بنياد مسيحي ايرانيان
new

توصیه‌هایی در آستانه روز جهانی مبارزه با سرطان

نزدیک شدن چهارم فوریه، روز جهانی مبارزه با سرطان، فرصت مناسبی است برای توصیه‌هایی چند جهت پیشگیری از انواع سرطان. دانشمندان دانشکده بهداشت عمومی هاروارد تخمین می‌زنند که تا ۷۵ درصد از مرگ‌ومیرهای ناشی از سرطان‌ها قابل پیشگیری هستند و البته این امر تحت تأثیر شیوه زندگی شما قرار دارد.

به گزارش مایوکلینیک، یکی از مهم‌ترین اقدامات برای پیشگیری از انواع سرطان، دوری از دود سیگار است. سیگار کشیدن با انواع مختلف سرطان مرتبط است؛ از جمله سرطان ریه، دهان، گلو، حنجره، لوزالمعده، مثانه، دهانه رحم و کلیه. جویدن تنباکو با سرطان حفره دهان و پانکراس ارتباط دارد. حتی اگر مصرف‌کننده دخانیات نیستید، قرار گرفتن در معرض دود سیگار ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش دهد.

انتخاب‌های غذایی سالم را در نظر بگیرید. مثلا:

میوه و سبزیجات زیاد بخورید. رژیم غذایی خود را بر پایه میوه‌ها، سبزیجات و سایر مواد غذایی گیاهی مانند غلات و حبوبات کامل انتخاب کنید.

فراموش نکنید که مصرف بیش از حد الکل با سرطان‌هایی از جمله سرطان پستان، روده بزرگ، ریه، کلیه و کبد ارتباط دارد. مصرف گوشت‌های فرآوری‌شده را محدود کنید. طبق تحقیقات آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان، خوردن مقادیر زیادی گوشت فرآوری‌شده می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهد.

حفظ وزن در محدوده سالم خطر ابتلا به سرطان پستان، پروستات، ریه، روده بزرگ و کلیه را کاهش می‌دهد. سعی کنید حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت هوازی با شدت متوسط ​​یا ۷۵ دقیقه فعالیت هوازی شدید داشته باشید.

برای پیشگیری از سرطان پوست که قابل پیشگیری‌ترین سرطان است، از قرار‌گیری مستقیم در معرض آفتاب بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر اجتناب کنید. از کرم ضد‌آفتاب صرف‌نظر نکنید. حتی در روزهای ابری از ضدآفتاب با SPF حداقل ۳۰ استفاده کنید. از برنزه شدن با سولاریوم اجتناب کنید.

با پزشک خود در مورد واکسیناسیون علیه این بیماری‌ها صحبت کنید: هپاتیت B؛ این بیماری می‌تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش دهد. ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV که می‌تواند منجر به سرطان‌های دهانه رحم و سایر سرطان‌های دستگاه تناسلی و همچنین سرطان سلول سنگفرشی سر و گردن شود.

خودآزمایی منظم و غربالگری انواع مختلفی از سرطان‌ها مانند سرطان پوست، روده بزرگ، دهانه رحم و پستان می‌تواند شانس شما را برای کشف سرطان در اوایل بیماری افزایش دهد.

به میزان کافی ویتامین D دریافت کنید. شواهد نشان می‌دهد که ویتامین D ممکن است به کاهش خطر سرطان پروستات و سرطان روده بزرگ کمک کند.

چاقی با مغز چکار می‌کند؟

به گفته محققان بریتانیایی، اضافه وزن یا چاقی، قدرت مغز را در برابر اثرات مخرب بیماری آلزایمر کاهش می‌دهد.

به گزارش Conversation، در مطالعه‌ای که بر روی ۵۷ فرد سالم، ۶۸ بیمار با اختلال شناختی خفیف و ۴۷ بیمار با تشخیص بالینی آلزایمر انجام شد، محققان دریافتند که هر چه وزن بیشتر باشد، میزان از دست دادن سلول‌های خاکستری مغز بیشتر می‌شود و جریان خون در مغز فرد کاهش می‌یابد. همچنین در فیبرهایی که سلول‌های مغز را به هم متصل می‌کنند، آسیب‌هایی ایجاد می‌شود. همه این تغییرات بر عملکردهای ذهنی تأثیر می‌گذارد، از جمله اینکه فرد به خوبی چیزها را به یاد نمی‌آورد و توانایی انجام کارهای روزمره را ندارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »