بنياد مسيحي ايرانيان
new

برای اولین بار یک زن سیاهپوست قاضی دیوان عالی آمریکا شد

کتانجی براون جکسون با تأیید سنا نخستین قاضی زن سیاهپوست دیوان عالی ایالات متحده آمریکا شد. او ابراز امیدواری کرده که انتخابش در این مقام الهام‌بخش زنان سیاهپوست دیگری باشند که قصد گام نهادن در این راه را دارند.
سنای آمریکا به کاندیدای پیشنهادی جو بایدن، رئیس‌جمهور این کشور برای تصدی مقام قضاوت در دیوان عالی رأی مثبت داد.
بایدن در پایان ماه فوریه کتانجی براون جکسون ۵۱ ساله را برای تکیه زدن بر این مسند معرفی کرده و او را “کاندیدایی تاریخی” نامیده بود.
سنا با ۵۳ رأی موافق از مجموع ۱۰۰ رأی او را برای مقام قضاوت در دیوان عالی برگزید. ۴۷ سناتور رأی مخالف دادند. سه جمهوری‌خواه نیز همراه با دموکرات‌ها به او رأی مثبت دادند.
بایدن جکسون را یکی از “باذکاوت‌ترین حقوق‌دان‌های” آمریکا نامیده است. جکسون از سال ۲۰۱۳ به عنوان قاضی فعالیت می‌کند. او که از سال ۲۰۲۱ در دادگاه استیناف در کلمبیا قضاوت می‌کند، پس از اتمام تحصیلاتش در هاروارد به عنوان وکیل مشغول به کار بوده است.
چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات سنا پیش از رأی‌گیری گفت: «در تاریخ ۲۳۳ ساله دیوان عالی هرگز یک زن سیاهپوست به مقام قضاوت دست نیافت. کتانجی براون جکسون اولین زن در این میان و به عقیده من، اولین زن از میان بسیاری است که بعد از او پا به این عرصه خواهند گذاشت.»
جکسون نیز در جلسه استماع سنا ابراز امیدواری کرد که پس از نسل‌هایی که هرگز چنین امکانی نداشتند، این انتخاب بتواند برای آیندگانی که می‌خواهند در این راه قدم بگذارند اعتمادآفرین و الهام‌بخش باشد.
مخالفان جمهوری‌خواه: او کم‌تجربه است
انتخاب کتانجی براون جکسون در مقام قضاوت در دیوان عالی آمریکا با مخالفت اکثریت جمهوری‌خواهان سنا روبرو شد. آن‌ها می‌گویند، او در قضاوت از قاطعیت کافی برخوردار نبوده و بیش از حد ملایم بوده است.
جکسون این اتهام‌ها را رد و تأکید کرده که مستقل و بی‌طرف است. او جانشین استفن برایر، قاضی لیبرال می‌شود. ورود جکسون اگرچه توازن در این دیوان را به نفع بایدن تغییر داده اما هنوز هم اکثریت دیوان در اختیار محافظه‌کاران است.
۱۱۶مین قاضی دیوان عالی
دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا سه قاضی پیشنهادی خود را وارد دیوان عالی کشور کرده بود. به همین دلیل از ۹ قاضی این دیوان شش قاضی محافظه‌کارند.
قضات دیوان عالی، مادام‌العمر این مقام را بر عهده دارند. در این دادگاه تصمیم‌های مهمی در مسائل مناقشه‌برانگیز مانند سقط جنین، قوانین مهاجرت یا ازدواج گرفته می‌شود.
به گفته شبکه “سی‌ان‌ان‌”، کتانجی براون جکسون ۱۱۶مین قاضی دیوان عالی خواهد بود. تا کنون ۱۰۸ مرد سفیدپوست، دو مرد سیاهپوست، چهار زن سفیدپوست و یک زن از آمریکای جنوبی این مقام را بر عهده داشته‌اند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »