بنياد مسيحي ايرانيان
new

تسریع واکسیناسیون و حذف محدودیت سنی ۱۸ سال به بالا در ایران

 

همزمان با ورود دو میلیون دوز دیگر واکسن چینی، وزیر بهداشت ایران از حذف محدودیت سنی واکسیناسیون کرونا در سنین ۱۸ سال به بالا و همچنین از ارائه برنامه جدید کاهش محدودیت‌ها خبر داد.
علیرغم سرعت گرفتن روند واکسیناسیون، روابط عمومی وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۷ هزار و ۵۶۴ نفر بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ شناسایی و دو هزار و ۵۸۱ نفر از آنها بستری شده‌اند. بدین ترتیب مجموع بیماران کووید ۱۹ در ایران به ۵ میلیون و ۴۵۹ هزار و ۷۹۶ نفر رسید.
همچنین بر اساس گزارش وزارت بهداشت در ۲۴ ساعت گذشته ۳۷۹ بیمار نیز جان باخته‌اند. شمار جان‌باختگان در مجموع به ۱۱۷ هزار و ۹۰۵ نفر رسیده است.
ورود محموله سی‌ودوم از چین
خبرگزاری ایرنا روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور (۲۱ اوت) از ورود محموله واکسن کرونا با حجم دو میلیون دوز خبر داد. به گزارش ایرنا، این سی‌ودومین محموله‌ای است که از چین وارد شده و تعداد کل واکسن‌های وارد شده از چین به بیش از ۶۰ میلیون دوز رسیده است.
براساس گزارش‌های رسمی تا کنون در ایران ۳۰ میلیون و ۳۰۲ هزار و ۹۸۳ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۱۴ میلیون و ۱۲۰ هزار و ۹۶۵ نفر دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده به ۴۴ میلیون و ۴۲۳ هزار و ۹۴۸ دوز رسید.
بازار سیاه کارت واکسن آسترازنکا
از سوی دیگر تزریق عمده واکسن‌چینی در ایران بازار سیاه کارت واکسن کرونا را گرم کرده است. روزنامه همشهری در گزارشی مبسوط از دلالی و تخلف در تهیه گواهی واکسن آسترازنکا در ایران خبر داده است.
یکی از شهروندانی که برای سفر به یکی از کشورهای اروپایی به دلال بابت تهیه کارت واکسن معتبر پول پرداخت کرده است، به همشهری گفت:« با توجه به تزریق دو دوز واکسن سینوفارم، دیگر امکان تزریق این واکسن جدید برایم وجود نداشت. دو هفته قبل یکی از دوستانم شخصی را به من معرفی کرد که می‌توانست تغییراتی در اطلاعات ثبت‌شده من در تزریق واکسن انجام دهد.»
با پرداخت سه میلیون تومان به دلال، تمام اطلاعات تزریق واکسن این شهروند در سامانه حذف شده است و او گواهی تزریق واکسن کامل آسترازنکا را دریافت کرده است.
حذف محدودیت سنی
با سرعت گرفتن روند ورود واکسن و همچنین احداث مراکز شبانه‌روزی واکسیناسیون، وزیر بهداشت ایران روز سه‌شنبه ۳۰ شهریور گفت، از این روز در کل کشور واکسیناسیون بالای سن ۱۸ سال باید بدون محدودیت برگزار شود. بهرام عین‌اللهی ابراز امیدواری کرد که تا چند هفته آینده ۷۰ درصد جمعیت واکسینه شده باشند.
وزیر بهداشت جمهوری اسلامی افزود: «واکسیناسیون دانش آموزان ١٢ تا ١٨ سال از ٢ روز پیش آغاز شده است، اما فعلا واکسیناسیون کنکوری‌ها را آغاز کرده‌ایم و سن به تدریج کاهش پیدا خواهد کرد و برنامه داریم در ٢ تا ٣ هفته آینده واکسیناسیون دانش آموزان بین ١٢ تا ١٨ سال انجام شود.»
عین‌اللهی همچنین از ارائه برنامه جدیدی در دو هفته آینده برای کاهش و لغو محدودیت‌ها خبر داد و افزود: «محدودیت‌هایی مانند منع تردد شبانه و سفر کاهش پیدا می‌کنند یا برداشته می‌شوند».
تصمیم دولت به واکسیناسیون دانش‌آموزان با سینوفارم و واکسن پاستور با سوالات و نگرانی‌هایی در ایران همراه شده است.
حمید سوری، اپیدمیولوژیست در گفت‌وگو با خبرآنلاین با اشاره به‌همین مسئله گفته است: «به‌نظرم کمی ابهام وجود دارد. این‌که چرا برای این واکسن چنین تصمیمی گرفته شد خیلی‌ها را شگفت‌زده کرد. باید پرسید مبانی علمی چنین تصمیمی چه بوده است، تصمیمات این‌چنینی نیاز به پیشینه وتحقیقات علمی دارد. یک مقاله‌ای درباره سینوفارم درخصوص این‌که این واکسن می‌تواند برای کودکان تزریق شود چاپ شده است، مطالعه این مقاله در سال ۲۰۲۰ انجام گرفته یعنی تابستان پارسال که هنوز هیچ واکسنی وارد بازار نشده بود، حالا چه شده که چینی‌ها همان زمان درباره کودکان کار کردند و مقاله را چاپ کردند کمی جای سوال دارد. بنابراین فضا کمی مبهم است و به‌خوبی نمی‌شود قضاوت کرد.»

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »