بنياد مسيحي ايرانيان
new

ترکیه دو ماهواره در نیمه اول سال ۲۰۲۱ به فضا پرتاب می‌کند

وزیر حمل ‌و نقل و زیرساخت ترکیه گفته که برای پرتاپ ماهواره‌های “ترکست ۵A” و “ترکست ۵B” لحظه‌شماری می‌کند. او گفته است ترکیه در شش ماهه نخست سال ۲۰۲۱ دو ماهواره به فضا پرتاب می‌کند.
عادل کارا اسماعیل‌اوغلو، وزیر حمل ‌و نقل و زیرساخت ترکیه گفته است پرتاب ماهواره‌های نسل جدید، ترکیه را در فضا قدرتمندتر می‌کند.
خبرگزاری آناتولی ترکیه از قول اسماعیل‌اوغلو نوشته است که تحقیقات و مطالعات در خصوص ترکست A6 اولین ماهواره محلی و ملی ترکیه نیز همچنان ادامه دارد و کارشناسان در حال برنامه‌ریزی برای پرتاب آن به فضا در ماه‌های اول سال ۲۰۲۲ هستند.
این کشور در حال حاضر سه ماهواره مخابراتی و سه ماهواره دیدبانی زمین دارد. نخستین ماهواره ترکیه در سال ۱۹۹۴ به فضا پرتاب شده و ماموریتش به مدت ۱۲ سال ادامه داشت. ترکیه قصد دارد از سال ۲۰۲۵ ماهواره‌های خود را با تکنولوژی ملی و با استفاده از موشک ماهواره‌بر به فضا بفرستد.
ترکیه در سال ۲۰۱۷ قرارداد تولید ماهواره ترکست ۵A را با “ایرباس دیفنس اند اسپیس” امضا و ساخت آن را بلافاصله آغاز کرد.
ژان مارک نصر، رئیس سیستم‌های فضایی شرکت ایرباس گفته است که ماهواره نسل ۵A ترکیه عمر ۳۰ ساله دارد و این موضوع تضمین‌کننده حفظ حقوق ترکیه در مدار زمین خواهد بود. ظرفیت ماهواره‌های نسل ترکست ۵a در مقایسه با ماهواره‌های نسل قبل ۴۵ درصد بیشتر و عمر آنها بیش از دو برابر است.
ماهواره جدید ترکیه، خاورمیانه، اروپا و مناطق وسیعی از آفریقا را پوشش خواهد داد و با کسب حقوق جدید فرکانسی خدمات تلویزیونی ارائه می‌دهد.
بر اساس داده‌های رسانه‌های ترکیه ماهواره‌های یاد شده با همکاری “صنایع هوا فضایی ترکیه” شرکت فناوری SpaceX و ایرباس ساخته شده و از ایالت فلوریدا به فضا پرتاب خواهد شد.
روزنامه “دیلی صباح” ترکیه نوشته است که ساخت ماهواره ملی، ترکیه را در زمره ۱۰ کشوری قرار خواهد داد که قادر به تولید ماهواره‌های خود هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »