بنياد مسيحي ايرانيان
new

برای نخستین بار یک مسیحی به ریاست دادگاه قانون اساسی مصر منصوب شد

انتخاب بولس فهمی اسکندر به این مقام مهم «تاریخی» خوانده شده چون اولین بار است که یک قاضی مسیحی به این سمت می‌رسد.
«محبت نیوز»- بولس فهمی اسکندر در مقام رئیس دادگاه عالی قانون اساسی مصر در برابر «عبدالفتاح السیسی»، رئیس جمهوری مصر، سوگند یاد کرد. این انتصاب از این نظر حائز اهمیت است که مسیحیان مصر تا پیش از این در سطوح بالای قدرت و حاکمیت مصر نقش چندانی نداشتند.
انتخاب بولس فهمی اسکندر به این مقام مهم «تاریخی» خوانده شده چون اولین بار است که یک قاضی مسیحی به این سمت می‌رسد. به‌طور مشخص، قوانین مصر درباره حضور مسیحیان در قدرت، قوانین محدودکننده‌ای دارد، به‌گونه‌ای که وجود وزرای مسیحی در هیات وزیران مصر از لحاظ قانونی تایید نشده است.
فهمی در سال ۲۰۱۰ به دستور «محمد حسنی مبارک»، رئیس جمهوری وقت مصر، به مقام نایب‌رئیس دادگاه عالی قانون اساسی تعیین شد اما با تعدیل قانون این دادگاه و کاهش تعداد اعضای آن از این سمت کنار گذاشته شد.
فهمی زاده قاهره در ۱۹۵۷ و تحصیل‌کرده حقوق در دانشگاه قاهره و دانشگاه آتلانتای امریکاست و از ۱۹۷۸ فعالیت حقوقی و قضائی دارد.دادگاه عالی قانون اساسی مصر مسئول تفسیر قانون اساسی و تصمیم‌گیری درباره اختلافات دولت و بخش عمومی و مسائل مرتبط با آن است.
مقام این ریاست دادگاه اهمیت سیاسی خاصی دارد و رئیس این دادگاه بعد از نخست‌ وزیر و رئیس مجلس، سومین مقامی است که می‌تواند در غیاب رئیس جمهوری به جای وی بنشیند.
در سال ۲۰۱۳، در پی کودتا علیه محمد مرسی، رئیس دادگاه عالی قانون اساسی مصر بود که متولی مقام ریاست جمهوری مصر شد.
همچنین در نبود مجلس نمایندگان، رئیس جمهوری در برابر اعضای دادگاه عالی قانون اساسی سوگند یاد می‌کند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »