بنياد مسيحي ايرانيان
new

بیانیهٔ ۱۱۰ فعال سیاسی و مدنی ایران: «نه بزرگ به انتخابات تحقیرآمیز»

روز چهارشنبه، ۲۶ خرداد، ۱۱۰ نفر از فعالان سیاسی و مدنی ایران با انتشار بیانیه‌ای در مورد مسئله شرکت در انتخابات ۱۴۰ نوشتند که «ما نیز همصدا با مردمِ به تنگ آمده از استبداد، ارتجاع، بی‌عدالتی، فساد و دروغ ‘نه’ بزرگ را فریاد می‌زنیم».
ابوالفضل قدیانی، پروانه سلحشوری، عبدالفتاح سلطانی، بهاره هدایت، رضا آقاخانی، حسین نوری‌زاده، مصطفی نیلی، سعید مدنی، هاشم آقاجری، قربان بهزادیان‌نژاد، طاهره طالقانی، عبدالله مومنی، حسن اسدی زیدآبادی، حسین جزایری، مسعود پدرام، محترم رحمانی، بهمن رضاخانی، معصومه دهقان، و احمد هادوی از جمله امضاکنندگان این بیانیه هستند.
صادرکنندگان این بیانیه خواستار آن شده‌اند که فعالان به‌جای «ورود به عرصه‌های نمایشی و فرمایشی بر پایهٔ منطق معیوب انتخاب مدام میان ‘بد و بدتر’ یا درغلتیدن به مشی سرنگونی و اسقاط از راه قهر و خشونت و استقبال از جنگ‌طلبی داخلی و مداخله‌گری خارجی»، به «مقاومت مدنی و خشونت‌پرهیز» روی بیاورند.
این بیانیه خواستار «طرح‌افکنی جنبش و جبهه‌ای متشکل از نیروهای ملی و مردم‌سالار و مدافع تغییرات دموکراتیک متعهدِ به منافع ملی و اصل موازنهٔ منفی در عرصهٔ بین‌المللی» شده است.
این بیانیه می‌نویسد که «سرنوشت کشور از این پس نه در میانه و صحنهٔ انتخابات تحقیرآمیز و مهندسی‌شده که در سپهر عمومی و در میدان حیات هرروزین اجتماعی رقم خواهد خورد».
امضاکنندگان این بیانیه تأکید می‌کنند که جمهوری اسلامی «از مدت‌ها پیش» به طور «آشکارا» مسیر «پیش‌ رفتن به‌ سمت تمرکز و انحصار قدرت در افقی روحانی-نظامی‌سالار» را برگزیده و «با در پیش گرفتن حذف حداقل رقابت درونی جناح‌ها نشان داد که حتی تحمل سطحی‌ترین اصلاحات روبنایی، موقت و درون‌ساختاری را ندارد و بیشتر به حفظ وضع و نظم موجود و تثبیت رهبری آتی نظام می‌اندیشد تا کسب مقبولیت، مشروعیت و مصالح و منافع ملی.»
کارزار تحریم انتخابات در شبکه‌های اجتماعی
در این بیانیه بر «درس‌گیری از تجربهٔ شکست‌ها و توفیق‌های گذشتهٔ جنبش دموکراتیک ایران از صدر مشروطه تا به امروز» تأکید شده و بر این اساس به شرکت در انتخابات پیش رو «نه» گفته شده است.
انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ ایران قرار است روز ۲۸ خرداد برگزار شود.
در روزهای باقی‌مانده به انتخابات ریاست‌ جمهوری ۱۴۰۰، فضای شهرها در ایران بسیار آرام به نظر می‌رسد و جز پوسترهای ابراهیم رئیسی، برخلاف رأی‌گیری‌های دوره‌های گذشته، هیچ اثری از تحرک انتخاباتی و اجتماعات بزرگ و پرشوری که قبلاً برگزار می‌شد، دیده نمی‌شود.
دعوت به تحریم «فعال و هدفمند» انتخابات در این دوره به شکلی بی‌سابقه گسترش یافته است. در هفته‌های گذشته، برخی از نهادها و چهره‌های مخالف و منتقد جمهوری اسلامی در داخل و خارج ایران در بیانیه‌های مختلف بر تحریم آن‌چه انتخابات «فرمایشی» خوانده شده، تاکید کرده‌اند.
در همین حال، با نزدیک‌تر شدن به زمان رای‌گیری در روز ۲۸ خرداد، فشار بر رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران داخلی و خارجی از سوی جمهوری اسلامی ایران افزایش یافته است.
برآورد پیشین ایسپا وابسته به خبرگزاری ایسنا از میزان مشارکت در انتخابات ۲۸ خرداد، «حدود ۳۴.۱ درصد» بود. با آن که نظرسنجی‌های داخل ایران، به‌طور عمده، قابل اتکا نیستند، اما این رقم از زمان روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی ایران در بهمن ۱۳۵۷ پایین‌ترین میزان مشارکت محسوب می‌شود.
برخی از احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب در ایران در بیانیه‌ای که سه‌شنبه شب منتشر شد از نامزدی عبدالناصر همتی برای مقام ریاست جمهوری اعلام حمایت کردند.
با استفاده از زیتون
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »