بنياد مسيحي ايرانيان
new

تیراندازی به معترضان در شهرکرد، حمایت ند پرایس از معترضان .

در شبکه‌های اجتماعی ویدیوهایی از خشونت ماموران امنیتی در ایران علیه معترضان به گرانی و شلیک به مردم در شهرکرد دست به دست می‌شود. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا و شش سازمان اپوزیسیون ایرانی از این اعتراضات حمایت کردند.
بنابر گزارش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌ است، اعتراض‌ها به گرانی در شهرهای مختلف ایران ادامه دارد و ماموران امنیتی حکومت ایران بشدت این اعتراضات را سرکوب می‌کنند.
خبرگزاری هرانا (وابسته به مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران) ویدیویی را منتشر کرده که نشان می‌دهد مامواران امنیتی در شهرکرد به سوی مردم شلیک کرده‌اند.
صحنه تیراندازی به سوی معترضان در شهرکرد از سوی بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز بازنشر شده است.
این کاربران همچنین از تحت فشار قرار دادن خانواده کشته شدگان در چند روز اخیر خبر داده‌اند.
اکانت “۱۵۰۰ تصویر” نیز فیلمی از اعتراضات را منتشر کرده که منتسب به شهرستان درود است.
دویچه‌ وله نمی‌تواند به شکل مستقل زمان و مکان این اعتراضات را تایید کند.
در یک هفته گذشته گرانی‌ها و کمبود کالاهای اساسی موج جدیدی از اعتراضات را در مناطق مختلف ایران، از جمله شهرک کاروان (رضویه) در تهران، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و لرستان در پی داشته است.
روز شنبه ۲۴ اردیبهشت احمد آوایی، نماینده دزفول در اندیمشک تأیید کرد یک نفر در تظاهرات اعتراضی اندیمشک کشته شد. اما او روز یکشنبه این خبر را تکذیب کرد و گفت، مصاحبه‌اش با خبرگزاری ایلنا در این باره “تحریف‌شده و نادقیق مخابره شده است”.
پس از آن ایلنا فایل صوتی این مصاحبه را منتشر کرد که در آن آوایی به صراحت می‌گوید که در اندیمشک یک نفر کشته شده است.
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت در توییتر خود از معترضان در ایران حمایت کرد و نوشت: «معترضان شجاع ایرانی برای دفاع از حقوق خود ایستادگی می‌کنند. مردم ایران این حق را دارند که دولت خود را پاسخگو کنند. ما از حقوق آنها برای تجمع مسالمت آمیز و آزادی بیان، چه در فضای مجازی و چه خارج از فضای مجازی، بدون ترس از خشونت و انتقام، حمایت می کنیم».
حمایت شش سازمان از اعتراضات مردم
شش سازمان اپوزیسیون ایرانی در بیانیه‌‌ای از اعتراضات روزهای گذشته در شهرهای مختلف ایران، از جمله در دزفول، اندیمشک، کرمانشاه، ایذه، جونقان، خرم‌آباد، فارسان، بروجرد، رشت، نیشابور، ده‌دشت، شهرکرد، یاسوج حمایت کرده و گفته‌اند که انتظارمی‌رود اعتراضات به بالا بردن قیمت‌ها در ایران “بخصوص بعد از آشکارتر شدن آثار تورمی شدید آن در هفته‌های آینده به شهرهای دیگر گسترش پیدا کند.”
در بیانیه آنها آمده است که مجموعه این اعتراضات همراه با حرکت‌های اعتراضی سراسری معلمان می‌تواند “به تدریج حالت سازمان‌یافته و هماهنگ پیدا کرده و در نهایت به دگرگونی ماندگار موازنه قوا به نفع ملت بیانجامد”.
آنها همچنین گفته‌اند که منتسب کردن اعتراضات و شعارهای سیاسی به “گروه‌های معاند” توسط دستگاه‌های تبلیغاتی حکومت ایران “بی‌اعتبارتر از آن است که حتی در بین پایگاه اجتماعی نظام باورپذیر باشد.”
آنها تاکید کرده‌اند که “عامل اصلی در ایجاد شرایط نابسامان کنونی و زمینه‌ساز اعتراضات مردمی همانا سیاست‌ها، عملکردها و تصمیمات مخرب و نسنجیده مقامات حکومتی است”.
این شش گروه “اتحاد جمهوریخواهان ایران”، “جبهه ملی‌ایران-اروپا (سامان ششم)”، “حزب چپ ایران (فدائیان خلق)”، “حزب جمهوریخواه سوسیال دموکرات و لائیک ایران”، “سازمان‌های جبهه ملی‌ایران در خارج از کشور” و “همبستگی جمهوریخواهان ایران” هستند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »