است روز ششم آوریل ادامه یابد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »