بنياد مسيحي ايرانيان
new

بحران اوکراین؛ صدراعظم آلمان وارد واشنگتن شد

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان یک‌شنبه شب ۶ فوریه وارد فرودگاه واشنگتن شد. او قرار است درباره بحران اوکراین با جو بایدن و دیگر مقامات ایالات متحده دیدار و گفت و گو کند.
اولاف شولتس، صدراعظم آلمان شامگاه یکشنبه ۶ فوریه وارد واشنگتن شد. بحران اوکراین محور گفت و گوهای او با جو بایدن و مقامات آمریکایی خواهد بود.
شولتس دوشنبه ۷ فوریه ساعت هفت و نیم شب به وقت اروپای مرکزی در کاخ سفید با رئیس جمهور آمریکا دیدار خواهد کرد.
صدراعظم آلمان پیش از سوار شدن به هواپیما در گفت و گویی با شبکه سراسری تلویزیون آلمان ARD بر اهمیت یک استراتژی مشترک میان هم‌پیمانان تاکید کرد و افزود، در صورت اقدام تهاجمی روسیه، این کشور بهای سنگینی پرداخت خواهد کرد.
شولتش به کمک‌های تاکنونی آلمان به اوکراین اشاره کرد و گفت برلین از سال ۲۰۱۴ بزرگترین حامی اقتصادی و مالی کی‌یف بوده است.
صدراعظم آلمان پس از ورود به خاک امریکا در مصاحبه با واشنگتن پست تاکید کرد که ایالات متحده یکی از مهمترین هم‌پیمانان آلمان و اروپاست. او همچنین نقش کلیدی رییس جمهور جو بایدن در مذاکرات دوجانبه میان آمریکا و روسیه را ستود.
شولتس بار دیگر ارسال سلاح به اوکراین از سوی آلمان را رد کرد اما در عین حال تاکید کرد که ارتش آلمان در کشورهای حوزه بالتیک فعال‌تر حضور خواهد داشت. در حال حاضر نیروهای ارتش آلمان در لیتوانی مستقر هستند.
صدراعظم آلمان به دلیل واکنش خوددارانه‌ در برابر بحران اوکراین تا کنون زیر فشار و انتقاد بوده است. او قرار است پس از آمریکا به اوکراین و روسیه نیز سفر کند.
امانوئل مکرون رییس جمهور فرانسه نیز هم‌اکنون در مسکو به سر می‌برد تا درباره بحران اوکراین با ولادیمیر پوتین گفت و گو کند. او فردا سه‌شنبه ۸ فوریه به اوکراین می‌رود. آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان نیز دوشنبه ۷ فوریه به کی‌یف خواهد رفت.
صدراعظم آلمان در راه عزیمت به آمریکا در میان خبرنگاران
انتظارات از شولتس در آمریکا
مقامات اتحاد احزاب مسیحی که در اپوزیسیون قرار دارند، از شولتس خواسته‌اند تا برای آمریکا روشن سازد که آلمان آماده است در ناتو فعالانه‌تر عمل کند، از جمله با تجهیز ارتش آلمان در لیتوانی.
نوربرت روتگن، کارشناس سیاست خارجی حزب دموکرات مسیحی به روزنامه “ولت” گفته است شولتس می‌تواند و باید استدلال کند که چرا آلمان سلاح به اوکراین نمی‌فرستد: «صدراعظم باید واضح بگوید که تهاجم روسیه به معنای پایان قرارداد نورداستریم ۲ خواهد بود.»
بیژن جیرسرایی، دبیرکل حزب دموکرات‌های آزاد نیز از شولتس خواسته پیام روشنی به رییس جمهور پوتین بدهد.
میشائیل روت، رییس کمیته روابط خارجی مجلس آلمان از حزب سوسیال دموکرات و هم‌حزبی اولاف شولتس نیز به روزنامه ولت گفته است: «مهم‌ترین پیام صدراعظم این خواهد بود که نشان دهد هرگونه تردید در پایبندی آلمان به اتحاد با اوکراین بی‌پایه است.»
“ابهام استراتژیک” آلمان در برابر روسیه
در هفته‌های اخیر اختلاف میان آلمان و آمریکا بر سر بحران اوکراین شدیدتر شده است. این اختلافات بیش از هرچیز بر سر اعمال تحریم‌های احتمالی علیه روسیه در صورت حمله به اوکراین، ارسال سلاح به اوکراین و نیز خط لوله گازی نورد استریم ۲ است.
اولاف شولتس اما در گفت و گو با ARD نارضایتی آمریکا از عملکرد آلمان در قبال بحران اوکراین را رد کرده و گفته: «این یک برداشت اشتباه است و در واشنگتن هم برداشت غالب نیست.»
صدراعظم آلمان در گفت و گو با واشنگتن پست نیز تاکید کرده که این کشور هم‌پیمان قابل اعتماد آمریکاست. او گفته است: «واقعیات از شایعات مهمترند. واقعیت این است که آلمان یکی از شرکای بزرگ ناتو در اروپاست و ما به طور مداوم نیروهای نظامی‌مان را در این پیمان تقویت می‌کنیم و یک شریک خوب هستیم.»
اولاف شولتس در پاسخ به این پرسش که آیا در صورت حمله روسیه به اوکراین قرارداد خط لوله گازی نورداستریم ۲ متوقف می‌شود، گفته همه گزینه‌ها روی میز است. او اما توضیح بیشتری نداده و بر “ابهام استراتژیک” تاکید کرده تا روسیه نتواند دقیق بداند در صورت حمله به اوکراین چه بهایی خواهد پرداخت.
روسیه تا کنون ۱۰۰ هزار سرباز در مرز اوکراین مستقر کرده و غرب می‌گوید قصد حمله به خاک اوکراین را دارد. کرملین اما قصد حمله به اوکراین را رد کرده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »