بنياد مسيحي ايرانيان
new

بیانیه مشترک ۲۰ کشور جهان در حمایت از حقوق زنان افغان

بیش از بیست کشور جهان در بیانیه‌ای مشترک ضمن ابراز نگرانی از وضعیت زنان و دختران در افغانستان، خواستار حمایت از حقوق آنها شدند.
تصرف کابل و به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان به نگرانی‌های متعددی دامن زده است. از آن جمله می‌‌توان به نگرانی‌های بین‌المللی در مورد حقوق و جایگاه اجتماعی زنان و دختران در افغانستان اشاره کرد.
خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه ۱۸ اوت (۲۷ مرداد) با انتشار گزارشی از واشنگتن به بیانیه‌ شماری از کشورهای جهان درباره وضعیت زنان افغانستان در سایه حکومت طالبان پرداخته است.
آلبانی، آرژانتین، استرالیا، برزیل، کانادا، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، اکوادور، السالوادور، اتحادیه اروپا، هندوراس، گواتمالا، مقدونیه شمالی، نیوزلند، نروژ، پاراگوئه، سنگال، سوئیس، انگلیس و آمریکا در پی تسلط طالبان بر افغانستان بیانیه مشترکی صادر کردند.
در این بیانیه آمده است: زنان و دختران افغان مانند همه مردم افغانستان سزاوار زندگی امن و با عزت هستند. باید از اعمال هرگونه تبعیض‌ و سوء‌استفاده علیه آنها جلوگیری شود. جامعه بین‌المللی آماده حمایت از آنها و ارائه کمک‌های بشردوستانه است تا صدای آنها شنیده شود.
اشاره کشورهای تنظیم کننده این بیانیه به محدودیت‌هایی است که طالبان در دوران زمامداری خود برای حضور زنان در جامعه اعمال کرده بودند.
به دنبال پیشروی سریع نیروهای طالبان و تصرف کابل، نگرانی‌ها درباره وضعیت شهروندان این کشور به‌ویژه زنان و کودکان افزایش یافته است. گفته می شود طالبان در برخی از شهرها به دنبال عقد اجباری دختران ۱۲ سال به بالا برای سربازان خود هستند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »