بنياد مسيحي ايرانيان
new

بورل به دنبال «راه میانه» برای نجات برجام؛ «نفع ما اروپایی‌ها هم در توافق است».

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز شنبه در یک مصاحبه ضمن اشاره به این که به دنبال یافتن «راه میانه» برای نجات برجام است با اشاره به تحریم‌های روسیه گفت که «نفع اروپا» هم در احیای توافق با ایران است.
آقای بورل در مصاحبه با روزنامه فایننشال تایمز که روز شنبه، ۱۷ اردیبهشت، منتشر شد می‌گوید که برای خروج از بن‌بستی که سد راه احیای برجام شده در پی یافتن «راهی میانه» برای حل مشکل سپاه پاسداران است.
او می‌گوید که خواستار سفر انریکه مورا، مذاکره‌کننده اتحادیه اروپا، به تهران برای گفت‌وگو درباره این مسئله باقیمانده است و از این آخرین تلاش به عنوان «آخرین تیر ترکش» خود یاد می‌کند.
دیپلمات‌های غربی هفته گذشته گفته بودند که اروپایی‌ها در تازه‌ترین تلاش خود برای عبور از بن‌بست مذاکرات وین و نجات توافق هسته‌ای با ایران، پیشنهاد سفر دوباره آقای مورا به تهران را با مقامهای ایرانی در میان گذاشته‌اند.
با این حال به گفته جوزپ بورل، ایران از پاسخ به این دعوت «بسیار اکراه دارد».
هفته گذشته گفته می‌شد که آقای مورا تلاش خواهد کرد جمهوری اسلامی را متقاعد کند که متن نهایی توافق را بدون حذف نام سپاه از فهرست سازمانهای تروریستی آمریکا امضا کند و حل‌ و فصل این مسئله را به زمانی دیگر در آینده واگذار کند.
بیش از یک سال پیش، مذاکرات برای بازگشت دو طرف به تعهدات در چارچوب برجام با حضور چین و روسیه و اعضای اروپایی برجام در وین آغاز شد، اما از ۲۰ اسفند ماه پارسال مذاکرات متوقف مانده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »