بنياد مسيحي ايرانيان
new

تظاهرات ده‌ها هزار نفر در فرانسه علیه قانون “امنیت فراگیر”

ماموران پلیس فرانسه مجاز به انجام چه اقداماتی هستند و چه زمان می توان از آنها در حین عمل فیلمبرداری کرد؟ قانون امنیتی جدید فرانسه با مخالفت‌های بسیار روبروست. بیش از ۳۰ هزار نفر در اعتراض به آن به خیابان‌ها رفتند.
اعتراض شهروندان فرانسه بر ضد قانون “امنیت فراگیر” در این کشور ماه‌هاست ادامه دارد. روز شنبه ۳۰ ژانویه نیز پاریس بار دیگر شاهد تظاهراتی گسترده بود. معترضین در شهرهای دیگر فرانسه نیز به خیابان‌ها ریختند. این در حالی است که دولت می‌گوید با این قانون می‌خواهد از نیروهای پلیس بهتر محافظت کند.
براساس لایحه یاد شده ‌نظارت بر اماکن عمومی توسط دوربین‌های مداربسته باید گسترش یابد و انتشار فیلم‌هایی که از رفتار پلیس با تظاهرکنندگان گرفته شده، محدود شود. منتقدان این قانون از جمله نگران محدودیت آزادی مطبوعات‌اند.
طبق گفته وزارت کشور فرانسه روز گذشته حدود ۳۲۷۷۰ نفر در اعتراضات آخر هفته شرکت کردند. به گفته دادستانی عمومی فرانسه ۲۶ نفر نفر عصر روز شنبه در حاشیه تظاهرات در پاریس دستگیر شدند.
در چند هفته گذشته بیش از صد هزار نفر در سراسر فرانسه علیه این قانون تظاهرات کرده‌اند. از اواخر نوامبر سال گذشته اعتراضات و درگیری‌های خشونت آمیز در پاریس رو به افزایش گذاشت.
تظاهرات کسترده در فرانسه علیه قانون امنیتی جدید
اکنون ماه‌هاست که یک اتحاد گسترده جامعه مدنی علیه قانون پیشنهادی بسیج شده است. در پیش‌‌نویس این قانون بویژه ماده ۲۴ بحث‌برانگیز شده بود که در آن فیلمبرداری از افسران پلیس حین انجام عملیات و انتشار این تصاویر در شبکه‌های اجتماعی جرم محسوب می‌شد.
این پیش‌نویس که طرح پیشنهادی ژان کاستکس، نخست وزیر فرانسه است، در مواجه با انتقادها و اعتراض‌های گسترده کمی تغییر کرد و بندی به آن اضافه شد مبنی بر این که «فیلمبرداری با تلفن همراه یا دوربین مجاز است اگر این کار با هدف “آسیب جسمی یا روانی” به مامور پلیس انجام و منتشر نشود. دولت می‌گوید این راه‌کاری برای محافظت از ماموران پلیس در برابر نفرت پراکنی و انتشار پیام‌های تهدیدآمیز در شبکه‌های اجتماعی است.
قرار است این لایحه در ماه مارس در مجلس سنای فرانسه مورد بررسی قرار گیرد. قانون جدید در صورت تصویب به پلیس اجازه می‌دهد از پهپاد، دوربین‌های مدار بسته و دوربین‌های جاسازی شده در بدن ماموران پلیس حین انجام ماموریت و به منظور نظارت گسترده‌تر ‌ استفاده شود.
تلاش پلیس فرانسه برای اصلاح چهره خشن خود
طبق بررسی‌های فعلی، تقریبا ۴۰ درصد فرانسوی‌ها به نیروهای امنیتی اعتماد ندارند. این بی‌اعتمادی در بین افراد ۱۸ تا ۳۰ ساله حتی ۵۰ درصد است. در مقابل پلیس تقریبا نیمی از جوانان را نژادپرست می داند. در چند ماه گذشته تصاویر ضرب و شتم وحشیانه افسران پلیس علیه یک سیاه‌پوست یا پناهنده باعث خشم مردم شد. اکنون پلیس و دولت می‌خواهند علیه این تصویر از نیروهای انتظامی وارد عمل شوند و از روز دوشنبه اول فوریه مذاکراتی را برای سازماندهی مجدد نیروهای امنیتی آغاز کنند.
تظاهرکنندگان با شعارهایی علیه قانون امنیتی جدید و علیه فاشیسم، سکیسم و نژادپرستی به خیابان ها رفتند
ابتکار این اقدام با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه است. او در ماه نوامبر و پس از مشاهد ویدیویی که نشان می‌داد ماموران پلیس در پاریس یک تولیدکننده موسیقی سیاه‌پوست را در استودیوی خود به باد کتک گرفتند، گفت که «بسیار شوکه شده است» و این رفتار پلیس را برای فرانسه “شرم‌آور” دانست. ماموران پلیس نمی‌دانستند که یک دوربین مداربسته از آنها فیلم می‌گیرد. خشونت پلیس فرانسه در جریان اعتراضات جلیقه زردها علیه مهاجران نیز بارها در مرکز توجه اذهان عمومی قرار گرفته است.
«برضد قانون امنیت، برای فرهنگ»
معترضین در پاریس در آخر این هفته نه تنها با حضور در خیابان ها به قانون امنیتی جدید تحت عنوان قانون “امنیت فراگیر” اعتراض کردند، بلکه برای حمایت از اهالی فرهنگ نیز به خیابان آمدند. مردم با موسیقی تکنو رقصیدند و اجراهای هنری نیز بخشی از این اعتراض بود. مراکز فرهنگی مانند سینماها، تئاترها و موزه‌ها به دلیل پاندمی کرونا ماه‌هاست که در فرانسه تعطیل‌اند.
منبع:دویچه وله
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »