بنياد مسيحي ايرانيان
new

بحران کرونا؛ شورای اروپا آمریکا را از فهرست کشورهای امن خارج کرد

 

مرگ و میر روزانه ناشی از کرونا در آمریکا طی چند روز گذشته به بالای هزار و ۲۰۰ نفر رسیده که هفت برابر رقم مشابه در اوایل ژوئیه امسال است

شورای اروپا روز دوشنبه ۸ شهریور به کشورهای عضو این اتحادیه توصیه کرد که به دلیل افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا، آن را از فهرست کشورهای امن برای سفر به اروپا خارج کنند.
شورای اروپا در ماه ژوئن و آستانه تعطیلات تابستانی آمریکا را از فهرست کشورهای ناامن خارج کرده بود.
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، توصیه شورای اروپا به کشورهای عضو الزامی نیست و در نتیجه هر کشور اروپایی ممکن است مقررات خود را در مورد مسافران آمریکایی به اجرا بگذارد.
شورای اروپا در بیانیه خود گفت: «مسافرت‌های غیرضروری از کشورهایی که در فهرست امن قرار ندارند مشمول محدودیت‌هایی خواهد شد. البته این توصیه ناقض مقررات عمومی نیست و کشورهای عضو می‌توانند به طور موقت این محدودیت را در مورد مسافرانی که واکسن کامل زده‌اند بردارند.»
شورای اروپا علاوه بر آمریکا چند کشور دیگر از جمله اسرائیل، لبنان، کوزوو، مقدونیه شمالی و مونته‌نگرو را نیز از فهرست کشورهای امن حذف کرد.
اتحادیه اروپا در زمینه کنترل مسافرت به دلیل بحران کرونا سیاست واحدی ندارد و دولت هر یک از کشورهای عضو می‌تواند در مورد نحوه پذیرش مسافران آمریکایی مقررات خاص خود را وضع کند. این محدودیت‌ها ممکن است منع کامل ورود از آمریکا، معافیت افرادی که واکسن زده‌اند و تست کرونا در محل ورود و یا قرنطینه را شامل شود.
قبل از بحران کرونا هر سال حدود ۱۵ میلیون گردشگر آمریکایی به اروپا سفر می‌کردند و اعمال محدودیت در مورد آنها می‌تواند به صنعت گردشگری اروپا میلیاردها دلار لطمه بزند.
این تصمیم شورای اروپا شامل بریتانیا نخواهد شد که از آغاز سال جاری میلادی رسما از اتحادیه اروپا خارج شده است. بریتانیا از اوایل ماه اوت ورود مسافران آمریکایی را که واکسن زده‌اند آزاد کرد.
با وجود درخواست اتحادیه اروپا، دولت آمریکا هنوز مرزهای این کشور را به روی مسافران اروپایی نگشوده است. سخنگوی شورای اروپا روز دوشنبه گفت مذاکرات با واشینگتن ادامه دارد چون دو طرف نتوانسته‌اند در این زمینه به یک توافق هماهنگ و متقابل برسند.
شورای اروپا روز دوشنبه افزود که علاوه بر معیارهای مربوط به کنترل اپیدمی، توافق‌های متقابل بین آمریکا و اروپا باید براساس وضعیت خاص هر یک از کشورهای عضو این اتحادیه تنظیم شود.
شورای اروپا فهرست کشورهای امن برای ورود به اتحادیه اروپا را براساس میزان ابتلا به ویروس در کشورهای مبدا تنظیم می‌کند. این فهرست هر دو هفته یک بار روزآمد می‌شود. مبنای حذف کشورها از فهرست امن ابتلای بالاتر از ۷۵ نفر در هر صد هزار نفر طی دو هفته گذشته است.
طی هفته گذشته موارد روزانه ابتلا به کرونا در آمریکا به طور متوسط بالاتر از ۱۵۰ هزار نفر بوده که نشان می‌دهد گستره شیوع ویروس به ماه ژانویه بازگشته است. تعداد افراد بستری شده نیز در هر روز حدود ۸۵ هزار نفر بود که از ماه فوریه تاکنون بی‌سابقه است.
تعداد مرگ و میر روزانه در آمریکا نیز طی چند روز گذشته به بالای هزار و ۲۰۰ نفر رسیده که هفت برابر رقم مشابه در اوایل ژوئیه امسال است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس؛ ش.ر/س.ن

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »