بنياد مسيحي ايرانيان
new

بایدن دستور بررسی منشأ ویروس کرونا را صادر کرد

جو بایدن رییس جمهوری آمریکا به نهادهای اطلاعاتی این کشور دستور داد تا درباره منشآ ویروس کرونا تحقیق کنند. آمریکا چین را به کنترل و تحدید تحقیقات سازمان جهانی بهداشت درباره منشأ ویروس کرونا متهم کرده است.

جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا به نهادهای امنیتی این کشور دستور داد تا منبع شیوع پاندمی کرونا را پیدا کنند.

در اطلاعیه‌ای که دفتر رییس جمهوری آمریکا منتشر کرده، آمده است که تحقیقاتی که تا کنون در این باره انجام شده‌اند، برآوردهای متفاوتی را مطرح کرده‌اند، اما به نتیجه مشخصی نرسیده‌اند. به همین دلیل باید نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده تلاش‌هایشان را شدت بخشیده و ظرف ۹۰ روز گزارش دیگری را در این باره تهیه کنند.

بر اساس موضع‌گیری جو بایدن، احتمال انتشار تصادفی ویروس کرونا از آزمایشگاهی در چین لااقل در بخش‌هایی از دستگاه امنیتی ایالات متحده محتمل دانسته می‌شود. این اتهامی بود که دونالد ترامپ رییس جمهوری پیشین آمریکا به چین وارد کرده بود.

روزنامه وال استریت ژورنال یک بار دیگر در گزارشی این احتمال را مطرح کرده است.

نتیجه یک اهمال؟

ویروس کرونا برای اولین بار در پایان سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین دیده شد. تا مدتها گمانه‌زنی‌هایی مطرح بود درباره اینکه این ویروس از یک مرکز ویروس شناسی در شهر ووهان و احتمالا بر اثر یک تصادف به خارج از آزمایشگاه منتقل شده است. هیچ مدرکی برای اثبات این گمانه‌زنی‌ها ارائه نشد.

ترامپ و وزیر خارجه‌اش مایک پمپئو بارها این ادعا را تکرار کردند که ویروس کرونا از یک آزمایشگاه نشأت گرفته است. ترامپ از احتمال وقوع “یک خطای وحشتناک” سخن گفت و اظهار داشت: «احتمالا یک بی‌لیاقتی و کار یک احمق بوده است.»

اما نه او و نه هیچیک از اعضای دولتش نتوانستند مدرکی برای این ادعا ارائه کنند. چین نیز به شدت این اتهام را رد کرد.

دولت چین در روزهای گذشته گزارش وال استریت ژورنال را نیز تکذیب کرد. بر اساس این گزارش به نقل از منابع امنیتی آمریکا سه دانشمند موسسه ویروس شناسی ووهان در نوامبر ۲۰۱۹ به شدت بیمار و به بیمارستان منتقل شدند.

بایدن در اطلاعیه خود این موضوع را که بازرسان آمریکایی نتوانسته‌اند برای انجام تحقیقات در اولین ماه‌های شیوع پاندمی، زمان ریاست جمهوری ترامپ، به مدارک لازم دسترسی پیدا کنند، مورد انتقاد قرار داده و این “کوتاهی” را علت جلوگیری از انجام هر تحقیقی دانسته است.

شک آمریکا به گزارش سازمان جهانی بهداشت

در سطح بین‌المللی نیز برای پیدا کردن منشأ ویروس کرونا تلاش شد. سازمان جهانی بهداشت در ماه مارس نتایج تحقیقی را منتشر کرد که بر اساس آن ویروس کرونا می‌توانسته علاوه بر خفاش، از سایر پستانداران فلس‌دار (پانگولین‌ها) هم نشأت گرفته باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Translate »