بنياد مسيحي ايرانيان
new

با گسترش گونه دلتای ویروس کرونا پایتخت پرتغال قرنطینه شد

به دلیل افزایش شدید شمار مبتلایان جدید به ویروس کرونا کلانشهر لیسبون، پایتخت پرتغال برای دو روز و نیم قرنطینه شد. ظاهرا علت این وضعیت شیوع گونه جدید کرونا موسوم به دلتا است که کارشناسان آن را نگران‌کننده می‌دانند.

دولت پرتغال در بیانیه‌ای اعلام کرد کلانشهر لیسبون از بعد از ظهر جمعه ۱۸ ژوئن (۲۸ خرداد) تا صبح دوشنبه قرنطینه می‌شود.

به این ترتیب در دو روز و نیم آینده ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار ساکن پایتخت پرتغال و حومه آن فقط در صورت داشتن دلیل موجه اجازه دارند از شهر خارج شوند.

در این مدت مسافران ورودی به لیسبون نیز فقط در موارد استثنایی می‌توانند وارد شهر شوند. در شبانه‌روز گذشته ۹۲۸ مورد جدید ابتلا به کرونا در لیسبون شناسایی شده و این بالاترین میزان ابتلای روزانه از  چهار ماه پیش به این سو بوده است.

۷۵ در صد مبتلایان جدید پرتغال در لیسبون

مبتلایان جدید شناسایی شده در لیسبون در بازه زمانی ۲۴ ساعته ۷۵ درصد مجموع مبتلایان سراسر پرتغال بوده است؛ این در حالی است که فقط ۲۷ درصد شهروندان پرتغالی در کلانشهر لیسبون و حومه آن سکونت دارند.

چند ماه پیش پرتغال از کانون‌های اصلی شیوع کرونا در جهان به شمار می‌رفت و شاخص ابتلا در آن به ۹۰۰ رسیده بود. این شاخص بیانگر میانگین موارد ابتلا در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در یک دوره هفت روزه است.

طی هفته‌های گذشته پرتغال موفق شده بود با اعمال محدودیت‌های شدید و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تا حدود زیادی شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید۱۹ را مهار کند.

به گزارش “تاگس‌شاو”، وب‌سایت کانال یک تلویزیون آلمان، ماریا وی‌یرا دا سیلوا، سخنگوی دولت پرتغال می‌گوید در حال حاضر گونه جهش‌یافته کرونا موسوم به دلتا که پیشتر در هند شناسایی شده بود با سرعت در لیسبون در حال گسترش است.

قرنطینه لیسبون، یک اقدام پیشگیرانه

سخنگوی دولت پرتغال با اشاره به قرنطینه لیسبون افزود اتخاذ چنین تدابیری ساده نیست اما مسئولان فکر کردند این کار برای جلوگیری از سرایت وضعیت پایتخت به سراسر کشور ضرورت دارد.

پرتغال از ماه‌های زمستان به طور موثری مقابله به شیوع کرونا را آغاز کرد و در بهار میزان ابتلای جدید در آن به کمترین سطح در میان کشورهای اروپایی کاهش یافت.

شرایط اضطراری در پرتغال پس از پنج ماه و نیم اول ماه مه خاتمه یافت. نهادهای بهداشتی اتحادیه اروپا می‌گویند شاخص ابتلا در پرتغال که به ۵۵ رسیده بود دوباره رو به افزایش گذاشته و به ۸۷ رسیده است.

به نوشته “تاگس‌شاو”، رئیس جمهوری پرتغال، مارسلو ربلو دی سوسا با وجود افزایش موارد ابتلا به تازگی اعمال دوباره محدودیت‌های گسترده برای مقابله با کرونا را رد کرده است.

او می‌گوید افزایش موارد جدید ابتلا به تنهایی اعمال محدودیت‌های سخت را توجیه نمی‌کند، به خصوص تا زمانی که موارد بستری مبتلایان بدحال در بیمارستان به مراتب کمتر از اوج پاندمی در زمستان باشد.

گونه دلتای کرونا در آلمان و بریتانیا

آنتونیو کوستا، نخست‌وزیر پرتغال در این زمینه اندکی محتاطانه‌تر نظر داده و می‌گوید هیچ کس نمی‌تواند تضمین کند که ما مجبور به بازگشت به محدودیت‌های شدید نباشیم.

گونه دلتای ویروس کرونا در برخی دیگر از کشورهای اروپایی، از جمله آلمان و بریتانیا نیز شیوع پیدا کرده است. موسسه روبرت کخ می‌گوید در یک هفته گذشته نسبت گونه دلتا در تمام موارد ابتلا به کرونا در آلمان کمتر از چهار درصد بوده که تراکم نازلی ارزیابی می‌شود.

در بریتانیا با وجود پیشرفت چشمگیر واکسیناسیون عمومی، سرعت و شدت شیوع گونه دلتای کرونا بسیار بیشتر از آلمان بوده و طی حدود دو ماه اخیر به گونه غالب تبدیل شده و مسئولان آن را “نگران‌کننده” طبقه‌بندی کرده‌اند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »