بنياد مسيحي ايرانيان
new

با حکم خامنه‌ای ریاست قوه قضائیه به محسنی اژه‌ای سپرده شد

غلامحسین محسنی اژه‌ای در۴۰ سال گذشته در مقام‌های قضایی و امنیتی در پرونده‌های بحث‌انگیزی درگیر بوده است. از محاکمه کرباسچی و روحانیون مخالف و بستگان آیت‌الله منتظری تا اتهام مربوط به ایفای نقش در قتل‌های زنجیره‌ای و …
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، روز پنجشنبه ۱۰ تیر، طی حکمی غلامحسین محسنی اژه‌ای را به ریاست قوه قضائیه منصوب کرد. او جانشین ابراهیم رئیسی می‌شود. رئیسی در انتخابات بحث‌انگیز اخیر ریاست جمهوری به عنوان جانشین حسن روحانی برگزیده شد.
در جریان انتخابات ریاست جمهوری با توجه به ابهامات قانونی، استعفای رئیسی از ریاست قوه قضائیه ضروری تشخیص داده نشد و او بعد از اعلام نتیجه انتخابات هم همچنان در این مقام باقی ماند. رئیسی دیروز نهایتا در نامه‌ای به خامنه‌ای درخواست کرد رئیس جدید قوه قضائیه زودتر تعیین شود تا بتواند بر وظایف خود به عنوان رئیس‌جمهور آتی متمرکز شود.
خامنه‌ای در حکم خود برای محسنی اژه‌ای او را فردی “دارای صلاحیت‌های قانونی، برخوردار از تجربه‌ی گرانبها و شناخت عمیق و سابقه‌ی درخشان در امر قضا” توصیف کرده است.
محسنی اژه‌ای از اهالی اطراف اصفهان است و در سال ۱۳۳۵ به دنیا آمده است. او از شاگردان مدرسه حقانی قم است که از جمله با مشارکت آیت‌الله محمدحسین بهشتی برپا شد. بسیاری از روحانیون مشغول در دستگاه امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی از شاگردان این مدرسه هستند.
محسنی اژه‌ای در ۴۰ سال گذشته در مقام‌های مختلف قضایی و امنیتی با پرونده‌های بحث‌انگیزی سرو کار داشته که احکام مربوط به این پرونده‌ها هم کم و بیش بحث‌انگیز بوده‌اند.
از پرونده‌های بحث‌انگیز تا پرتاب قندان و زدن سوت‌ بلبلی
سابقه او از جمله با ریاست دادگاه غلامحسین کرباسچی، شهردار وقت تهران گره خورده است. بعدتر او متهم شد که در جریان قتل‌های زنجیره‌ای سال ۱۳۷۷ همراه با دری نجف‌آبادی و علی فلاحیان در صدور احکام این قتل‌ها نقش داشته است.
دادستانی دادگاه ویژه روحانیت نیز از سال ۱۳۷۷ با حکم خامنه‌ای برای او رقم خورد و او در این مقام درگیر بازداشت و محکومیت در پرونده‌های مربوط به محسن کدیور و عبدالله نوری و حسن یوسفی اشکوری و افراد نزدیک به آیت‌الله منتظری بوده است.
ریاست محسنی اژه‌ای بر وزارت اطلاعات در دولت اول احمدی‌نژاد و بازداشت‌هایی که از فعالان مدنی و شهروندان دو تابعیتی صورت گرفت نیز بحث‌انگیز شدند.
او سال ۱۳۸۸ با حکم آملی لاریجانی، رئیس وقت قوه قضائیه به سمت دادستان کل کشور منصوب شد و بعدتر حکم معاونت اول قوه قضائیه به نام او صادر شد. او تا به امروز همین مقام را به عهده داشته است. اظهارات سال گذشته او در باره “محرزنبودن تخلف اکبر طبری” مدیر کل امور مالی و معاون اجرایی قوه قضاییه جمهوری اسلامی هم به نوبه خود بحث‌انگیز شد و شائبه درگیربودن خود او در جرم‌های طبری را دامن زد. طبری به اتهام اعمال نفوذ در پرونده‌های کلان اقتصادی و رشوه‌های نجومی در دادگاه محاکمه شد.
سال ۱۳۹۶ سوت بلبلی‌زدن محسنی اژه‌ای در میان جمعی از دانشجویان بحث‌انگیز شد. او این اقدام را در دانشگاه شریف در اعتراض به سوت زدن دانشجویانی انجام داد که به سخنرانی و رویکردهای او معترض بودند.
پیش‌تر در دولت محمد خاتمی نیز، زمانی که محسنی اژه ای ریاست دادگاه ویژه روحانیت را برعهده داشت، او با عیسی سحرخیز، روزنامه نگار، در جلسه هیات نظارت بر مطبوعات وارد جر و بحث شد. اژه‌ای بنا به گفته شاهدان با عصابنیت قندان دم دستش را به سوی سحرخیز پرتاب می‌کند که این اقدام و حملات بعدی اژه‌ای به سحرخیز به زخمی‌شدن این روزنامه‌نگار می‌انجامد.
پس از این جریان عیسی سحرخیز با ظاهری آشفته، ژولیده و خونین ماجرا را برای خبرنگاران شرح می‌دهد و بعدتر به پزشکی قانونی می رود تا آثار ضرب و جرح را ثبت کند .
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »