بنياد مسيحي ايرانيان
new

جزئیات تازه از بازداشت و احضار نوکیشان مسیحی در دزفول

اداره اطلاعات دزفول از نوکیشان مسیحی پرسش هایی را در مورد مسائل سیاسی مطرح کرده و در واقع این افراد مورد «تفتیش عقاید» قرار گرفتند از جمله اینکه «نظرشان در مورد انقلاب چیست؟» و «آیا در انتخابات شرکت می‌کنند؟»
گزارش‌ها از ایران حاکیست چهار نوکیش مسیحی بازداشتی در دزفول به نام‌های «اسماعیل نریمان‌پور»، «محمدعلی ترابی»، «علیرضا ورک شاه» و «حجت لطفی خلف» عصر چهارشنبه اول اردیبهشت به طور موقت آزاد شدند اما از آنها تعهد گرفته شده که هر وقت احضار شدند باید بموقع در اداره اطلاعات دزفول حاضر شوند.
همچنین گفته می‌شود ۱۰ تا ۱۵ نفر دیگر از نوکیشان مسیحی در دزفول تا پنجشنبه دوم اردیبهشت احضار شده‌اند که پس از مراجعه به اداره اطلاعات از آنان نیز تعهد گرفته شده است اما هیچ یک بازداشت نشده‌اند.
به نظر می‌رسد علت آزادی موقت بازداشتی‌ها پس از خبررسانی به خاطر وضعیت وخیم کرونا در خوزستان از جمله شهر دزفول است.
براساس اعلام ستاد مدیریت کرونا خوزستان ۱۶ شهرستان این استان در وضعیت قرمز قراردارند که یکی از آنها شهرستان دزفول است.
یک منبع مطلع به «محبت نیوز» گفته اسماعیل نریمان‌پور در ساعاتی که در اداره اطلاعات دزفول بازداشت بود مورد ضرب و شتم قرار گرفته و همچنین تعدادی از نوکیشان که به تازگی در دزفول احضار شدند پس از مراجعه به اداره اطلاعات مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و از آنها نیز تعهد دریافت شده است.
این منبع آگاه همچنین گفت در اداره اطلاعات از نوکیشان مسیحی چند پرسش در مورد مسائل سیاسی شده است و در واقع «تفتیش عقاید» شدند از جمله اینکه «نظرشان در مورد انقلاب چیست؟» و «آیا در انتخابات شرکت می‌کنند؟»
به همه آنها ابلاغ شده که «باید در دسترس باشند و هر زمان که احضار شدند خود را به اداره اطلاعات (ستاد خبری) معرفی کنند.»
روزهای دوشنبه و سه‌شنبه ۳۰ و ۳۱ فروردین سال ۱۴۰۰ شمار زیادی از نوکیشان مسیحی در دزفول بازداشت یا احضار شدند. بعضی از آنها در اداره اطلاعات پرونده داشتند و برخی دیگر برای نخستین بار بازداشت یا احضار شدند.
در سنوات گذشته در ماه‌های منتهی به انتخابات تا حدودی فشار بر اقلیت‌های دینی و مذهبی و همینطور منتقدان سیاسی کاهش پیدا می‌کرد اما پیداست حکومت قصد اعمال محدودیت‌های بیشتر را برای فعالان اجتماعی و سیاسی و دگراندیشان مذهبی دارد.
کمیسیون ایالات متحده در امور آزادی مذهبی بین‌المللی در گزارش سالانه خود بار دیگر نسبت به وضعیت آزادی‌های دینی و مذهبی در ایران ابراز نگرانی کرد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »