بنياد مسيحي ايرانيان
new

توافق سازمان بهداشت جهانی با ۲۳ کشور درباره مقابله با پاندمی‌ها

سازمان بهداشت جهانی با ۲۳ کشور دیگر و از جمله آلمان بر سر نحوه مقابله با پاندمی‌ها و بیماری‌ها در جهان به توافق رسید. هدف از این توافق گسترش سطح همکاری‌ها در زمینه مقابله با بیماری‌های واگیردار در جهان اعلام شده است.

بحران برخاسته از همه‌گیری ویروس سارس-کوو۲ همکاری کشورهای مختلف را الزام‌آور ساخته است. پاندمی (دنیاگیری) پدیده‌ای است که در مرزهای جغرافیایی یک کشور نمی‌ماند و به همه کشورها مربوط می‌گردد.

در همین ارتباط، سازمان بهداشت جهانی روز سه‌شنبه ۳۰ مارس (۱۰ فروردین) در مشارکت و همراهی با ۲۳ کشور جهان به توافقی جامع دست یافت.

امضاکنندگان این توافق با صدور بیانیه مشترکی متعهد شدند که در ارتباط با مقابله با بیماری‌های واگیردار و دیگر بحران‌های پزشکی در آینده با یکدیگر در سطحی گسترده‌تر همکاری کنند.

رهبران و سران کشورهای امضا کننده این بیانیه متعهد شدند که در ارتباط با شیوع بیماری‌ها از سیستم هشداردهنده بهتری بهره گیرند.

افزون بر آن، توزیع عادلانه‌تر واکسن‌ها، داروها و کیت‌های آزمایش نیز از دیگر موارد مورد توافق این کشورها و سازمان بهداشت جهانی اعلام شده است.

کشورهای امضاکننده این بیانیه در عین حال اعلام کردند که در صورت بروز پاندمی، در زمینه تبادل اطلاعات، نتایج پژوهش‌ها و تجربه با یکدیگر همکاری گسترده‌تری خواهند کرد.

طرح چنین توافقی ابتدا از سوی شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا در نشست عالی کشورهای گروه ۲۰ در ماه نوامبر سال گذشته مطرح شده بود.

در ماه ژانویه تدروس ادهانوم، رئیس سازمان بهداشت جهانی نیز از پیشنهاد شارل میشل استقبال کرد. توافق ناظر بر مقابله با پاندمی‌ها با استقبال کشورهایی همچون بریتانیا و فرانسه نیز روبه‌رو شده است. این در حالی است که چین و ایالات متحده آمریکا حاضر به امضای این توافق نشده‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »