بنياد مسيحي ايرانيان
new

تاکید مجدد رئیس کل بانک مرکزی ایران: به ما وام بدهید!

عبدالناصر همتی از صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی خواسته تا به تقاضای ایران درباره نیازهای مبرم مالی‌اش توجه کنند. رئیس بانک مرکزی اعلام کرده که صندوق بین‌المللی پول زیر فشار آمریکا از دادن وام به ایران اجتناب می‌ورزد.
عبدالناصر همتی بار دیگر در گفت‌وگو با مسئولان صندوق بین‌المللی پول و همچنین بانک جهانی، بر نیازهایی مالی ایران به وام تاکید ورزیده است.
خبرگزاری “خبرآنلاین” با انتشار گزارشی به جلسه مجازی صندوق بین‌المللی پول پرداخته است. این جلسه دیروز پنجشنبه ۱۲ فروردین (اول آوریل) به طور مجازی با حضور رئیس صندوق بین‌المللی پول، وزیران دارایی کشورهای عضو و روسای کل بانک‌های مرکزی برگزار شده بود.
رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز در این اجلاس مجازی به آسیب‌های اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و گفت: «از زمان شیوع بیماری کووید-۱۹، اقتصاد همه کشورها به‌ویژه کشورهای در حال توسعه به شدت آسیب دیده است و ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین آسیب را از این بیماری همه‌گیر در منطقه تجربه کرده است.»
همتی در سخنان خود از مسئولان صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی درخواست کرد که “بدون تبعیض” قائل شدن به ایران وام بدهند.
این نخستین باری نیست که ایران طی یک سال گذشته از صندوق بین‌المللی پول تقاضای وام می‌کند.
“تبعیض و لابی‌گری” علیه ایران
رئیس کل بانک مرکزی ایران در جلسه روز گذشته صندوق بین‌المللی پول تاکید کرد که جمهوری اسلامی در شمار نخستین کشورهایی بوده که در ارتباط با تاثیرات مالی شیوع ویروس کرونا “تقاضای وجوه اضطراری” کرده است.
همتی در ادامه تاکید کرد که به‌رغم درخواست سریع ایران، این کشور تا کنون هیچ تسهیلاتی دریافت نکرده است، حال آنکه صندوق بین‌المللی پول طی این مدت بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار به ۸۵ کشور وام داده است.
گفته می‌شود که صندوق بین‌المللی پول حتی به کشورهای “مناپ” وامی معادل ۱۶ میلیارد دلار پرداخت کرده است. کشورهای مناپ شامل کشورهای خاورمیانه، شمال آفریقا و افغانستان و پاکستان می‌شوند.
جمهوری اسلامی مدعی است که نه تنها وامی به ایران پرداخت نشده، بلکه مسئولان صندوق بین‌المللی پول حتی از ارائه دلیلی منطقی برای مخالفت خود اجتناب ورزیده‌اند.
رئیس بانک مرکزی ایران علت عدم پرداخت وام به این کشور را برخاسته از فشار سیاسی آمریکا می‌داند و می‌گوید که روز ۱۵ اکتبر سال گذشته میلادی (اندکی پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا)، دولت ترامپ از صندوق بین‌المللی پول درخواست کرده بود تا به ایران وام ندهد.
عبدالناصر همتی در این باره گفته است: «انتظار داریم، صندوق بین‌المللی پول بدون تبعیض و نفوذهای ایجاد شده توسط لابی‌های سیاسی یا فشارهای وارده از سوی آمریکا، هر چه سریع‌تر به درخواست قانونی ایران پاسخ دهد.»
رئیس بانک مرکزی ایران چهارشنبه گذشته ۱۱ فروردین در گفت‌وگو با سایت رسمی رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای، به تنگناهای مالی و کسری بودجه دولت در اثر تحریم‌ها اشاره کرده و گفته بود که ایران طی سالیان گذشته به عایدی ۵۰ میلیارد دلاری ناشی از صادرات نفتی “عادت” کرده بود.
این در حالی است که صادرات نفت ایران پس از تمدید و تجدید تحریم‌های ایران از سوی آمریکا به شدت کاهش یافته بود.
بر اساس آمار منتشرشده از سوی بلومبرگ، در برخی از ماه‌های سال گذشته میلادی، میزان صادارت ایران به حدود ۱۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته بود.
کاهش درآمدهای ارزی ایران از یک‌سو و دشوار شدن تراکنش‌های مالی این کشور از سوی دیگر، عملا باعث ایجاد فشار مالی زیادی شده است. تکرار درخواست ایران از صندوق بین‌المللی پول برای دریافت وام را نیز باید در این ارتباط توضیح داد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »