بنياد مسيحي ايرانيان
new

با روشن کردن شمع به پیشواز تولد مسیح برویم

«آدونت Adventus» یک کلمهٔ لاتین است و به معنای آمدن و ورود می باشد. آدونت یکی از سنت های دنیای مسیحیت است و برای مسیحیان اهمیت بسزایی دارد و زمان آن از چهار یکشنبهٔ قبل از تولد مسیح شروع می شود. آدونت در واقع به معنی «مدت زمان انتظار برای رسیدن به زمان تولد عیسی مسیح» یا همان جشن کریسمس می باشد.

هرچند بنا به اسناد و شواهد تاریخی زمان واقعی تولد مسیح احتمالاً در فصل بهار بوده است، اما بدلایلی که توضیح آن نیازمند فرصت دیگری است، جشن تولد مسیح از قرنها پیش، همه ساله در اواخر ماه دسامبر یعنی غروب ۲۴ دسامبر و یا روز ۲۵ دسامبر برگزار میگردد.

 

کریسمس یا نوئل اسم جشنی است در باور مسیحیان جهان به منظور گرامیداشت تولد مسیح برگزار می‌شود. بسیاری از اعضای کلیسای کاتولیک روم و پیروان آیین پروتستان، کریسمس را روز ۲۵ دسامبر جشن گرفته و بسیاری آن را در شامگاه ۲۴ دسامبر نیز برگزار می‌کنند.

اعضای بیشتر کلیساهای ارتودوکس در سراسر دنیا نیز روز ۲۵ دسامبر را بعنوان روز میلاد مسیح جشن می‌گیرند.

برخی از مسیحیان ارتودوکس در روسیه، اوکراین، سرزمین مقدس (ناحیه تاریخی فلسطین) و دیگر مکان ها، به سبب پیروی از گاهشمار یولیانی، جشن کریسمس را در روز ۷ ژانویه برپا می‌دارند.

اعضای کلیسای ارامنه طبق سنت منحصر به فردی، روز میلاد و همچنین روز تعمید مسیح  توسط یحیی تعمید دهنده را همزمان در روز ششم ژانویه جشن می‌گیرند.

بدین‌ترتیب ایام دوازده روزهٔ کریسمس با سالروز میلاد مسیح در ۲۵ دسامبر آغاز شده و تا جشن خاج‌شویان در روز ششم ژانویه ادامه می‌یابد، هر چند مهمترین عید در گاهشمار مسیحی، روز عید پاک (به عنوان ایام مصلوب شدن و رستاخیز عیسی از مرگ) می باشد، اما مردم بسیاری بخصوص‌ در کشورهای ایالات متحده و کانادا، کریسمس را مهمترین رویداد سالانهٔ مسیحی محسوب می‌دارند.

موضوع اصلی در آدونت، آماده شدن برای برگزاری مراسم تولد مسیح و نیز پیرامون درک مفهوم  آمدن ثانویهٔ مسیح است و اینکه به یاد داشته باشیم خداوند برای داوری به این جهان باز خواهد گشت و صد البته این مراسم برای بزرگداشت آمدن نخستین مسیح نیز است که ۲۰۰۰ سال پیش در شهر بیت لَحِم چشم به جهان گشود. امروزه این رسم خارج از محدودهٔ دنیای مسیحیت نیز رفته و خیلی از افراد با دیگر باورها نیز این روزها را تا رسیدن به روزهای کریسمس جشن می گیرند.

در کشورهای اسکاندیناوی این روزها با مراسم خاصی برگزار می شود.

آنها با استفاده از شاخه های درخت کاج، حلقه هایی را برای نصب در بیرون از درب منازل و یا نقاط دیگر درست می کنند. در واقع این رسمی است که از کلیسای پروتستان آلمان شروع شده است. اغلب مردم اسکاندیناوی از ۴ یکشنبهٔ قبل از ۲۵ دسامبر این جشن را شروع می کنند، حتی کسانیکه جزو ایمانداران مسیحی نمی باشند، با فرا رسیدن ایام آدونت، بصورت خانوادگی در مراسم روزهای یکشنبهٔ کلیسا  شرکت می‌کنند. شرکت کنندگان در مراسم کلیسایی در این ایام معمولاً با نواختن موسیقی، سرودهای پرستشی خاصی که در ستایش مسیح میباشد را بصورت جمعی می‌خوانند. یکی از مهمترین این سرودها (Hosianna) میباشد.

یکی دیگر از نشانه های ایام آدونت وجود چهار شمع است که از چهار هفته پیش از کریسمس هر یکشنبه یکی از آنها روشن می شود.

از دیگر نشانه های این ایام، شمعها و چراغهایی است به اشکال مختلف و بویژه بصورت ستاره، پشت پنجره ها، آویزان شده و شکوه خاصی به خانه های مردم در تاریکی و سرمای ماه دسامبر می دهند. این ستاره ها در واقع سنبل همان ستاره ای است که در زمان تولد مسیح در آسمان بالای مکانی عیسی متولد شد ،نوید آمدن مسیح را داد. سنت نصب چراغهای ستاره ای شکل در پشت پنجره ها برگرفته از رسوم قدیمی مردم کشور آلمان است که مردم اسکاندیناوی از سال ١٩٠٠ در آدونت های خود از آنان استفاده می کنند.

شمع های ۴ گانهٔ دوران یکماههٔ آدونت در یکشنبه هر هفته به مناسبت خاصی روشن می شوند:

شمع اول: برای همدردی با کسانی که آواره هستند و خانه ای ندارند؛ با روشن کردن اولین شمع آرزو می کنند که همه دارای سرپناه شوند.

شمع دوم: برای همدردی با فقرا روشن می شود و در این هفته آرزو می کنند که فقر از جهان برکنده شود.

شمع سوم: به یاد کسانی که تنها هستند و از تنهایی خود رنج می برند، با روشن کردن سومین شمع در سومین یکشنبه آرزو می کنند که هیچ انسانی در جهان تنها نباشد.

شمع چهارم: این شمع که آخرین شمع می باشد جهت رسیدن روزهای “کریسمس” و تولد عیسی مسیح روشن می شود.

در دوران قدیم طی ایام آدونت، هر یکشنبه هفت شمع روشن می کردند، به منظور هفت روز هفته و در یکشنبهٔ آخر سال ۲۸ شمع را داخل کاجی که برای کریسمس تزیین می کردند، قرار می دادند، ولی اکنون از جاشمعی های چهارتایی استفاده می شود، امسال یعنی سال ۲۰۲۰، اولین یکشنبه برابر با ۲۹ نوامبر بود و اولین شمع آدونت در خانه ها و کلیساها، در این روز بعنوان اعلام آمادگی برای ورود مسیح روشن گردید.

 

مراسم دیگری که همزمان در این روزها در ۵ کشور اسکاندیناوی یعنی سوئد، نروژ، دانمارک و فنلاند جشن گرفته می شود و ربطی به کریسمس ندارد و تنها از جنبه سنتی  مورد توجه برخی از مردم اسکاندیناوی است؛ مراسم “لوسیا” میباشد،  که روز سیزدهم دسامبر است که هر ساله آن را نیز جشن می گیرند.

لوسیا نام یک بانوی مسیحی ایتالیایی بوده، که به مردم فقیر و نیازمند بسیار کمک می کرده اما بعد از مدتی توسط فردی ناشناس به طرز خیلی وحشتناکی کشته می شود. نام او بعد از مرگش بعنوان یک قهرمان افسانه ای، بمانند نوری در تاریخ مسیحیت غرب، باقی می ماند. در این مراسم دخترهای جوان لباس های سفید و بلندی می پوشند و تاجی از شمع بر سر میگذارند و ترانه لوسیا را برای گرامیداشت نام او می خوانند.

مردم این قسمت از اروپای شمالی بصورت سنتی شیرینی مخصوصی نیز برای این روزها درست می کنند که نوعی شیرینی خشک دارچینی می باشد که به آن pepperkake می‌گویند و معمولا به اشکال مختلف و بویژه به شکل قلب آنرا درست می کنند، مردم آنرا نوعی نماد عشق می دانند. سنت ساخت این شیرینی بسیار قدیمی بوده و در گذشته های دور ادویه های ساخت آنرا مردم از داروخانه ها تهیه می کردند.

آنچه که گفته شد، تنها گوشهٔ کوچکی از سنتهای زیبا و قدیمی مردم کشورهای اسکاندیناوی برای رفتن به استقبال جشن کریسمس و تولد عیسی مسیح می باشد.

 

بنیاد مسیحی ایرانیان جشن کریسمس زیبا و دوست داشتنی و همچنین سال نو میلادی پر از برکت، شادی و سلامتی را برای همهٔ مسیحیان، بویژه مسیحیان ایرانی و فارسی زبان آزرو می‌کند. آمین 🙏

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »