بنياد مسيحي ايرانيان
new

توقیف یک کشتی در جزیره قشم و بازداشت ۹ خدمه آن .

در حالی که اعتراضات بین‌المللی به توقیف دو کشتی یونانی در آب‌های خلیج فارس بالا گرفته ایران می‌گوید، یک کشتی دیگر را به اتهام انتقال “سوخت قاچاق” در آبهای جزیره قشم توقیف کرده است.
رئیس کل دادگستری هرمزگان از توقیف یک فروند شناور در آب‌های جزیره قشم خبر داد و گفت این کشتی “۱۰۶‌هزار و ۵۰۰ لیتر سوخت قاچاق” حمل می‌کرده است.
به گزارش رسانه‌های ایران، مجتبی قهرمانی گفته است: «قاچاقچیان قصد داشتند این محموله سوخت را به یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس منتقل کنند که با رصد اطلاعاتی و در عملیات منسجم مرزبانان دریایی، شناور مورد نظر شناسایی و توقیف شد.»
به گفته او ۹ خدمه این شناور نیز “جهت تکمیل روند تحقیقات و سیر مراحل قانونی در بازداشت هستند.”
بنا بر این گزارش سوخت‌های کشف‌شده با دستور قضایی تحویل شرکت پخش و توزیع فرآورده‌های نفتی شده‌اند.
این در حالی است که بعد از اتحادیه اروپا، فرانسه نیز اعتراض خود به توقیف دو کشتی یونانی در آب‌های خلیج فارس توسط سپاه پاسداران را اعلام کرده است.
سپاه پس از آن که کشتی روسی “لانا” حامل ۷۰۰هزار بشکه نفت ایران در آب‌‌های یونان توقیف شد و یونان اعلام کرد نفت توقیفی را به آمریکا تحویل خواهد داد اقدام به توقیف این دو کشتی کرد.
این دو کشتی که حامل بیش از دو میلیون بشکه نفت بودند روز جمعه ۲۷ مه در آب‌های خلیج فارس توقیف شدند. سپاه علت این اقدام را پاره‌ای “تخلفات” نامید.
فرانسه در بیانیه‌ای بر تعهد خود به قوانین بین‌المللی حفاظت از آزادی کشتی‌رانی و ایمنی دریایی تأکید کرده و ایران را فراخوانده تا اقدامات مغایر این قوانین را متوقف سازد.
این کشور همچنین از ایران خواسته تا هر چه سریعتر خدمه و این دو کشتی را آزاد سازد.
یونان بازداشت این دو کشتی را محکوم کرده و به شهروندان خود هشدار داده که به ایران سفر نکنند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »