بنياد مسيحي ايرانيان
new

توقف واکسیناسیون در برخی استان‌های ایران به خاطر کمبود واکسن

واکسیناسیون شهروندان در برخی استان‌های ایران به خاطر بدقولی شرکت‌های چینی و روسی تولیدکننده واکسن کرونا متوقف شد. موارد ابتلا و فوت در ارتباط با کرونا در ایران رو به کاهش است اما روند واکسیناسیون بسیار کند پیش می‌رود.

با وجود وعده‌های مکرر رئیس جمهوری و وزیر بهداشت درباره تامین واکسن مورد نیاز برای واکسینه کردن شهروندان ایرانی این کار بسیار کند پیش می‌رود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا دوشنبه ۱۷ خرداد در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: «تزریق واکسن کرونا در کشور متوقف نشده و تا رسیدن محموله جدید، واکسینه شدن گروه‌های سنی پرخطر ادامه می‌یابد.»

علیرضا رئیسی در عین حال تائید کرد که ورود محموله‌ای شامل سه میلیون دوز واکسن به ایران با تاخیر مواجه شده است.

با وجود تکذیب توقف واکسیناسیون، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که واکسینه کردن شهروندان در تمام شهرستان‌های استان فارس متوقف شده است.

توقف واکسیناسیون در استان‌های فارس و قم

در این اطلاعیه که خبرگزاری دولتی ایرنا منتشر کرد آمده است: «به اطلاع همشهریان می‌رساند با توجه به اتمام محموله‌های دریافتی واکسن، از مورخ ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ تا اطلاع ثانوی واکسیناسیون علیه کرونا ویروس انجام نمی‌شود.»

هنوز هیچ تاریخی برای شروع دوباره واکسیناسیون در استان فارس اعلام نشده و دانشگاه علوم پزشکی شیراز می‌گوید “به محض دریافت محموله جدید از وزارت بهداشت” در این باره اطلاع‌رسانی می‌شود.

همزمان، تزریق دوز اول واکسن کرونا به ساکنان استان قم هم متوقف شد. در استان قم شش مرکز تزریق واکسن کرونا راه‌اندازی شده که اکنون فقط یکی از آنها فعالیت می‌کند.

مسئولان دانشگاه علوم پزشکی قم می‌گویند واکسیناسیون جدید از روز دوشنبه در استان متوقف شده و گروه‌های هدف که پیش از این دوز اول واکسن کرونا را دریافت کردند، برای تزریق مرحله دوم واکسن به مرکز شماره یک مراجعه کنند.

به گفته بیژن سلیمان‌پور، معاون سیاسی و امنیتی استاندار قم از آغاز واکسیناسیون تا کنون ۵۰ هزار نفر در این استان واکسینه شده‌اند. استان قم نزدیک به یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.

بدقولی شرکت‌های چینی و روسی

علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی و عضو کمیته علمی کووید۱۹ علت اختلال‌ها و نابسامانی‌های اخیر در روند واکسیناسیون در ایران را بدقولی شرکت‌های چینی و روسی تولیدکننده واکسن عنوان می‌کند.

او به روزنامه ایران می‌گوید قرار بود شرکت چینی تولیدکننده واکسن سینوفارم سه میلیون دوز از این واکسن را به ایران ارسال کند اما این کار را نکرده است.

او علت اصلی تاخیر در فرستادن واکسن به ایران را محدودیت ظرفیت تولید و نیاز داخلی کشورهای تولیدکننده عنوان کرد و گفت به عنوان مثال چین “همین چند روز پیش” ۱۲ میلیون دوز واکسن به شهروندانش تزریق کرده است.

ناجی درباره واکسن روسی “اسپوتنیک وی” که واکسیناسیون در ایران ۲۱ بهمن با تعداد محدودی از آن آغاز شد گفت: «ظرفیت پایین تولید واکسن اسپوتنیک روسی باعث شده حتی کشورهایی که ۲۰ میلیون دوز اسپوتنیک پیش خرید کرده‌اند در بلاتکلیفی بمانند.»

کمتر از پنج میلیون دوز در حدود چهار ماه

مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت ۱۷ خرداد اعلام کرد تا کنون اندکی بیش از چهار میلیون و ۸۸۸ هزار دوز واکسن کرونا در ایران تزریق شده و حدود ۶۵۸ هزار نفر به طور کامل واکسینه شده‌اند.

به بیان دیگر تعداد واکسن‌های تزریق شده در ایران در حدود چهار ماه گذشته به پنج میلیون دوز نیز نمی‌رسد. با این حال وعده دادن‌های مسئولان ادامه دارد.

تاکنون هیچ یک از وعده‌های مسئولان درباره تامین واکسن برای شهروندان ایران در زمان اعلام شده تحقق نیافته است. خبرگزاری تسنیم ۲۳ بهمن از قول وزیر بهداشت نوشته بود ایران تا سه ماه دیگر صادرکننده واکسن کرونا خواهد بود.

سعید نمکی در روزهای پایانی اردیبهشت ابراز خوش‌بینی کرد گروه هدف که افراد بالای ۶۰ سال و بیماران خاص و صعب‌العلاج هستند و تعداد آنها ۱۳ تا ۱۴ میلیون نفر است “تا اواخر خرداد و اوایل تیر ماه” واکسینه شوند و بعد نوبت به افراد دیگر برسد.

مخالف واکسن روسی، ناظر تحقیقات واکسن ایرانی

برای واکسینه کردن این تعداد، ۲۶ تا ۲۸ میلیون دوز واکسن نیاز است. با ناکامی در واردات واکسن اکنون چشم امید وزارت بهداشت به واکسن تولید داخل موسوم به “کوو ایران برکت” است که مرحله سوم کارآزمایی بالینی آن تازه آغاز شده است.

مینو محرز، عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا و مسئول نظارت بر مطالعات بالینی واکسن “کوو ایران برکت” به تازگی از سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت درخواست کرده برای این واکسن هر چه سریع‌تر مجوز اضطراری صادر کند.

محرز بهمن ماه سال پیش که بحث واردات واکسن اسپوتنیک مطرح شد یکی از نخستین و مطرح‌ترین شخصیت‌های دانشگاهی بود که اعلام کرد از دریافت واکسن روسی خودداری می‌کند چون هنوز مجوز مراجع بین‌المللی را دریافت نکرده است.

با وجود کندی واکسیناسیون، در روزهای گذشته روند گسترش ویروس کرونا و مرگ و میر در میان مبتلایان به بیماری کووید۱۹ با اندکی نوسان رو به کاهش بوده است.

بر پایه آمار رسمی وزارت بهداشت، در شبانه‌روز گذشته اندکی کمتر از پنج هزار مورد جدید ابتلا به کرونا شناسایی شده و شمار قربانیان ۱۲۰ نفر بوده است.

این کمترین میزان ابتلای روزانه از آغاز موج چهارم پاندمی در ایران در سال جاری و پائین‌ترین تعداد قربانیان از میانه فروردین ماه تا کنون بوده است.

وزارت بهداشت می‌گوید تا ۱۷ خرداد حدود ۲ میلیون و ۹۷۱ هزار مورد ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و ۸۱ هزار و ۱۸۳ هزار مبتلای به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »