بنياد مسيحي ايرانيان
new

تغییرات آب و هوایی؛ قرنطینه روند افزایش گازهای گلخانه‌ای را تغییر نداد

آخرین داده‌های سرویس تغییرات آب هوایی کپرنیک :

سال ۲۰۲۰ در کنار سال ۲۰۱۶، رکورد گرمترین سال را به خود اختصاص داده است با درجه حرارتی حدود ۰.۶ درجه سانتیگراد بالاتر از متوسط دوره ۱۹۸۱تا ۲۰۱۰.

سال ۲۰۲۰ همچنین گرمترین دهه ثبت شده تاکنون بوده است. این واقعیت را می توان روی نمودارهای ارائه شده در ویدئو دید.

نمودار ارائه شده میانگین‌ دمای دهه‌های مختلف را از دهه ۱۸۵۱ تاکنون نشان می دهد و افزایش دمای زمین در ۴۰ سال گذشته کاملا روی نموداار آشکار است.

همه‌گیری کرونا باعث گسترش تدابیر قرنطینه در سراسر اروپا شد. خیابان ها ناگهان خالی شدند و هوا تمیزتر شد. در واقع سطح آلودگی دی اکسید نیتروژن ناشی از وسایل نقلیه در بعضی از مناطق تا ۵۰ درصد کاهش یافت. اما این تغییرات دیرپا نبودند.

ریچارد انگلن از سرویس مانیتورینگ کوپرنیک چرایی آنرا توضیح می دهد:‌ «اگر انتشار این گازها کاهش یابد، غلظت کاهش می یابد. اگر انتشار گازها دوباره افزایش یابد، غلظت دوباره افزایش می یابد. این وضعیت اساسا به این دلیل است که این آلاینده‌ها عمر کوتاهی در جو دارند. آنها یا از طریق بارندگی به سطح زمین سقوط می کنند یا با گازهای دیگر در جو واکنش نشان می دهد، بنابراین عمر آنها محدود است.»

بنابراین آلودگی هوا در سال ۲۰۲۰ با آمد و رفت قرنطینه، کاهش و افزایش یافت. در همین حال میزان انتشار دی اکسید کربن در سال گذشته ۷ درصد کاهش یافت. اما آیا این کاهش واقعا تاثیری بر آب و هوا تاثیر گذاشت؟

به دیدار کارشناسان سازمان جهانی هواشناسی رفتم تا در اینباره بیشتر بدانیم. در در باغ گیاهشناسی ژنو به ملاقات اوکسانا تاراسووآ دانشمند در زمینه انتشارات دی اکسید کربن رفته‌ایم.

او می گوید که کاهش انتشار گازها در اثر همه گیری از نظر تغییرات آب و هوایی قابل توجه نیست. به گفته وی: «سطح دی اکسید کربن در جو و همچنین سایر گازهای گلخانه‌ای کلیدی مانند متان و اکسید نیتروژن، همه در حال افزایش هستند. بنابراین ما هیچ کاهش غلظتی را مشاهده نکرده‌ایم. بنابراین اگر به منحنی نگاه کنیم می بینیم که بالاتر و بالاتر می رود و ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ استثنا نیستند و این غلظت هنوز هم در حال افزایش است.»

دی اکسید کربن باعث ایجاد اثر گلخانه‌ای می شود به این دلیل که گاز گرما را در داخل جو محبوس نگاه می دارد همانطور که گلخانه شیشیه‌ای گیاهان گرمسیری گرما را حفظ می کند.

اوکسانا تاراسووآ می افزاید: «یک اثر گلخانه‌ای طبیعی وجود دارد که اثراتش باقی مانده و قبل از فعالیت‌های انسانی برقرار بوده و یک اثر گلخانه‌ای ناشی از فعالیت‌های انسانی است. بنابراین وقتی که ما دی اکسید کربن اضافی یا متان یا اکسید نیتروژن در جو منتشر می کنیم، تمام آن ملکول‌هایی که ما اضافه می کنیم همانند ماشین‌های کوچک گرم‌کننده کار می کنند.»

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »