بنياد مسيحي ايرانيان
new

تخت جمشید و نقش رستم در معرض فرونشست

مطالعات استاد دانشگاه شیراز نشان می‌دهد در محوطه تخت جمشید فرونشست ایجاد شده و به گفته آن‌ها در صورتی که جلوی این روند گرفته نشود، در آن فروچاله رخ خواهد داد.
وضعیت تخت جمشید، مشهورترین اثر باستانی ایران که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده‌‌ به دلیل فرونشست‌های زمین «نگران‌ کننده» اعلام شده است.
به گزارش ایسنا، عزت الله رئیسی، استاد دانشگاه شیراز که از او با عنوان پدر علم آب شناسی ایران یاد می شود، با اشاره به مطالعاتش در زمینه آب و فرونشست زمین گفته است در تخت جمشید شکافی به طول ۳۰۰ متر، پهنای یک متر، و عمق ۱۰۰ متر ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه با برداشت آب‌های زیر زمینی، ستون لایه خاک برداشته می‌شود، اظهار کرد: با برداشت آب، ضخامت لایه رسی کاهش می‌یابد، از این رو با پدیده فرونشست مواجه می‌شویم.
به گفته رئیسی در نقش رستم نیز اُفت ۳۰ سانتیمتری مشاهده می‌شود.
عزت الله رئیسی راه جلوگیری از وخیم‌ تر شدن خطری که این میراث تاریخی ایران را تهدید می‌کند، بسته شدن چاه‌ها در اطراف این بناها عنوان کرده است.
به گفته او چنان چه از روند بهره‌برداری بی‌رویه از سفره آب‌های زیرزمینی جلوگیری نشود، در محوطه این آثار باستانی فروچاله ایجاد خواهد شد و تخت جمشید، که میراث ثبت شده جهانی است، در معرض خطر جدی قرار خواهد گرفت.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »