بنياد مسيحي ايرانيان
new

تاثیر احتمالی آبجو در افزایش سلامت روده مردها

تازه‌های پزشکی هفته: تاثیر احتمالی آبجو در افزایش سلامت روده مردها ــ آیا خوش‌بینی کلیدی برای افزایش طول عمر است؟ نشانه‌های جدی نوشیدن بیش ‌از‌ حد آب ــ رفتارهای رایجی که شما را فراموشکارتر می‌کند.
مانند شراب، آبجو نیز در صورت مصرف متعادل می‌تواند فواید سلامتی داشته باشد. به‌طوری‌که نوشیدن یک وعده آبجو در روز، چه الکلی یا غیر الکلی، می‌تواند به تنوع میکروبیوم روده بخصوص در مردان کمک کند.
به‌ گزارش “ساینس‌دیلی” در یک مطالعه آزمایشی، محققان پرتغالی گزارش دادند مردانی که روزانه یک لیوان آبجوی الکلی یا غیر الکلی می‌نوشیدند، دارای مجموعه متنوعتری از میکروب‌های روده بودند که می‌تواند خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها را کاهش دهد.
تریلیون‌ها میکروارگانیسم دستگاه گوارش انسان را پوشش می‌دهند و مستقیماً بر سلامت میزبان تأثیر می‌گذارند. مطالعات نشان داده‌اند که وقتی انواع بیشتری از باکتری‌های مفید وجود داشته باشند، احتمال ابتلای افراد به بیماری‌های مزمن مانند بیماری قلبی و دیابت کمتر است. در این بین،آبجو حاوی ترکیباتی مانند پلی‌فنل‌ها و همچنین میکروارگانیسم‌های حاصل از تخمیر آن است که می‌تواند بر انواع میکروب‌ها در روده انسان تأثیر بگذارد. مطالعات قبل نیز نشان داده بود که وقتی هم مردان و هم زنان به مدت ۳۰ روز ماءالشعیر غیر الکلی مصرف می‌کنند، تنوع میکروبیوم روده آنها افزایش می‌یابد.
در مطالعه اخیر، محققان دانشگاه لیسبون، ۱۹ مرد سالم را که روزانه در حد متوسط ​​آبجو مصرف می‌کردند، انتخاب و آنها را به‌طور تصادفی به دو گروه تقسیم کردند. یک گروه به‌مدت چهار هفته هر شب یک بطری آبجو (۳۳۰ میلی‌لیتر) با شام می‌نوشید. گروه دیگر یک نوع غیر الکلی از آبجو را دریافت کرد.
در نهایت هر دو گروه افزایش در تنوع میکروبی، همراه با افزایش سطوح آلکالین فسفاتاز مدفوع را نشان دادند. محققان گفتند که این می‌تواند نشانگر عملکرد بهتر روده باشد. با‌این حال، آنها اضافه می‌کنند که از آنجایی‌که هیچ سطح ایمنی از مصرف الکل وجود ندارد، آبجو غیر الکلی ممکن است انتخاب سالمتری باشد.
اما به‌گفته دیگر کارشناسان حتی اگر آبجو پتانسیل افزایش تنوع میکروبی خوب را داشته باشد، این نگرانی وجود دارد که مردم همچنان از آن بعنوان بهانه‌ای برای نوشیدن مداوم استفاده کنند.
به‌طور‌کلی، رژیم غذایی سرشار از انواع غذاهای گیاهی و محصولات تخمیر شده طبیعی از جمله کیمچی، کلم ترش، زنجبیل، پیاز و سیر بهترین راه برای افزایش تنوع میکروبی روده است.
آیا خوش ‌بینی کلیدی برای افزایش طول عمر است؟
به‌ گفته محققان دانشگاه هاروارد، خوش‌بینی می‌تواند به زنان کمک کند که بتوانند حتی تا ۹۰ سالگی عمر کنند.
به‌ گزارش Consumer Healthday؛ برای این مطالعه، محققان داده‌ها و پاسخهای نظرسنجی از بیش از ۱۵ هزار و ۹۰۰ زن پس از سنین یائسگی را تجزیه‌ و‌ تحلیل کردند؛ زنان ۵۰ تا ۷۹ ساله که تا ۲۶ سال تحت نظر بودند.
این مطالعه نشان داد که خوش‌ بین‌ ترین زنان احتمالاً حدود ۵ درصد طول عمر بیشتری دارند. آنها در مقایسه با ۲۵ درصد زنانی که کمترین میزان خوش‌بینی را داشتند، ۱۰ درصد بیشتر احتمال داشت که حتی از سن ۹۰ سالگی بگذرند.
دانشمندان هنوز به‌طور کامل مسیرهایی را که خوش‌بینی را به سلامت و طول عمر مرتبط می‌کند، درک نکرده‌اند. با‌این‌حال، آنها حدس می‌زنند که افراد خوش‌بین ممکن است در تنظیم احساسات خود در موقعیت‌های استرس ‌زا بهتر عمل کنند و پروفایل‌های بیولوژیکی مطلوبتری مانند سطوح کمتر التهاب داشته باشند. همچنین افراد خوش‌بین از حمایت اجتماعی بیشتری نیز برخوردار هستند.
به ‌گفته ‌محققان، برخی از عوامل سبک زندگی سالم، مانند رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، حدود یک چهارم رابطه بین خوش‌بینی و طول عمر را تشکیل می‌دهند. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد افراد خوش‌بین احتمالاً اهداف و اعتماد‌به‌نفس بیشتری برای رسیدن به آنها دارند، بنابراین خوش‌بینی ممکن است به پرورش و حفظ عادات سالمتر کمک کند.
محققان دریافتند که خوش‌بینی ممکن است دارایی مهمی باشد که باید برای ارتقای سلامت و طول عمر در نظر گرفت. به‌گفته آنها خوش‌بینی را می‌توان با مداخله فعال تغییر داد، از جمله برخی رویکردهای روانشناختی.
این یافته‌ها اخیراً به‌صورت آنلاین در مجله انجمن آمریکایی سالمندان منتشر شده است.
نشانه‌های جدی نوشیدن بیش‌‌از‌‌حد آب
پزشکان به ما آموزش داده‌اند که نوشیدن آب کافی برای عملکرد صحیح بدن حیاتی است؛ مگر اینکه بیش‌‌از‌حد از آن بنوشید. اگرچه بیشتر مردم به علائم کم‌آبی بدن توجه می‌کنند، کارشناسان می‌گویند نوشیدن بیش‌از‌حد آب می‌تواند به‌همان‌اندازه خطرناک باشد.
به‌نوشته “ریدرز دایجست” نشانه‌های زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد شما بیش‌از‌حد آب می‌نوشید:
سردردهای ضربان‌دار دارید
سردرد می‌تواند نشانه کم‌آبی بدن باشد. اما وقتی بیش‌از‌حد آب می‌نوشید، غلظت نمک در خون کاهش می‌یابد و باعث می‌شود سلول‌ها در سراسر بدن متورم شوند. این روند می‌تواند بر روی مغز تأثیر بگذارد. وقتی بیش‌از‌حد آب می‌نوشید، مغز شما در واقع بزرگ می‌شود و به جمجمه فشار می‌آورد. این فشار اضافه می‌تواند باعث سردرد ضربان‌دار و مشکلات سلامتی جدی‌تر مانند اختلالات مغزی و مشکلات تنفسی شود.
ادرار شما شبیه آب است
با نوشیدن مقادیر مناسب آب، رنگ ادرار زرد شفاف است. این یک افسانه است که ادرار بسیار شفاف سالمترین نشانه هیدراتاسیون است. در واقع داشتن ادرار بی ‌رنگ نشانه واضحی از نوشیدن بیش‌از‌حد آب است. قانون قدیمی این است که روزانه هشت تا ۱۰ فنجان آب بنوشید. با‌این‌حال، نیاز واقعی به آب به قد، وزن، سن، فعالیت، وضعیت سلامتی و آب و هوا بستگی دارد. نکته کلیدی این است که یاد بگیرید تشنگی را در بدن خود تشخیص دهید.
مدام ادرار می‌کنید
به‌طور‌متوسط، یک فرد بین ۶ تا ۱۰ بار در روز ادرار می‌کند، بنابراین اگر بیش از ۱۰ بار در روز ادرار می‌کنید، ممکن است بیش از نیاز بدنتان آب بنوشید. بیدار شدن بیش از یک بار در طول شب برای ادرار کردن، یکی دیگر از نشانه‌های نوشیدن بیش‌از‌حد آب است.
دچار تهوع و استفراغ می‌شوید
علائم نوشیدن بیش‌از‌حد آب بسیار شبیه به کم‌آبی بدن است. وقتی بیش‌از‌حد آب می‌نوشید، کلیه‌های شما به نقطه‌ای می‌رسند که نمی‌توانند از شر مایعات اضافی خلاص شوند. این روند منجر به جمع‌‌شدن آب در بدن شما می‌شود و می‌تواند تعدادی از علائم ناخوشایند، اغلب از جمله تهوع، استفراغ، و اسهال ایجاد کند.
عضلات شما احساس ضعف می‌کنند
داشتن بدنی سالم و با عملکرد کامل به تعادل بستگی دارد. وقتی بیش‌از‌حد آب می‌نوشید، سطح الکترولیت شما کاهش می‌یابد و این تعادل به خطر می‌افتد. سطوح پایین الکترولیت می‌تواند باعث تعدادی از علائم ناخوشایند از جمله اسپاسم عضلانی و گرفتگی شود. شما می‌توانید با جایگزینی چند لیوان آب در روز با آب نارگیل که مملو از الکترولیت و ۱۰۰ درصد طبیعی است یا یک نوشیدنی الکترولیتی، از مشکلات عضلانی جلوگیری کنید.
رفتارهای رایجی که شما را فراموشکارتر می‌کند
آیا همیشه کلیدهای خود را گم می‌کنید یا آنچه را که می‌خواهید بگویید فراموش می‌کنید؟ این را بدانید که برخی عادات روزمره می‌تواند بر حافظه شما تأثیر بگذارد.
به‌گزارش “هافینگتون پست” متخصصان عاداتی را که می‌توانند بر حافظه شما تأثیر منفی بگذارند معرفی کرده و راه‌حل‌هایی را برای تقویت ذهن خود ارائه می‌دهند.
نخوابیدن کافی
خواب فواید بسیاری برای سلامتی از جمله بهبود حافظه دارد. نخوابیدن کافی می‌تواند تا ۴۰ درصد بر توانایی شما در یادگیری چیزهای جدید تأثیر بگذارد. همچنین کم‌ خوابی می‌تواند بر قسمت هیپوکامپ مغز شما تأثیر بگذارد که مسئول ایجاد خاطرات جدید است. بنیاد خواب آمریکا به بزرگسالان توصیه می‌کند حدود هفت تا نه ساعت خواب با کیفیت در شبانه ‌روز داشته باشند.
ورزش نکردن
ورزش باعث افزایش جریان خون به مغز می‌شود و به محافظت از سلول‌های مغز کمک می‌کند. همچنین، تحقیقات نشان می‌دهد که عادات بی‌تحرکی با نازک شدن برخی از مناطق مغز که برای حافظه مهم هستند، مرتبط است. ورزش منظم – نه لزوماً ورزش شدید – به کاهش خطر ابتلا به تعدادی از بیماری‌های رایج که با از دست‌دادن حافظه مرتبط هستند، از جمله فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت کمک می‌کند.
مصرف داروهای خاص
داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی، داروهای آلرژی، تثبیت‌کننده‌های فشار خون و غیره می‌توانند بر روی حافظه تأثیر بگذارند. سایر داروهایی که باعث فراموشی بیشتر شما می‌شوند عبارتند از بنزودیازپین‌ها، داروهای کاهش‌دهنده کلسترول، داروهای ضد صرع، مسکن‌های مخدر، داروهای ضد فشار خون، داروهای بی‌اختیاری ادرار، آنتی‌هیستامین‌ها و غیره. برخی داروها تنها زمانی که آنها را مصرف می‌کنید حافظه شما را مختل می‌کنند و برخی دیگر می‌توانند اثرات طولانی‌مدت‌تری داشته باشند.
نوشیدن الکل
الکل می‌تواند به سلول‌های مغز آسیب برساند و منجر به مشکلات حافظه شود. طبق تحقیقات، نوشیدن طولانی‌مدت الکل باعث کاهش اندازه مغز می‌شود. افرادی که دارای اختلال مصرف الکل هستند یا افرادی که در مصرف مشروبات الکلی افراط می‌کنند، بیشتر احتمال دارد از‌دست‌دادن حافظه کوتاه‌مدت و بلندمدت را تجربه کنند. الکل بر هیپوکامپ اثر می‌گذارد که تا حد زیادی مسئول یادگیری و حافظه است. همچنین افرادی که زیاد الکل می‌نوشند، دچار کمبود برخی ویتامین‌ها و سایر مواد مغذی هستند که می‌تواند منجر به فراموشی شود.
سیگار کشیدن
سیگار به سلول‌های مغز آسیب می‌رساند و از تشکیل سلول‌های جدید در هیپوکامپ جلوگیری می‌کند و منجر به فراموشی می‌شود. همچنین قرار گرفتن مزمن در معرض نیکوتین ممکن است مکانیسم‌های مغز مربوط به یادگیری و حافظه را مختل کند. همچنین سیگار می‌تواند عملکرد ریه و قلب را مختل و انتقال اکسیژن به مغز را کند کند. اکسیژن کمتر در مغز شما می‌تواند به عملکرد کمتر مغز منجر و باعث از‌دست‌دادن حافظه شود.
نخوردن برخی غذاها
اگر به دنبال غذاهایی برای تقویت عملکرد مغز هستید، دانشکده پزشکی هاروارد پیشنهاد می‌کند سبزیجات برگ‌دار، ماهی‌های چرب، انواع توت‌ها، چای و قهوه و گردو را انتخاب کنید. متخصصان همچنین «مصرف غذاهای ضد التهاب» را توصیه می‌کنند. اینها شامل میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، حبوبات و چربی‌های سالم و غیره است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »