بنياد مسيحي ايرانيان
new

تداوم بلاتکلیفی خبات مفاخری همزمان با تمدید قرار بازداشت این فعال محیط زیست

شعبه بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب سنندج به بهانه تداوم بازجوئی ها قرار بازداشت خبات مفاخری، را برای پنجمین مرتبه از زمان بازداشت تمدید کرد.
روز شنبه ۶ دی ماه ۱۳۹۹، قرار بازداشت خبات مفاخری، فعال محیط زیست محبوس در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج به بهانه تکمیل نبودن بازجوئی ها برای پنجمین مرتبه تمدید کرد. این فعال محیط زیست از شهریور ماه سال جاری همچنان بطور بلاتکلیف در بازداشت محبوس شده است.
براساس این گزارش، خبات مفاخری، از جمعیت سبز کردستان در حالی در وضعیت بلاتکلیف در بازداشت به سر می برد که از حق دسترسی به وکیل با استناد به تبصره ماده ۴۸ آئین دادرسی کیفری محروم و همچنین از حق ملاقات با خانواده و نزدیکانش هم محروم مانده است.
پیش از این نیز قرار بازداشت خبات مفاخری طی چهار مرحله از زمان بازداشت به به دلیل تکمیل نبودن بازجوئی ها از سوی بازپرسی شعبه دادسرای عمومی و انقلاب سنندج تمدید شده بود.
خبات مفاخری، فعال محیط زیست و از اعضای جمعیت سبز کردستان، در تاریخ ۶ شهریور ماه ۱۳۹۹, توسط ماموران امنیتی سنندج توام با ضرب و شتم بازداشت شد.
عدم امکان دسترسی به وکیل و محرومیت فرد از دسترسی به سایر ملزومات در یک فرآیند دادرسی ناقض, ماده ۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۹ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی مصوب ۱۶ دسامبر ۱۹۶۶ است.
همچنین برخورداری افراد از حق دادرسی عادلانه توسط قاضی, بازجو و بازپرسی بیطرف از جمله حقوق سلب نشدنی است که در ماده ۱۰ اعلامیه جهانی حقوق بشر به آن تاکید شده است.
در ماده ۵ از قانون آئین دادرسی کیفری بر اطلاع یافتن متهم در اسرع وقت از اتهامات انتسابی و فراهم کردن حق دسترسی به وکیل و سایر حقوق دفاعی مذکور در قانون نیز مورد تاکید قرار گرفته است اما برخوردهای فراقانونی از سوی ارگانهای امنیتی ناقض قوانینی است که خود تدوینگر آن بودند و ادعای عمل بر آن را دارند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »