بنياد مسيحي ايرانيان
new

برای کاهش خطر مسمومیت با مازوت چه کنیم؟

برای کاهش خطر مسمومیت با مازوت چه کنیم؟ آیا نور پنجره ویتامین D کافی به بدن می‌رساند؟ رژیم غذایی مدیترانه‌ای، سالم‌ترین رژیم سال ۲۰۲۱. میوه‌هایی که باید هر روز بخورید تا چاق نشوید

این نکته که آلودگی هوا می‌تواند باعث مشکلات سلامتی مانند حملات قلبی، سکته‌های مغزی، دیابت و فشار خون بالا شود، ثابت شده اما بنا به اعلام محققان دانشگاه هاروارد، تنفس هوای آلوده ممکن است حتی اثرات کووید ۱۹ را وخیم‌تر کند.

به گزارش Medline Plus و به گفته محققان، به ازای هر ۱ میکروگرم در متر مکعب افزایش آلودگی هوا، خطر مرگ‌ومیر ناشی از کووید ۱۹، ۱۱ درصد افزایش می‌یابد.

حقیقت این است که ویروس کرونا می‌تواند سوار ذرات معلق شده و خطر آلوده کردن افراد را چند برابر کند.

در این میان سوخت به شدت آلاینده مازوت، چندین سیستم بدن مانند سیستم گوارش، دستگاه تنفسی، سیستم عروقی، سیستم عصبی، پوست، گوش و حلق و بینی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. علائم و نشانه‌های قرارگیری کوتاه‌مدت در معرض مازوت می‌تواند شامل این موارد باشد: سوزش و درد همراه با آن در دهان و گلو، بینی، گوش و چشم، مشکلات تنفسی، التهاب گلو، سردرد و بی‌حالی، حالت تهوع، استفراغ، کاهش ناگهانی فشار خون، سطح هوشیاری پایین، کاهش تعادل. سوختن مازوت همچنین باعث تشکیل سولفات‌‌ها و نیترات‌‌ها به شکل آئروسل می‌شود که با تشدید آلودگی هوا خطر حملات قلبی و مشکلات تنفسی از جمله آسم را افزایش می‌‌دهند.

توصیه اصلی برای پیشگیری از این نوع مسمومیت، عدم حضور در فضای باز و مخصوصا اجتناب از فعالیت‌های ورزشی است، چون با ورزش، هوای آلوده بیشتری وارد ریه‌ها می‌شود.

در هوای باز ماسک را فراموش نکنید. بهترین ماسک برای مقابله با آلودگی هوا، ماسک N95 است. این ماسک علاوه بر اینکه مانند ماسک R95 یا P95 گران نیست، سطح قابل قبولی از فیلتراسیون ذرات معلق را انجام می‌دهد. مصرف ماسک‌های جراحی به هیچ عنوان برای فیلتر کردن ذرات معلق فایده‌‌ای ندارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »