بنياد مسيحي ايرانيان
new

«توافق» حوثی‌ها و عربستان برای تبادل زندانی؛ برادر رئیس‌جمهور یمن نیز در فهرست است

شبه‌نظامیان حوثی می‌گویند برای تبادل هزاران زندانی که شامل ناصر منصور هادی، برادر رئیس‌جمهور یمن، و محمود الصبیحی، وزیر دفاع یمن، می‌شود، با عربستان سعودی به توافق رسیده‌اند.
به گفته عبدالقادر المرتضی، رئیس امور حوثی‌ها، تبادل زندانیان تحت نظارت سازمان ملل انجام می‌شود و ۱۴۰۰ زندانی حوثی در ازای ۸۲۳ زندانی نیروهای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی مبادله می‌شوند.
نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان از دولت قانونی یمن پشتیبانی می‌کنند و در طول هفت سال گذشته با شبه‌نظامیان حوثی که از حمایت حکومت ایران برخوردار هستند، درگیر بوده‌اند. در این درگیری که جنگ نیابتی ایران و عربستان توصیف می‌شود، صدها هزار نفر جان خود را از دست داده و میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند.
یک مقام ارشد سازمان ملل در یمن با تایید گفت‌وگوها درباره تبادل زندانیان، گفته است هنوز توافق نهایی درباره لیست زندانیان به دست نیامده است.
شبه‌نظامیان حوثی روز شنبه، ۶ فروردین، اعلام کردند که به مدت سه روز حملات موشکی و پهپادی به عربستان را متوقف می‌کنند و خواستار توقف حملات هوایی عربستان سعودی و همچنین لغو محدودیت‌های رفت و آمد در بنادر یمن شده‌اند.
شورشیان حوثی در موج اخیر حملات خود به عربستان سعودی یک تاسیسات نفتی در نزدیکی پیست فرمول یک شهر جده را هدف قرار دادند که به آتش‌سوزی وسیعی منجر شد.
ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی نیز در واکنش به این اقدام، صنعا و شهر بندری حُدیده را که در دست حوثی‌ها قرار دارند، روز شنبه هدف حملات هوایی خود قرار داد.
برپایه گزارش سازمان ملل متحد، حملات به صنعا به کشته شدن هشت شهروند غیر نظامی انجامیده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »