بنياد مسيحي ايرانيان
new

تصویب سند مشارکت راهبردی اتحادیه اروپا با شورای همکاری خلیج فارس

شورای اتحادیه اروپا سند مشارکت راهبردی با شورای همکاری خلیج فارس را تصویب کرد. در این سند از ایران به عنوان عامل بی‌ثباتی منطقه یاد شده و هدف این همکاری توجه به چالش‌های منطقه‌ای و جهانی عنوان شده است.
شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۳۰ خرداد سند “مشارکت راهبردی با شورای همکاری خلیج فارس” را تصویب کرد. وبسایت اتحادیه اروپا در این باره نوشت که هدف از این گام ایجاد یک مشارکت استراتژیک با شورای همکاری خلیج فارس و کشورهای عضو آن است.
شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا “تقویت‌ همکاری عمیق” بین اتحادیه اروپا و شرکای خود در خلیج‌ فارس را به عنوان “یک اولویت کلیدی” دانسته و گفته است که این همکاری با توجه به چالش‌های جهانی و منطقه‌ای و بر اساس منافع مشترک با متحدان این اتحادیه در خلیج‌ فارس است.
سند یاد شده از جمهوری اسلامی به عنوان “منشاء مهم بی‌ثباتی در منطقه” یاد کرده است و می‌گوید جمهوری اسلامی از نیروهای نیابتی سیاسی و نظامی خود در منطقه به شکل مستقیم و غیرمستقیم، از جمله با دادن موشک‌های بالستیک و تسلیحات حمایت می‌کند.
ارتباطات فردی بخش مرکزی سند همکاری اتحادیه اروپا با شورای همکاری خلیج فارس است. بهبود همکاری در زمینه‌های اموزش، تحقیق، فرهنگ، جوانان، تواناسازی زنان، حقوق بشر و تسهیل ویزا محورهای کلیدی این مشارکت هستند.
از جمله حوزه‌های مشارکت درسند یاد شده تغییرات اقلیمی، حرکت به سوی انرژی پاک، امنیت انرژی و رسیدگی به نیازهای انسان‌دوستانه و توسعه جهانی است. اعضای شورای همکاری خلیج فارس عبارتند از عمان، قطر، عربستان سعودی، بحرین، امارات متحده عربی و کویت.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »