بنياد مسيحي ايرانيان
new

جاسوس اسرائیل پس از ۳۰ سال حبس در آمریکا وارد اسرائیل شد

جاناتان پولارد که به جرم جاسوسی برای اسرائیل ۳۰ سال در آمریکا زندانی بود بامداد روز چهارشنبه ۱۰ دی‌ماه همراه با همسرش وارد اسرائیل شد.
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در فرودگاه بین‌المللی تل‌آویو از آقای پولارد استقبال کرد و او را در آغوش گرفت و به او و همسرش کارت شناسایی و شهروندی اسرائیل را اعطا کرد.
جاناتان پولارد با یک هواپیمای خصوصی که شلدون ادلسون، میلیاردر صاحب کازینوهای بین‌المللی و از حامیان سرسخت دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو، در اختیار او قرار داده بود به اسرائیل پرواز کرد.
آقای پولارد هنگام قدم گذاشتن بر باند فرودگاه زانو زد و زمین را بوسید. او در سخنان خود ضمن تشکر از بنیامین نتانیاهو و مردم اسرائیل به خاطر حمایت از او گفت: «امیدوارم که به زودی به شهروندان فعال این کشور بدل شویم و به زندگی خود ادامه دهیم».
جاناتان پولارد کارمند غیرنظامی بخش امنیتی نیروی دریایی آمریکا بود و در دهه ۱۹۸۰ میلادی هنگام کار در وزارت دفاع آمریکا اسناد نظامی و محرمانه این کشور را به اسرائیل فروخت. او در سال ۱۹۸۵ پس از تلاش ناموفق برای تقاضای پناهندگی سیاسی در سفارت اسرائیل در واشینگتن بازداشت و در طول بازجویی و محاکمه جرایم خود را پذیرفت.
این ماجرای جاسوسی به وجهه حکومت اسرائیل به شدت لطمه زد و سال‌ها روابط دو کشور را سرد کرد. با این همه، سیاستمداران ناسیونالیست اسرائیل همواره از آقای پولارد حمایت کرده‌اند. رئیس‌جمهوری و تعدادی از اعضای پارلمان اسرائیل با انتشار توئیت‌هایی از ورود آقای پولارد به اسرائیل استقبال کردند.
جاناتان پولارد به حبس ابد محکوم شده بود و مقامات ارشد نظامی و امنیتی آمریکا همواره با آزادی او مخالف بودند. ولی او روز ۲۰ نوامبر سال ۲۰۱۵ برای طی یک دوره پنج ساله آزادی مشروط از زندان آزاد شد. با پایان این دوره در نوامبر ۲۰۲۰ او اجازه پیدا کرد آمریکا را ترک کند.
ورود جاناتان پولارد به اسرائیل ابتدا توسط روزنامه اسرائیلی «هیوم» که مالک آن شلدون ادلسون است منتشر شد. به گزارش این روزنامه، پرواز آقای پولارد با یک هواپیمای خصوصی به دلیل وضعیت پزشکی همسرش که به سرطان مبتلاست، ضروری بوده است.
اطلاعات مربوط به رهگیری پروازها نشان می‌دهد این هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ که متعلق به یکی از شرکت‌های شلدون ادلسون است از فرودگاه نیوآرک در حومه نیویورک پرواز کرد و در فرودگاه بین‌المللی بن گوریون در حومه تل آویو فرود آمد.
افی لاهاو، رئیس یک گروه که برای آزادی آقای پولارد فعالیت می‌کرد گفت آن‌ها ترجیح دادند که سفرشان به اسرائیل بدون سر و صدا انجام شود.
او به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «دلیل این کار سرپیچی کردن از هیچ‌کس و به خصوص دولت آمریکا نبوده است».
وی ورود آقای پولارد به اسرائیل را یک رویداد تاریخی توصیف کرد.
آزادی نهایی جاناتان پولارد تازه‌ترین مورد از هدایای دیپلماتیک دونالد ترامپ به نخست‌وزیر اسرائیل تلقی می‌شود.
بنیامین نتانیاهو که در آستانه انتخابات سراسری ماه مارس در موقعیت ضعیفی قرار دارد می‌تواند از ورود آقای پولارد به عنوان حربه‌ای در مبارزات انتخاباتی بهره‌برداری کند.
بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »